Proszek do prania - Ranking 2024

Znalezienie odpowiedniego proszku do prania polega na połączeniu własnych potrzeb i preferencji z rodzajem i kolorem odzieży. Najlepszy proszek do prania jest bardzo skuteczny, nawet podczas prania ubrań w niskich temperaturach (30 ℃). Producenci oferują wiele produktów do prania ubrań, dedykowanych dla dzieci, alergików i określonych kolorów. Nowoczesne proszki łączą w sobie kilka funkcji, ich receptura może mieć działanie odplamiające i odświeżające dzięki dodatkowi płynu do płukania. Jak się nie zagubić w gąszczu ofert i wybrać dobry proszek do prania? A może postawić na ekologię i samodzielnie wyprodukować ekologiczny proszek do prania?

Proszek do prania, kapsułki czy płyn?

Detergent do prania ma skutecznie usuwać brud i plamy z odzieży, odświeżać je i nie niszczyć ich naturalnej faktury i kolorów.  Dobry proszek do prania może również sprawić, że pranie będzie świetnie pachniało, będzie jaśniejsze i dodatkowo sprawi, że ubrania będą wyglądać jak nowe. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów detergentów – płyn do prania, proszek do prania i wygodne, małe kapsułki zawierające w sobie określoną porcję detergentu – w sam raz na jedno pranie.

Płyn do prania

Płynny środek do prania  jest szczególnie skuteczny na uporczywych zabrudzeniach po jedzeniu, świetnie się sprawdzi przy spieraniu tłuszczów i olejów. Ponieważ ma formę płynu, może również służyć jako środek do wstępnego czyszczenia plam – zanim jeszcze ubranie trafi do bębna pralki. To dobre rozwiązanie jeśli często zapiera się punktowe zabrudzenia. W zależności od ustawienia temperatury wody, jeśli używa się często programu prania w 30 ℃, najlepiej jest użyć płynu do prania, ponieważ proszki nie zawsze rozpuszczają się prawidłowo w niższych temperaturach, o czym świadczą białe palmy i zacieki na odzieży po wyjęciu z pralki.

Proszek do prania

Tradycyjny proszek do prania jest doskonałym i nadal uniwersalnym wyborem do prania tkanin. Najlepszy proszek do prania skutecznie usuwa codzienne plamy i zabrudzenia, bez konieczności wcześniejszego zapierania lub dodawania odplamiaczy. Nowoczesne proszki mają szeroką gamę zapachową i duże spektrum działania. Można wyróżnić ich kilka głównych rodzajów:

 • Delikatny proszek do prania dla dzieci i niemowląt
 • Proszek do prania białego (z funkcją wybielania i rozjaśniania)
 • Proszek do prania do tkanin kolorowych (chroni kolory i nie odbarwia ubrań)
 • Ekologiczny proszek do prania (dla alergików i wyznawców nurtu EKO)
 • Proszę do prania z odplamiaczem
 • Proszek do prania z płynem do płukania

Większość proszków do prania wzbogacana jest mieszankami zapachowymi. Osoby z wrażliwą skórą powinny jednak unikać zapachowych detergentów do prania, ponieważ składniki dodawane do proszków i płynów mogą wpływać alergizująco na wrażliwą skórę. Aby usunąć resztki detergentu z pranej odzieży – zaleca się ustawienie opcji podwójnego płukania ubrań i staranie się o nieprzeładowywanie pralki ubraniami. Proszek do prania, mimo wielu nowoczesnych następców (kapsułki, żel do prania), od lat pozostaje najchętniej wybieranym środkiem do prania. W poszukiwaniu najlepszego proszku do prania, wiele osób decyduje się na zagraniczne produkty. Podobno niemiecki proszek do prania jest skuteczniejszy i bardziej wydajny. Porównując skład obu produktów ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy jest to prawdą, bowiem proszki tego samego producenta, wypuszczone na rynek polski i niemiecki mają praktycznie ten sam skład.

Kapsułki do prania

Kapsułki do prania są małe i poręczne. Jedna kapsułka zawiera w sobie detergent o wysokiej wydajności (w formie koncentratu). Wile osób ceni je sobie za łatwość w użytkowaniu, brak konieczności dozowania i skuteczność. Kapsułki, podobnie jak proszek, mogą być uzupełnione płynem do płukania i opcjonalnie – odplamiaczem. Najczęściej można spotkać je  w wersji dedykowanej do kolorów, chociaż są również dostępne kapsułki służące do prania wyłącznie białych rzeczy, delikatnych materiałów (wełna, jedwab), ciemnych dzianin itp. Minusem kapsułek do prania może być niedostateczna rozpuszczalność ich żelowej otoczki, która wynika najczęściej z przeładowania bębna.

Z czego wykonany jest proszek do prania?

Tradycyjny proszek do prania to mieszanka substancji chemicznych o silnym działaniu. Nie jest jednak szkodliwy dla zdrowia i większości typów skóry. Nieco inaczej może jednak reagować na jego skład, wrażliwa skóra niemowlęcia, lub ta, która należy do alergika. Środki powierzchniowo czynne to składniki niezbędne do czyszczenia i prania odzieży. Pomagają rozbijać brud i usuwać plamy, oszczędzając w ten sposób niejedną sztukę odzieży przed wyrzuceniem do kosza. Ale te pomocne cząsteczki nie zawsze mają naturalny skład. Głównym składnikiem stosowanym w branży jest LAS, czyli liniowy alkilobenzenosulfonian. Wielu EKOentuzjastów unika go z uwagi na fakt, że nie ulega on biodegradacji beztlenowej. Po skończonym praniu i wypompowaniu wody trafia do kanalizacji przez co ma wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Dlatego też, na rynku można znaleźć również ekologiczny proszek do prania, które wykorzystują środki powierzchniowo czynne pochodzenia roślinnego. Zalicza się do nich np. tłuszcz kwasów estrowych metylowych etoksylatów (FAMEE), który pochodzi z oleju rzepakowego. Mimo zastraszającej nazwy jest w 100% naturalny.

Polecamy:  Pralka do 2000 zł

Najczęściej spotykanie proszki do prania mają w składzie takie substancje, jak:

 1. Środki zmiękczające, które  wzmacniają działanie czyszczące poprzez dezaktywację minerałów, które powodują twardą wodę.
 2. Enzymy, które rozkładają aminokwasy w plamach białkowych, takich jak np. zabrudzenia z krwi  i jajek, dzięki czemu łatwiej je usunąć.
 3. Rozjaśniacze optyczne stosowane są w proszkach (zazwyczaj do koloru białego) w celu poprawy bieli tkanin. Działają poprzez złudzenie optyczne. Mają intensywną niebieską barwę, która odbija światło i sprawia, że wyprane ubrania wyglądają jaśniej.
 4. Polimery pomagają w zatrzymywaniu zanieczyszczeń i barwników oraz zapobiegają ponownemu osadzaniu się ich na ubraniach.
 5. Środki konserwujące przedłużające trwałość produktu.
 6. Płyny do płukania dodane do proszku zmniejszające tarcie i wyładowania elektrostatyczne oraz pomagające nadać tkaninom miękkość i puszystość.
 7. Rozpuszczalniki zapobiegające oddzielaniu się płynnych detergentów podczas przechowywania.
 8. Stabilizatory przedłużające okres przydatności proszku do prania.
 9. Środki powierzchniowo czynne zapewniające główne działanie czyszczące, poprawiające zdolność czyszczącą wody, rozpuszczające i usuwające brud, a następnie zatrzymujące go w roztworze myjącym, do czasu aż zostanie spłukany.

Aby uniknąć zbrylania, proszek do prania należy przechowywać w całkowicie suchym miejscu, z dala od dzieci. Pod wpływem wilgoci, struktura proszku może zgęstnieć i stwardnieć, przez co jego dozowanie będzie bardzo utrudnione.

Jak zrobić proszek do prania?

Domowy proszek do prania może być świetnym i ekonomicznym rozwiązaniem, dedykowanym dla osób, które mają problemy skórne i nie chcą używać detergentów. Wbrew pozorom, przepis na proszek do prania domowej roboty jest bardzo prosty. Kolejną jego zaletą jest niska cena i wysoka wydajność. Chociaż z pewnością nie będzie tak skuteczny w odplamianiu jak powszechnie dostępne, popularne proszki do prania, z pewnością wpływa na świeżość tkanin i usuwa lekkie zabrudzenia. Co więcej – większość składników na domowy proszek do prania znajduje się w każdym domu. Aby własnoręcznie zrobić ekologiczny proszek do prania trzeba mieć 10 dekagramów, startego na drobnej tarce szarego mydła (typu biały jeleń, ale może być marsylskie), półtorej szklanki sody kalcynowanej (zwykła soda podgrzana w piekarniku nastawionym na 200 stopni przez pół godziny) i 1,5 szklanki boraksu. Składniki wystarczy wymieszać i przesypać do szczelnego opakowania. Taka porcja starczy na około 30 prań. Jeśli szuka się alternatywy płynu do zmiękczania tkanin, można wlać do bębna z praniem szklankę octu, który zmiękczy tkaniny, ale nie nada zapachu.

Są jednak przeciwnicy takiego rozwiązania. Faktem jest to, że domowy proszek do prania nigdy nie będzie tak skuteczny, jak ten z chemiczną formuła. Warto pamiętać, że skład tradycyjnego proszku do prania nie jest szkodliwy dla zdrowia.

Jaki proszek do prania będzie najlepszy dla dzieci?

Proszek do prania dla dzieci jest zwykle bardzo delikatny – pozbawiony silnych, alergizujących detergentów. Skóra dziecka jest o wiele bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego, dlatego ważne jest, aby szukać delikatnego proszku do prania dedykowanego do odzieży niemowlęcej. Najlepszy proszek do prania dla dzieci nie będzie zawierał zawiera substancji zapachowych, wybielaczy i barwników. Każda z tych substancji chemicznych może powodować podrażnienie lub alergie u dziecka. Alergicy i osoby o bardzo wrażliwej skórze, mogą z powodzeniem stosować proszek do prania dla dzieci do własnego użytku. Proszki dla dzieci są zazwyczaj bezzapachowe, lub są wzbogacone naturalnymi olejkami eterycznymi, które są obojętne dla skóry niemowlęcia.

Jaki proszek do prania jest zatem najlepszy? Najpierw warto poznać własne potrzeby i wymagania. Alergicy i rodzice małych dzieci powinni wybrać domowy proszek własnej roboty, lub skorzystać z ekologicznej wersji proszku do prania opartej na roślinnych składnikach aktywnych. Dla dzieci i osób o wrażliwej skórze, najlepszy proszek do prania będzie tym – dedykowanym dla niemowląt. Osoby, które piorą dużo i często, mogą postawić na proszek typu 3w1 w skoncentrowanej formie. Kwestia skuteczności proszku jest w dużej mierze uwarunkowana przestrzeganiem zaleceń prania i posiadaniem dobrej pralki.

Ranking TOP 20

Lp. Zdjęcie Nazwa Cena Opinie Producent Rodzaj Pojemność
1 Persil proszek do prania Regular Deep Clean 45 prań Persil proszek do prania Regular Deep Clean 45 prań
1 opinia
Persil Proszek do prania n/a
2 Procter & Gamble Proszek do prania Vizir Color 7,5 kg Procter & Gamble Proszek do prania Vizir Color 7,5 kg
1 opinia
Procter & Gamble Proszek do prania n/a
3 BioLife AJAX Proszek do prania CYTRYNOWY 450G FR03445A BioLife AJAX Proszek do prania CYTRYNOWY 450G FR03445A
1 opinia
Ajax Proszek do prania n/a
4 Persil DATO Proszek do prania FIRANEK 365G 5P Persil DATO Proszek do prania FIRANEK 365G 5P
1 opinia
Persil Proszek do prania n/a
5 Procter & Gamble Proszek do prania Vizir Alpine Fresh 7,5 kg Procter & Gamble Proszek do prania Vizir Alpine Fresh 7,5 kg
1 opinia
Procter & Gamble Proszek do prania n/a
6 Weiser Riese uniwersalny proszek do prania 70 prań Weiser Riese uniwersalny proszek do prania 70 prań
1 opinia
Proszek do prania n/a
7 Lovela Baby proszek koloru hipoalergiczny 4,1kg Lovela Baby proszek koloru hipoalergiczny 4,1kg
1 opinia
Lovela Proszek do prania 1kg
8 Lovela Family Proszek do Prania Kolorów 4 x 2,1kg Lovela Family Proszek do Prania Kolorów 4 x 2,1kg
1 opinia
Lovela Proszek do prania 1KG
9 Werner Frosch Proszek Do Prania Ubranek Dziesięcych 1,21kg FROSCH-000947 Werner Frosch Proszek Do Prania Ubranek Dziesięcych 1,21kg FROSCH-000947
1 opinia
Werner Proszek do prania 1kg
10 Clovin Purox Proszek Do Prania Perfumowany Color 9,2 Kg Parfum Sensuelle Blumen CLO000414 Clovin Purox Proszek Do Prania Perfumowany Color 9,2 Kg Parfum Sensuelle Blumen CLO000414
1 opinia
Clovin Proszek do prania 2kg
11 Klar (środki czystości) PROSZEK DO PRANIA UNIWERSALNY (ORZECHY) ECO 1,1 kg (1902) Klar (środki czystości) PROSZEK DO PRANIA UNIWERSALNY (ORZECHY) ECO 1,1 kg (1902)
1 opinia
Proszek do prania 1KG
12 BioLife Fresh White Proszek do prania do białego 28 prań BioLife Fresh White Proszek do prania do białego 28 prań
1 opinia
Proszek do prania n/a
13 SURF Proszek do prania do koloru Hawaiian Dream 1,3 kg SURF Proszek do prania do koloru Hawaiian Dream 1,3 kg
1 opinia
Proszek do prania 3kg
14 Vizir Gama proszek do prania 15 Kg Professional Vizir Gama proszek do prania 15 Kg Professional
1 opinia
Vizir Proszek do prania 15KG
15 Ariel Original proszek do tkanin białych 50 prań Ariel Original proszek do tkanin białych 50 prań
1 opinia
Ariel Proszek do prania n/a
16 BioLife Spuma di Sciampagna Spuma di Sciampagna Marsylia Proszek do prania (22 p 990 g) 893C-5459F_2055 BioLife Spuma di Sciampagna Spuma di Sciampagna Marsylia Proszek do prania (22 p 990 g) 893C-5459F_2055
1 opinia
Proszek do prania n/a
17 Clovin PROSZEK 5KG II SEPTON WIADERKO Clovin PROSZEK 5KG II SEPTON WIADERKO
1 opinia
Clovin Proszek do prania n/a
18 BioLife Fresh Proszek do prania do koloru 28 prań BioLife Fresh Proszek do prania do koloru 28 prań
1 opinia
Proszek do prania n/a
19 Sunil Aktiv - Proszek do prania uniwersalny 5KG Sunil Aktiv - Proszek do prania uniwersalny 5KG
1 opinia
Siku Proszek do prania n/a
20 Lovela Family Proszek prania ubranek kolorów 2,1kg Lovela Family Proszek prania ubranek kolorów 2,1kg
1 opinia
Lovela Proszek do prania 2KG
Polecamy:  Środki do prania, Producent: Ecozone

Najlepsze produkty: Proszek do prania

1. Persil proszek do prania Regular Deep Clean 45 prań

Persil proszek do prania Regular Deep Clean 45 prań
Persil proszek do prania 2,925kg Regular   Zmagasz się z uporczywą plamą na ulubionej koszuli$634 Masz wrażenie, że próbowałaś już wszystkiego, co mogłoby rozwiązać Twój problem$635 Przedstawiamy Tobie Persil Regular Deep Clean Technology. To pogromca uporczywych plam oraz prawdziwe wsparcie dla białych i jasnych tkanin. Sprawi, że odzież już po pierwszym praniu wyglądać będzie jak nowa. Z pewnością sprosta Twoim oczekiwaniom i zagości u Ciebie na długi czas!   Właściwości detergentu   Prosze...

Dane techniczne:

Rodzaj Proszek do prania

Gdzie kupić:

Sklep Nazwa Cena
Bee.pl

Persil Regular Proszek do prania białych i jasnych tkanin 2.9 kg


2. Procter & Gamble Proszek do prania Vizir Color 7,5 kg

Procter & Gamble Proszek do prania Vizir Color 7,5 kg
Proszek do prania, płyny możesz zakupić najtaniej w sklepie on-line

VIZIR proszek do prania Color 7,5kg w kategorii: ŚRODKI CZYSTOŚCI, HIGIENA to wyjątkowo funkcjonalne narzędzie pracy.

W naszym sklepie internetowym otrzymasz sprawdzony artykuł w rozsądnych cenach.

Fachowe doradztwo, a także terminowa dostawa - tego potrzebujesz$65 Jesteś w dobrym miejscu!

Wysokiej klasy materiały biurowe w dobrej cenie.

Szczególną właściwością tego niezbędnego w Twojej firmie artykułu jest elegancki wygląd.

...

Dane techniczne:

Rodzaj Proszek do prania

Gdzie kupić:

Sklep Nazwa Cena
Bee.pl

Vizir Proszek do prania kolorowych tkanin 100 prań 7.5 kg


3. BioLife AJAX Proszek do prania CYTRYNOWY 450G FR03445A

BioLife AJAX Proszek do prania CYTRYNOWY 450G FR03445A


bez zarysowań
skutecznie odtłuszcza i nadaje połysk

Sposób użycia: Posypać zabrudzoną powierzchnię proszkiem Ajax. Czyścić przy pomocy wilgotnej gąbki. Dokładnie spłukać. Czyści bez zarysowań na powierzchniach ceramicznych, stalowych, stali nierdzewnej, powierzchniach emaliowanych i chromowanych. W przypadku delikatnych powierzchni wypróbować na niewielkim obszarze.

Proszek do czyszczenia
Działa drażniąco na oczy. Chronić przed dziećmi. W PRZYPADKU DOSTANIA SIĘ DO OCZU: Ostrożnie płukać w...

Dane techniczne:

Rodzaj Proszek do prania

Gdzie kupić:

Sklep Nazwa Cena
Empik.com

Proszek do czyszczenia AJAX
carrefour.pl

Ajax Cytryna Uniwersalny Odtłuszczanie i Połysk proszek do czyszczenia 450g
epaper24.eu

Proszek do czyszczenia Ajax 450g Cytryna ePaper24.eu
Nabea - myśl naturalnie

Proszek do czyszczenia różnych powierzchni Cytrynowy 450 g


Najtańsze produkty: Proszek do prania

1. BioLife AJAX Proszek do prania CYTRYNOWY 450G FR03445A

BioLife AJAX Proszek do prania CYTRYNOWY 450G FR03445A


bez zarysowań
skutecznie odtłuszcza i nadaje połysk

Sposób użycia: Posypać zabrudzoną powierzchnię proszkiem Ajax. Czyścić przy pomocy wilgotnej gąbki. Dokładnie spłukać. Czyści bez zarysowań na powierzchniach ceramicznych, stalowych, stali nierdzewnej, powierzchniach emaliowanych i chromowanych. W przypadku delikatnych powierzchni wypróbować na niewielkim obszarze.

Proszek do czyszczenia
Działa drażniąco na oczy. Chronić przed dziećmi. W PRZYPADKU DOSTANIA SIĘ DO OCZU: Ostrożnie płukać w...

Dane techniczne:

Rodzaj Proszek do prania

Gdzie kupić:

Sklep Nazwa Cena
Empik.com

Proszek do czyszczenia AJAX
carrefour.pl

Ajax Cytryna Uniwersalny Odtłuszczanie i Połysk proszek do czyszczenia 450g
epaper24.eu

Proszek do czyszczenia Ajax 450g Cytryna ePaper24.eu
Nabea - myśl naturalnie

Proszek do czyszczenia różnych powierzchni Cytrynowy 450 g


2. Persil DATO Proszek do prania FIRANEK 365G 5P

Persil DATO Proszek do prania FIRANEK 365G 5P
Doskonała biel
Dzięki formule Oxi Energy specjalistyczny proszek do prania firan Dato wybiela tak skutecznie, że nawet pożółkłe firanki stają się śnieżnobiałe i wyglądają jak nowe - teraz nawet w 30°C!

Wyjątkowa czystość
Dato usuwa nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia z nikotyny, kurzu czy tłuszczu.

Świeży i przyjemny zapach
Pozostaje na długo w Twoim domu.

Ochrona przed ponownym zabrudzeniem
Dato zapobiega ponownemu osadzaniu się brudu na tekstyliach, dzięki temu Twoje firanki pozostaj...

Dane techniczne:

Rodzaj Proszek do prania

Gdzie kupić:

Sklep Nazwa Cena
Empik.com

Proszek do prania firanek DATO, 365 g


3. BioLife Fresh White Proszek do prania do białego 28 prań

BioLife Fresh White Proszek do prania do białego 28 prań
Fresh WhiteProszek do prania tkanin białych, 4kgProszek przeznaczony jest do prania we wszystkich typach pralek, a także do prania ręcznego, w temp. od 30 do 90C tkanin bawełnianych, lnianych oraz włókien mieszanych. Nie nadaje się do prania wełny i jedwabiu naturalnego.

Dane techniczne:

Rodzaj Proszek do prania

Gdzie kupić:

Sklep Nazwa Cena
Zakupy Auchan

Fresh White - Proszek do prania tkanin białych


Porównanie TOP 3

Persil proszek do prania Regular Deep Clean 45 prań Persil proszek do prania Regular Deep Clean 45 prań Procter & Gamble Proszek do prania Vizir Color 7,5 kg Procter & Gamble Proszek do prania Vizir Color 7,5 kg BioLife AJAX Proszek do prania CYTRYNOWY 450G FR03445A BioLife AJAX Proszek do prania CYTRYNOWY 450G FR03445A
Cena
Producent Persil Procter & Gamble Ajax
Rodzaj Proszek do prania Proszek do prania Proszek do prania

7 komentarzy do “Proszek do prania”

 1. Jak dla mnie najlepszy proszek do prania, to ten z Lovely. Białe opakowanie, bardzo charakterystyczny. Łatwo dostępny w sklepie. Ma super zapach. Neutralny ale wyczuwalny, więc ładnie pachną ubrania po praniu. Proszek dopiera bez problemu. Starcza na długi czas.

  Odpowiedz
 2. Długo prałam w Vizirze. Teraz postanowiłam zmienić proszek i zdecydowałam się na Surfa. Dużo koleżanek mi go polecało, mówiło, że to dobry proszek do prania i postanowiłam spróbować. Był to dobry wybór. Piorę teraz w tym różowym, ale kupowałam też fioletowy. Zdecydowanie ten różowy mi bardziej odpowiada, bo dopiero i pięknie pachnie.

  Odpowiedz
 3. Ja korzystam z proszku Ariela. Bardzo go lubię, odpowiada mi jego zapach. Bardzo dobrze dopiera nawet duże zanieczyszczenia, więc nie trzeba się o to martwić. Osobiście polecam, bo to dobry proszek do prania, zarówno kolorów jak i bieli. Każdy znajdzie dla siebie.

  Odpowiedz
 4. Jeśli znacie się dobrze na tym temacie, to może odpowiecie na moje pytanie. Szukam odpowiedzi, jaki proszek do prania będzie najlepszy dla niemowląt? Niedługo urodzę i chciałabym prać w czymś sprawdzonym i dobrym, co nie będzie uczulało dziecka. Ktoś ma jakieś ciekawe propozycje?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz