Jak prać ręczniki?

Niby prosta rzecz, a jednak może sprawiać trudności. Pranie ręczników wydawałoby się błahym zadaniem, zwłaszcza jeśli wrzucamy je po prostu do automatycznej pralki. Jeśli jednak chcemy cieszyć się ich przyjemną miękkością i świeżością, musimy trzymać się kilku zasad.

Każdy z nas lubi po kąpieli wytrzeć się świeżym, miękkim ręcznikiem. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Po praniu ręczniki nierzadko stają się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Aby tego uniknąć, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Jak prać ręczniki, żeby były miękkie? W jakiej temperaturze prać ręczniki i w czym najlepiej? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tym artykule.

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie?

To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Często zastanawiamy się również, jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały. Wydaje nam się, że po wyjęciu z pralki będą świeżutkie, pachnące i miękkie, tymczasem w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Tracą na jakości, stają się szorstkie i twarde. Wycieranie się takim ręcznikiem to żadna przyjemność. Jeśli będziemy trzymać się kilku zasad, unikniemy takiej sytuacji.

1. Ręczniki pierzemy oddzielnie

Pierwszym najczęściej popełnianym błędem jest pranie ręczników z innymi ubraniami. Ręczniki powinniśmy prać osobno. Po pierwsze dlatego, że mogą one uszkadzać inne delikatne tkaniny, a po drugie dlatego, że same mogą ulec zniszczeniu w kontakcie z rozmaitymi klamerkami, guzikami czy sprzączkami. Bardzo ważne jest również to, by nie wypełniać całego bębna ręcznikami. Najlepiej, gdy załadujemy go do połowy. Wówczas możemy mieć pewność, że wszystkie będą świeże, pachnące i odpowiednio wypłukane.

2. Odpowiednia ilość detergentów

Kolejna ważna zasada to dobór odpowiedniej ilości detergentów. Nie przesadzajmy z proszkami i płynem do płukania, bo włókna ręczników bardzo łatwo je wchłaniają. Nie zawsze można je skutecznie wypłukać. To sprawia, że ręcznik staje się szorstki. Jeśli chcemy, by pozostał miękki jak najdłużej, zmniejszmy ilość detergentu. Możemy również zrezygnować z płynu do płukania. Zadbajmy natomiast o zmiękczenie wody. Jeśli jest twarda, trudno będzie utrzymać wysoką jakość ręczników.

Polecamy:  Jak prać firanki?

Warto dodać, że mokre ręczniki należy najpierw wysuszyć, a dopiero potem wyprać. Wilgotne ręczniki wrzucone do kosza na brudne rzeczy szybko pleśnieją.

Jaki program wybrać podczas prania ręczników?

Często zastanawiamy się, na jakim programie prać ręczniki. To bardzo ważna kwestia. Wszystko zależy tutaj, oczywiście, od rodzaju ręcznika. Przed wrzuceniem go do pralki, warto zerknąć na jego etykietę. Tam najczęściej znajdziemy sporo przydatnych informacji. Producent umieszcza ją nie bez powodu.

Program prania należy dobrać również do intensywności zabrudzenia ręcznika. Dużą ostrożność należy zachować zwłaszcza w przypadku ręczników frotte. W ich wypadku najlepiej wybrać program przeznaczony do prania bawełny i wirować je na niskich obrotach, mimo że wchłaniają podczas prania dużo wody. Intensywne wirowanie może je bowiem zniszczyć. W skróconym programie ręcznik raczej się nie dopierze, a w programie eko może się zniszczyć. Ręczniki potrzebują dużej ilości wody.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Tutaj również musimy zwrócić uwagę na to, z jakim ręcznikiem mamy do czynienia. Te przeznaczone do wycierania ciała czy kuchenne należy prać w temperaturze przynajmniej 60°C. Dzięki temu zniszczymy wszystkie bakterie i wirusy. Najwyższą temperaturę (95°C) wybieramy do prania ręczników wykorzystywanych w saunie, siłowni czy na basenie oraz ręczników dla niemowląt i osób chorych. Ręczniki w jasnych kolorach pierzemy w temperaturze 60-95°C. Kolorowe w temperaturze powyżej 60°C mogą natomiast wyblaknąć. W ich przypadku warto ustawić temperaturę na poziomie 40-50°C. W niższej temperaturze pierzemy także ręczniki z aplikacjami czy dekoracyjnymi paskami. Jak prać ręczniki z mikrofibry? Tutaj ustawiamy jeszcze niższą temperaturę – maksymalnie 40°C. Nie dodajemy też żadnych płynów zmiękczających. Nie suszymy ich na kaloryferze ani na słońcu. W innym razie szybko stracą swoje właściwości. Ważne jest również to, by ręczniki wirować na poziomie maksymalnie 700 obrotów na minutę.

Polecamy:  Pralka do zabudowy
Rodzaj ręcznikaTemperatura
Codzienne60°C
Z sauny, basenu, siłowni95°C
dla niemowląt95°C
dla osób chorych95°C
kolorowe ręczniki40-60°C
z mikrofibry40°C

W czym prać ręczniki?

Do prania ręczników możemy używać tradycyjnych płynów czy proszków. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z ilością detergentu. Warto zrezygnować z płynów do płukania czy zmiękczania. Zamiast nich można zastosować ocet, a do prania białych ręczników – sodę oczyszczoną. Te dwa domowe składniki dokładnie oczyszczą włókna i przywrócą im miękkość. Jeśli chcemy pozbyć się zapachu octu, wystarczy wlać do prania kilka kropel naturalnego olejku eterycznego.

Jeszcze kilka słów o ręcznym praniu ręczników. Jeśli się na to decydujemy, powinniśmy przed praniem moczyć ręcznik w chłodnej wodzie, nawet przez kilka godzin. Następnie wlewamy do miski ciepłą wodę i proszek do prania. Tutaj trzymamy się zasady – na 20 litrów wody 1 łyżka proszku (15 ml), chyba że ręczniki są mocno zabrudzone, wówczas 2 łyżki proszku (30 ml). W wodzie z detergentem moczymy ręcznik około 60 minut.  Po praniu ręczniki należy dokładnie wypłukać.

Jak prać nowe ręczniki?

Bardzo ważne jest to, by ręczniki dokładnie wyprać przed pierwszym użyciem. Ich włókna są bowiem pokrywane specjalnymi substancjami chroniącymi je przed brudem podczas transportu oraz nabłyszczającymi. Te z kolei sprawiają, że ręcznik słabo wchłania wodę.

Nowe ręczniki pierzemy w niewielkiej ilości detergentu (połowa zalecanej dawki). Weźmy pod uwagę, że ciemne, kolorowe ręczniki podczas pierwszego prania mogą farbować. W temperaturze 95°C kolor się utrwali, w niższej może wyblaknąć. Dla zmiękczenia ręcznika do prania można dodać wspominany już wyżej ocet.

Pierwsze pranie zdecydowanie poprawi zdolność wchłaniania wilgoci. Warto jednak podkreślić, że nowe ręczniki frotte czy welurowe przestaną pokrywać się kłaczkami dopiero po kilku praniach. Ręcznik frotte po pierwszym praniu skurczy się o 5-10%.

Jak odpowiednio suszyć i prasować ręczniki?

Ręczniki najlepiej suszyć w suszarce automatycznej. Jeśli takiej nie posiadamy, rozwieśmy ręczniki, najlepiej na powietrzu (ale w cieniu!). Wcześniej należy je dokładnie strzepnąć. W ten sposób podniesiemy włókna i ręczniki będą bardziej miękkie.

Po wysuszeniu możemy wyprasować ręczniki. Żelazka unikamy w przypadku ręczników frotte czy z mikrofibry. Prasowanie może spowodować, że będą gorzej chłonęły wilgoć. Ręczniki lniane i bawełniane prasujemy na najwyższej temperaturze, aby zniszczyć bakterie i wirusy. Niektóre ręczniki (lniane czy płócienne) najlepiej prasować, gdy są jeszcze lekko wilgotne.

2 komentarze do “Jak prać ręczniki?”

  1. Zgadzam się, że pranie ręczników to więcej niż wrzucenie ich do pralki. Pamiętam, jak wrzuciłem kiedyś wszystkie ręczniki razem z jeansami – cóż, nie był to najlepszy pomysł. Teraz trzymam się zasady, żeby prać ręczniki osobno, używając mniej detergentów. Dzięki temu są naprawdę miękkie i przyjemne w dotyku. A co do opłacalności sprzętów – czasem warto zainwestować w dobrą pralkę, ale bez przesady, bo w końcu to my decydujemy, jak z niej korzystamy!

    Odpowiedz
  2. Pranie ręczników to niby proste zadanie, ale kto z nas nie zna problemu szorstkiego ręcznika po wyjęciu z pralki? Ważne jest, aby prać je oddzielnie i nie przesadzać z detergentami. Ciekawi mnie, czy ktoś ma doświadczenie z ekologicznymi środkami piorącymi – czy rzeczywiście są skuteczne i nie powodują hałasu (w końcu pralka chodzi non-stop). A jak z rodzinnymi grillami? Tam też warto zadbać, by używać produktów przyjaznych środowisku! 🌿

    Odpowiedz

Dodaj komentarz