Chusteczki do prania

Podczas prania, nawet jeżeli jest ono dokładnie segregowane, mogą przydarzyć się niespodzianki w postaci uwalniania barwnika z jednej tkaniny i wnikania w inną. Nawet jeżeli oddziela się jaskrawe kolory od rzeczy jasnych, może dojść do szarzenia tkanin. Innym problemem jest blaknięcie w praniu ubrań czarnych lub stopniowe tracenie koloru czystej bieli. Na szczęście można temu skutecznie zapobiegać już na etapie prania. Pozwala to uniknąć czasochłonnego, niszczącego ubrania i nie zawsze skutecznego moczenia białych rzeczy w wybielaczu lub wyrzucania wyblakłych czarnych ubrań. Chusteczki do prania, których na rynku mamy kilka rodzajów, pozwalają uniknąć różnych problemów z praniem. Jak dokonać wyboru tego rodzaju chusteczek?

Najlepsze chusteczki do prania

Według ocen użytkowników, najlepiej sprawdzają się chusteczki do prania produkcji niemieckiej. Na takie produkty warto więc zwrócić uwagę, przeszukując sklepowe półki. Najczęściej można na nie trafić w drogeriach pochodzenia niemieckiego, sklepach z zagraniczną chemią oraz w sklepach internetowych. Chusteczki do prania można znaleźć stacjonarnie obok płynów i proszków do prania. Pojawiają się coraz częściej także w supermarketach. Chusteczki do prania są stworzone ze specjalnego tworzywa, które nie zostawia na praniu żadnych nitek, paproszków czy innych drobnych elementów. W opakowaniu znajduje się zazwyczaj kilkanaście do kilkudziesięciu sztuk. Wystarczy tylko jedną lub dwie wrzucić do bębna pralki razem z praniem.

Przed użyciem najlepiej zapoznać się z instrukcjami producenta, który między innymi zaleca ilość wrzucanych chusteczek na konkretny ciężar suchego prania. Zwiększając ilość wrzucanych chusteczek wcale prawdopodobnie nie poprawimy efektu prania, więc najlepiej korzystać z nich ekonomicznie, tak jak zaleca producent. Nie ma przeszkód, aby chusteczki do prania wrzucać za każdym razem do pralki, nawet przy każdym praniu, ponieważ nie mają one żadnego negatywnego wpływu ani na pralkę, ani na prane tkaniny.

Polecamy:  Jak prać ręczniki?

Poniżej opiszemy rodzaje chusteczek do prania a na końcu prezentujemy aktualny ranking tego typu produktów.

Chusteczki wyłapujące kolor i wspomagające usuwanie brudu

To najpopularniejszy rodzaj chusteczek na naszym rodzimym rynku. Są przeznaczone do prania tkanin różnokolorowych, na wypadek gdyby któraś z nich uwalniała barwnik. Zostanie on wyłapany przez specjalne mikrowłókna i zatrzymany na chusteczce. Nie osiądzie na innych tkaninach i nie zabarwi ich. Nawet jeżeli do pralki z jasnym praniem trafi przez przypadek kolorowa rzecz, można dzięki tej chusteczce uniknąć szarzenia ubrań. Producent zapewnia, że dzięki chusteczce do prania można łączyć ze sobą nawet zupełnie różne barwy, a także pranie jasne z kolorowym. To pozwala całkowicie wypełnić bęben pralki, co wpływa na oszczędność wody i czasu, a także pracy. Dodatkowo wspomniane chusteczki do prania mają wspomagać usuwanie plam, więc zoptymalizować działanie proszku do prania. Warto ich używać szczególnie wtedy, jeżeli nie ma pewności co do tego, czy któraś z pranych rzeczy nie puści barwnika.

Chusteczki aktywnie wybielające

Dorzuca się je do białego prania, aby uzyskać efekt usunięcia szarzenia oraz zażółceń. Nie tylko zapobiegają niszczeniu białych ubrań, ale również aktywnie przywracają biel starszym elementom garderoby, które na przykład zafarbowały się podczas prania z innymi kolorami, czy mają plamy od antyperspirantu. Dzięki używaniu chusteczek wybielających można znacznie przedłużyć życie białych ubrań. To oszczędność, ale także możliwość uratowania swoich ulubionych bluzek czy koszul, które z czasem użytkowania stają się coraz mniej białe. Chusteczki do prania wybielające są skuteczną i znacznie bardziej bezpieczną alternatywą dla moczenia w wybielaczu, które bardzo osłabia tkaninę i oczywiście nie można go stosować do każdego rodzaju ubrań. Oprócz substancji aktywnych, chusteczki zawierają także rozjaśniacze optyczne. Można ich bez obaw używać przy każdym praniu, nie wpływają w żaden sposób na zniszczenie ubrań, a nawet przed nim chronią.

Polecamy:  Pralka do zabudowy

Chusteczki przywracające czerń

Miłośnicy czarnych ubrań nie muszą się wcale godzić z tym, że po kilku praniach ulubiony kolor traci na intensywności. Dzięki chusteczkom przywracającym czerń, można zapobiegać wypłukiwania się tego pigmentu z tkanin, ale także poprawić stan ubrań już nieco wypłowiałych czy spranych. Do każdego prania o ciężarze nie przekraczającym 5 kg wystarczy zazwyczaj jedna chusteczka. Dokładną instrukcję użytkowania można znaleźć na opakowaniu.

Wszystkie rodzaje chusteczek do prania z zasady mają również chronić przed osadzaniem się na ubraniach brudu z wody oraz osadów, takich jak kamień. Nie pozwalają im wnikać we włókna. Opakowanie chusteczek to wydatek około kilkunastu złotych, ale naprawdę się on opłaca, ponieważ pozwala wyeliminować problem zniszczonych ubrań białych, czarnych czy kolorowych, które po kilku praniach nieraz trzeba po prostu wyrzucić, jeżeli nie zastosuje się ochrony koloru czy chusteczki zapobiegającej farbowaniu. To szczególnie ważne, jeżeli nosi się ubrania dobrej jakości, które również mają dość wysoką cenę. Wtedy ochrona przed zafarbowaniem, szarzeniem czy blaknięciem pozwala oszczędzić nawet kilkaset złotych.

5 komentarzy do “Chusteczki do prania”

 1. Używam tych chusteczek, które są do kupienia w Lidlu. Bardzo dobrze działają – są niezwykle skuteczne. Dobre chusteczki do prania są zawsze w stanie wyłapać kolor. Ja piorę czerwone bluzki z białymi i każda jest w swoim kolorze. Więc bardzo chwalę sobie to rozwiązanie. Bez obaw mogę wszystko wrzucać do prania. Później chusteczki wykorzystuję do sprzątania, bo są bardzo mięciutkie.

  Odpowiedz
  • Kiedyś kupowałam w Biedronce, teraz kupuję w Lidlu i zdecydowanie polecam. Są bardzo skuteczne. Aktualnie używam zawsze dwóch chusteczek i piorę bez obaw w każdej temperaturze. Wydaje mi się, że dobre chusteczki do prania zawsze złapią kolor i nie puszczą go dalej 🙂 Warto wydać te kilka złotych, żeby później mieć problem z głowy.

   Odpowiedz
 2. Często piorę ubrania ale nie mam czasu na segregację, bo za dużo dla mnie tej zabawy. Uważam, że takie chusteczki to świetne rozwiązanie. Dobre chusteczki do prania mogą zdziałać naprawdę cuda. Kosztują niewiele a super dobrze wyłapują ten kolor i nic nie farbuje.

  Odpowiedz
 3. Pamiętam kiedyś takie chusteczki znalazłam w jakiejś gazecie jako dodatek. Wykorzystałam z ciekawości i byłam zachwycona ich działaniem. Teraz kupuję obojętnie jakie, bo tak naprawdę to każde dobrze działają. Patrzę jedynie na cenę, bo nie chcę przepłacać. Co jest w promocji to biorę. Ale rzeczywiście super się sprawdzają jak się coś zawieruszy w praniu i do białych wpadnie czerwona skarpetka. Żadnego farbowania.

  Odpowiedz
 4. Używam chusteczek Dr. Beckmann i bardzo je sobie chwalę. Świetnie wyłapują kolor z ubrań, nic nie przenosi koloru, nie farbuje. Chusteczki są małe, ale bardzo dobrze chłoną i jestem zawsze w szoku jaki kolor się pojawia jak wyjmuję pranie. Człowiek myśli, że wrzuca rzeczy, które nie farbują, a chusteczka do prania cała zabrudzona.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz