Proszek do prania - Ranking 2023

Znalezienie odpowiedniego proszku do prania polega na połączeniu własnych potrzeb i preferencji z rodzajem i kolorem odzieży. Najlepszy proszek do prania jest bardzo skuteczny, nawet podczas prania ubrań w niskich temperaturach (30 ℃). Producenci oferują wiele produktów do prania ubrań, dedykowanych dla dzieci, alergików i określonych kolorów. Nowoczesne proszki łączą w sobie kilka funkcji, ich receptura może mieć działanie odplamiające i odświeżające dzięki dodatkowi płynu do płukania. Jak się nie zagubić w gąszczu ofert i wybrać dobry proszek do prania? A może postawić na ekologię i samodzielnie wyprodukować ekologiczny proszek do prania?

Proszek do prania, kapsułki czy płyn?

Detergent do prania ma skutecznie usuwać brud i plamy z odzieży, odświeżać je i nie niszczyć ich naturalnej faktury i kolorów.  Dobry proszek do prania może również sprawić, że pranie będzie świetnie pachniało, będzie jaśniejsze i dodatkowo sprawi, że ubrania będą wyglądać jak nowe. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów detergentów – płyn do prania, proszek do prania i wygodne, małe kapsułki zawierające w sobie określoną porcję detergentu – w sam raz na jedno pranie.

Płyn do prania

Płynny środek do prania  jest szczególnie skuteczny na uporczywych zabrudzeniach po jedzeniu, świetnie się sprawdzi przy spieraniu tłuszczów i olejów. Ponieważ ma formę płynu, może również służyć jako środek do wstępnego czyszczenia plam – zanim jeszcze ubranie trafi do bębna pralki. To dobre rozwiązanie jeśli często zapiera się punktowe zabrudzenia. W zależności od ustawienia temperatury wody, jeśli używa się często programu prania w 30 ℃, najlepiej jest użyć płynu do prania, ponieważ proszki nie zawsze rozpuszczają się prawidłowo w niższych temperaturach, o czym świadczą białe palmy i zacieki na odzieży po wyjęciu z pralki.

Proszek do prania

Tradycyjny proszek do prania jest doskonałym i nadal uniwersalnym wyborem do prania tkanin. Najlepszy proszek do prania skutecznie usuwa codzienne plamy i zabrudzenia, bez konieczności wcześniejszego zapierania lub dodawania odplamiaczy. Nowoczesne proszki mają szeroką gamę zapachową i duże spektrum działania. Można wyróżnić ich kilka głównych rodzajów:

 • Delikatny proszek do prania dla dzieci i niemowląt
 • Proszek do prania białego (z funkcją wybielania i rozjaśniania)
 • Proszek do prania do tkanin kolorowych (chroni kolory i nie odbarwia ubrań)
 • Ekologiczny proszek do prania (dla alergików i wyznawców nurtu EKO)
 • Proszę do prania z odplamiaczem
 • Proszek do prania z płynem do płukania

Większość proszków do prania wzbogacana jest mieszankami zapachowymi. Osoby z wrażliwą skórą powinny jednak unikać zapachowych detergentów do prania, ponieważ składniki dodawane do proszków i płynów mogą wpływać alergizująco na wrażliwą skórę. Aby usunąć resztki detergentu z pranej odzieży – zaleca się ustawienie opcji podwójnego płukania ubrań i staranie się o nieprzeładowywanie pralki ubraniami. Proszek do prania, mimo wielu nowoczesnych następców (kapsułki, żel do prania), od lat pozostaje najchętniej wybieranym środkiem do prania. W poszukiwaniu najlepszego proszku do prania, wiele osób decyduje się na zagraniczne produkty. Podobno niemiecki proszek do prania jest skuteczniejszy i bardziej wydajny. Porównując skład obu produktów ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy jest to prawdą, bowiem proszki tego samego producenta, wypuszczone na rynek polski i niemiecki mają praktycznie ten sam skład.

Kapsułki do prania

Kapsułki do prania są małe i poręczne. Jedna kapsułka zawiera w sobie detergent o wysokiej wydajności (w formie koncentratu). Wile osób ceni je sobie za łatwość w użytkowaniu, brak konieczności dozowania i skuteczność. Kapsułki, podobnie jak proszek, mogą być uzupełnione płynem do płukania i opcjonalnie – odplamiaczem. Najczęściej można spotkać je  w wersji dedykowanej do kolorów, chociaż są również dostępne kapsułki służące do prania wyłącznie białych rzeczy, delikatnych materiałów (wełna, jedwab), ciemnych dzianin itp. Minusem kapsułek do prania może być niedostateczna rozpuszczalność ich żelowej otoczki, która wynika najczęściej z przeładowania bębna.

Z czego wykonany jest proszek do prania?

Tradycyjny proszek do prania to mieszanka substancji chemicznych o silnym działaniu. Nie jest jednak szkodliwy dla zdrowia i większości typów skóry. Nieco inaczej może jednak reagować na jego skład, wrażliwa skóra niemowlęcia, lub ta, która należy do alergika. Środki powierzchniowo czynne to składniki niezbędne do czyszczenia i prania odzieży. Pomagają rozbijać brud i usuwać plamy, oszczędzając w ten sposób niejedną sztukę odzieży przed wyrzuceniem do kosza. Ale te pomocne cząsteczki nie zawsze mają naturalny skład. Głównym składnikiem stosowanym w branży jest LAS, czyli liniowy alkilobenzenosulfonian. Wielu EKOentuzjastów unika go z uwagi na fakt, że nie ulega on biodegradacji beztlenowej. Po skończonym praniu i wypompowaniu wody trafia do kanalizacji przez co ma wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Dlatego też, na rynku można znaleźć również ekologiczny proszek do prania, które wykorzystują środki powierzchniowo czynne pochodzenia roślinnego. Zalicza się do nich np. tłuszcz kwasów estrowych metylowych etoksylatów (FAMEE), który pochodzi z oleju rzepakowego. Mimo zastraszającej nazwy jest w 100% naturalny.

Najczęściej spotykanie proszki do prania mają w składzie takie substancje, jak:

 1. Środki zmiękczające, które  wzmacniają działanie czyszczące poprzez dezaktywację minerałów, które powodują twardą wodę.
 2. Enzymy, które rozkładają aminokwasy w plamach białkowych, takich jak np. zabrudzenia z krwi  i jajek, dzięki czemu łatwiej je usunąć.
 3. Rozjaśniacze optyczne stosowane są w proszkach (zazwyczaj do koloru białego) w celu poprawy bieli tkanin. Działają poprzez złudzenie optyczne. Mają intensywną niebieską barwę, która odbija światło i sprawia, że wyprane ubrania wyglądają jaśniej.
 4. Polimery pomagają w zatrzymywaniu zanieczyszczeń i barwników oraz zapobiegają ponownemu osadzaniu się ich na ubraniach.
 5. Środki konserwujące przedłużające trwałość produktu.
 6. Płyny do płukania dodane do proszku zmniejszające tarcie i wyładowania elektrostatyczne oraz pomagające nadać tkaninom miękkość i puszystość.
 7. Rozpuszczalniki zapobiegające oddzielaniu się płynnych detergentów podczas przechowywania.
 8. Stabilizatory przedłużające okres przydatności proszku do prania.
 9. Środki powierzchniowo czynne zapewniające główne działanie czyszczące, poprawiające zdolność czyszczącą wody, rozpuszczające i usuwające brud, a następnie zatrzymujące go w roztworze myjącym, do czasu aż zostanie spłukany.

Aby uniknąć zbrylania, proszek do prania należy przechowywać w całkowicie suchym miejscu, z dala od dzieci. Pod wpływem wilgoci, struktura proszku może zgęstnieć i stwardnieć, przez co jego dozowanie będzie bardzo utrudnione.

Jak zrobić proszek do prania?

Domowy proszek do prania może być świetnym i ekonomicznym rozwiązaniem, dedykowanym dla osób, które mają problemy skórne i nie chcą używać detergentów. Wbrew pozorom, przepis na proszek do prania domowej roboty jest bardzo prosty. Kolejną jego zaletą jest niska cena i wysoka wydajność. Chociaż z pewnością nie będzie tak skuteczny w odplamianiu jak powszechnie dostępne, popularne proszki do prania, z pewnością wpływa na świeżość tkanin i usuwa lekkie zabrudzenia. Co więcej – większość składników na domowy proszek do prania znajduje się w każdym domu. Aby własnoręcznie zrobić ekologiczny proszek do prania trzeba mieć 10 dekagramów, startego na drobnej tarce szarego mydła (typu biały jeleń, ale może być marsylskie), półtorej szklanki sody kalcynowanej (zwykła soda podgrzana w piekarniku nastawionym na 200 stopni przez pół godziny) i 1,5 szklanki boraksu. Składniki wystarczy wymieszać i przesypać do szczelnego opakowania. Taka porcja starczy na około 30 prań. Jeśli szuka się alternatywy płynu do zmiękczania tkanin, można wlać do bębna z praniem szklankę octu, który zmiękczy tkaniny, ale nie nada zapachu.

Są jednak przeciwnicy takiego rozwiązania. Faktem jest to, że domowy proszek do prania nigdy nie będzie tak skuteczny, jak ten z chemiczną formuła. Warto pamiętać, że skład tradycyjnego proszku do prania nie jest szkodliwy dla zdrowia.

Jaki proszek do prania będzie najlepszy dla dzieci?

Proszek do prania dla dzieci jest zwykle bardzo delikatny – pozbawiony silnych, alergizujących detergentów. Skóra dziecka jest o wiele bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego, dlatego ważne jest, aby szukać delikatnego proszku do prania dedykowanego do odzieży niemowlęcej. Najlepszy proszek do prania dla dzieci nie będzie zawierał zawiera substancji zapachowych, wybielaczy i barwników. Każda z tych substancji chemicznych może powodować podrażnienie lub alergie u dziecka. Alergicy i osoby o bardzo wrażliwej skórze, mogą z powodzeniem stosować proszek do prania dla dzieci do własnego użytku. Proszki dla dzieci są zazwyczaj bezzapachowe, lub są wzbogacone naturalnymi olejkami eterycznymi, które są obojętne dla skóry niemowlęcia.

Jaki proszek do prania jest zatem najlepszy? Najpierw warto poznać własne potrzeby i wymagania. Alergicy i rodzice małych dzieci powinni wybrać domowy proszek własnej roboty, lub skorzystać z ekologicznej wersji proszku do prania opartej na roślinnych składnikach aktywnych. Dla dzieci i osób o wrażliwej skórze, najlepszy proszek do prania będzie tym – dedykowanym dla niemowląt. Osoby, które piorą dużo i często, mogą postawić na proszek typu 3w1 w skoncentrowanej formie. Kwestia skuteczności proszku jest w dużej mierze uwarunkowana przestrzeganiem zaleceń prania i posiadaniem dobrej pralki.

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentRodzajPojemność
1 Procter & Gamble Proszek do prania Vizir Professional Color do koloru 10,5kg (140 prań) Procter & Gamble Proszek do prania Vizir Professional Color do koloru 10,5kg (140 prań)
1 opinia
Procter & GambleProszek do pranian/a
2 BioLife AMA Proszek do prania Vizir BioLife AMA Proszek do prania Vizir
2 opinie
VizirProszek do pranian/a
3 Ariel proszek do prania 2.47 Kg +Extra Clean Power 38 dawek Ariel proszek do prania 2.47 Kg +Extra Clean Power 38 dawek
1 opinia
ArielProszek do pranian/a
4 Henkel Persil Megaperls Universal skoncentrowany proszek do tkanin białych 15 prań Henkel Persil Megaperls Universal skoncentrowany proszek do tkanin białych 15 prań
1 opinia
HenkelProszek do pranian/a
5 Persil COLOR LAVENDER Proszek do prania KOLORÓW 40P 2,8KG (1963762) Persil COLOR LAVENDER Proszek do prania KOLORÓW 40P 2,8KG (1963762)
1 opinia
PersilProszek do pranian/a
6 DZIDZIUŚ Hipoalergiczny proszek do prania tkanin kolorowych 3kg - bez enzymów DZIDZIUŚ Hipoalergiczny proszek do prania tkanin kolorowych 3kg - bez enzymów
1 opinia
DzidziuśProszek do prania3kg
7 Henkel Proszek do prania Bobas dla dzieci 1,35 kg Henkel Proszek do prania Bobas dla dzieci 1,35 kg
1 opinia
HenkelProszek do pranian/a
8 Bryza Proszek do prania kolorów Lanza Expert 6.825 kg | Darmowa dostawa od 59 zł NN-HBY-PK68-001 Bryza Proszek do prania kolorów Lanza Expert 6.825 kg | Darmowa dostawa od 59 zł NN-HBY-PK68-001
1 opinia
BryzaProszek do pranian/a
9 Purox Purox proszek do prania kolorów 10kg karton Purox Purox proszek do prania kolorów 10kg karton
1 opinia
ClovinProszek do pranian/a
10 Procter & Gamble Proszek do prania Vizir Color 7,5 kg Procter & Gamble Proszek do prania Vizir Color 7,5 kg
1 opinia
Procter & GambleProszek do pranian/a
11 Bryza Proszek do prania 4w1 White 3.575 kg Bryza Proszek do prania 4w1 White 3.575 kg
1 opinia
BryzaProszek do pranian/a
12 E Proszek do prania Do białych i jasnych tkanin E Proszek do prania Do białych i jasnych tkanin
1 opinia
Proszek do prania5.265 kg
13 Lovela Baby proszek białego hipoalergiczny 2,7kg Lovela Baby proszek białego hipoalergiczny 2,7kg
1 opinia
LovelaProszek do pranian/a
14 BioLife Mayeri Proszek Do Prania Uniwersalny Sensitiv 1 kg Mayeri SODPRDOPRA1 BioLife Mayeri Proszek Do Prania Uniwersalny Sensitiv 1 kg Mayeri SODPRDOPRA1
1 opinia
Proszek do prania1KG
15 Dalli Niemiecki Proszek do prania Dalli Niemiecki Proszek do prania
1 opinia
DalliProszek do pranian/a
16 Evidur DALLI 600G Proszek do prania Evidur DALLI 600G Proszek do prania
1 opinia
Proszek do pranian/a
17 Bryza Proszek do prania 4 w 1 White 6.82 kg Bryza Proszek do prania 4 w 1 White 6.82 kg
1 opinia
BryzaProszek do prania2kg
18 Lovela Family płyn do prani Białego 1,85L Lovela Family płyn do prani Białego 1,85L
1 opinia
LovelaProszek do prania1KG
19 BioLife Spuma di Sciampagna Spuma di Sciampagna Marsiglia proszek do prania z mydłem marsylskim (100 p 4,5 kg) 893C-5459F_202208706 BioLife Spuma di Sciampagna Spuma di Sciampagna Marsiglia proszek do prania z mydłem marsylskim (100 p 4,5 kg) 893C-5459F_202208706
1 opinia
Proszek do pranian/a
20 Persil Proszek do prania Fresh By Silan 4.55 kg Persil Proszek do prania Fresh By Silan 4.55 kg
1 opinia
PersilProszek do prania4.55 kg

Najlepsze produkty: Proszek do prania

1. Procter & Gamble Proszek do prania Vizir Professional Color do koloru 10,5kg (140 prań)

Procter & Gamble Proszek do prania Vizir Professional Color do koloru 10,5kg (140 prań)

VIZIR PROSZEK DO PRANIA COLOR 10,5KG

Proszek do prania z linii Professional przeznaczony dla tkanin kolorowych (niedostępny w drogeriach, przeznaczony dla rynku profesjonalnego takich jak duże pralnie wodne, hotelowe itp).
Produkt nadaje się zarówno do prania ręcznego, w automatach jak również w pralnicach przemysłowych.
Posiada zaawansowaną recepturę, która już teraz może zagościć również u Ciebie!
Vizir Professional Color doskonale radzi sobie z uporczywymi plamami, pozostawiając tkaninę cz...


Opinie:

jest ok
Halina

Dane techniczne:

RodzajProszek do prania

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Profesjonalny proszek do prania VIZIR Color, 10,5 kg


2. BioLife AMA Proszek do prania Vizir

BioLife AMA Proszek do prania Vizir

VIZIR PROSZEK REGULAR 10,5KG

Proszek do prania z linii Professional przeznaczony dla tkanin białych (niedostępny w drogeriach, przeznaczony dla rynku profesjonalnego takich jak duże pralnie wodne, hotelowe itp).
Produkt nadaje się zarówno do prania ręcznego, w automatach jak również w pralnicach przemysłowych.
Posiada zaawansowaną recepturę, która już teraz może zagościć również u Ciebie! Vizir Professional Regular doskonale radzi sobie z uporczywymi plamami, pozostawiając tkaninę czystą i św...


Opinie:

Bardzo wydajny, jakość na 5+, cena też dobra.
ANNA
Stosunek ceny do jakości ok.
hubuniek

Dane techniczne:

RodzajProszek do prania

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Profesjonalny proszek do prania VIZIR Do białego, 10,5 kg


3. Ariel proszek do prania 2.47 Kg +Extra Clean Power 38 dawek

Ariel proszek do prania 2.47 Kg +Extra Clean Power 38 dawek
Proszek do prania Ariel 2,47 kg + Extra Clean Power 38 dawek dla dodatkowej higieny z najlepszymi efektami prania nawet w niskiej temperaturze. Zawiera unikalną technologię, która zapobiega przywieraniu resztek proszku do tkanin. Dzięki innowacyjnej kompozycji AquaPuder szybko rozpuszcza się w kontakcie z wodą.

Dane techniczne:

RodzajProszek do prania

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Ariel Proszek Do Prania + Extra Clean Power 2,47 Kg, 38 Prań
SuperPharm.pl

Ariel - Proszek do prania Other 2.47 kg


Najtańsze produkty: Proszek do prania

1. Persil COLOR LAVENDER Proszek do prania KOLORÓW 40P 2,8KG (1963762)

Persil COLOR LAVENDER Proszek do prania KOLORÓW 40P 2,8KG (1963762)
Informacje z opakowania i dane o zawartości produktu :

Persil Color Lavender Freshness Proszek do prania 2,8 kg (40 prań)

Persil 360° Complete Clean to wszystko, czego potrzebujesz do walki z plamami. Jego nowa formuła zawiera jedyne w swoim rodzaju połączenie składników aktywnych, zapewniających uniwersalne, doskonałe rozwiązanie w zakresie prania.

Nieprzydatny do prania wełny, jedwabiu i innych delikatnych tkanin.

Dane techniczne:

RodzajProszek do prania

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

OKŁADKA NA ZESZYT KSIĄŻKĘ A5 PRZEŹROCZYSTA 5 SZT


2. BioLife Mayeri Proszek Do Prania Uniwersalny Sensitiv 1 kg Mayeri SODPRDOPRA1

BioLife Mayeri Proszek Do Prania Uniwersalny Sensitiv 1 kg Mayeri SODPRDOPRA1
Delikatny proszek do prania dla ubrań białych i kolorowych.
Zatrzymuje kolor tkanin. Nadaje się do prania ubrań dzieci i osób alergicznych.
Skutecznie usuwa brud, zarówno w letniej i ciepłej wodzie, stosując w pralce lub piorąc ręcznie.


EU ECOLABEL: EE/006/00001
o bez wybielacza optycznego
o bez barwników
o bez zapachu
o bez konserwantów
o bez Zeolitu
o granulowana soda kalcynowana
o środek zmiękczający wodę środek zapobiegający osadzaniu się kamienia w pralce

Produkty Mayeri Senstive podl...

Dane techniczne:

RodzajProszek do prania
Pojemność1KG

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Bee.pl

Mayeri Sensitive Proszek do prania uniwersalny 1 kg
Empik.com

Proszek do prania uniwersalny sensitiv 1kg Mayeri
SuperPharm.pl

Mayeri - Proszek do prania uniwersalny Sensitiv 1 kg


3. Evidur DALLI 600G Proszek do prania

Evidur DALLI 600G Proszek do prania

Dane techniczne:

RodzajProszek do prania

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Proszek do prania tkanin białych DALLI Evidur, 600 g


Porównanie TOP 3

Procter & Gamble Proszek do prania Vizir Professional Color do koloru 10,5kg (140 prań) Procter & Gamble Proszek do prania Vizir Professional Color do koloru 10,5kg (140 prań) BioLife AMA Proszek do prania Vizir BioLife AMA Proszek do prania Vizir Ariel proszek do prania 2.47 Kg +Extra Clean Power 38 dawek Ariel proszek do prania 2.47 Kg +Extra Clean Power 38 dawek
Cena
ProducentProcter & GambleVizirAriel
RodzajProszek do praniaProszek do praniaProszek do prania

7 komentarzy do “Proszek do prania”

 1. Jak dla mnie najlepszy proszek do prania, to ten z Lovely. Białe opakowanie, bardzo charakterystyczny. Łatwo dostępny w sklepie. Ma super zapach. Neutralny ale wyczuwalny, więc ładnie pachną ubrania po praniu. Proszek dopiera bez problemu. Starcza na długi czas.

  Odpowiedz
 2. Długo prałam w Vizirze. Teraz postanowiłam zmienić proszek i zdecydowałam się na Surfa. Dużo koleżanek mi go polecało, mówiło, że to dobry proszek do prania i postanowiłam spróbować. Był to dobry wybór. Piorę teraz w tym różowym, ale kupowałam też fioletowy. Zdecydowanie ten różowy mi bardziej odpowiada, bo dopiero i pięknie pachnie.

  Odpowiedz
 3. Ja korzystam z proszku Ariela. Bardzo go lubię, odpowiada mi jego zapach. Bardzo dobrze dopiera nawet duże zanieczyszczenia, więc nie trzeba się o to martwić. Osobiście polecam, bo to dobry proszek do prania, zarówno kolorów jak i bieli. Każdy znajdzie dla siebie.

  Odpowiedz
 4. Jeśli znacie się dobrze na tym temacie, to może odpowiecie na moje pytanie. Szukam odpowiedzi, jaki proszek do prania będzie najlepszy dla niemowląt? Niedługo urodzę i chciałabym prać w czymś sprawdzonym i dobrym, co nie będzie uczulało dziecka. Ktoś ma jakieś ciekawe propozycje?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz