Pralko suszarka

Pralko suszarka

Twoja pralka chodzi niemal bez przerwy? Brakuje Ci miejsca na wieszanie kolejnych partii ubrań? Może czas zainwestować w pralko-suszarkę? To urządzenie może znacznie ułatwić Ci życie. Jak jednak wybrać najlepszy model w tym gąszczu różnorodnych sprzętów? Przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, czym się kierować podczas zakupu dobrej pralko-suszarki.

Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, możesz zdecydować się na zakup oddzielnej pralki i suszarki do prania. Jeżeli jednak brakuje Ci metrów kwadratowych na kolejne sprzęty, zafunduj sobie pralko-suszarkę, czyli urządzenie typu „2 w 1”. Pewnie znasz to powiedzenie, że, jeśli coś jest do wszystkiego to najpewniej jest do niczego, jednak w przypadku pralko-suszarek zupełnie się ono nie sprawdza. Przyjrzeliśmy się ofercie dostępnych modeli i prezentujemy nasze spostrzeżenia. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszej pralko-suszarki.

Czy warto kupić Pralko suszarkę?

Pralko-suszarka to połączenie dwóch funkcji – prania i suszenia. Jest niezwykle przydatnym urządzeniem, zwłaszcza w niedużych mieszkaniach czy przy kilkuosobowych rodzinach. Jeśli nie nadążasz z rozwieszaniem prania, zdecydowanie docenisz ten sprzęt. Zaoszczędzisz czas, a także sporo miejsca. Przyznasz, że suszarka z rozwieszonym praniem nie jest najlepszą ozdobą Twojego mieszkania, a przy okazji znacznie ogranicza przestrzeń. Oczywiście, pralko-suszarka jest droższa niż tradycyjna pralka, zużywa więcej wody i prądu, ale, mimo wszystko, to urządzenie, w które warto zainwestować. Przed zakupem należy jednak dobrze zapoznać się z ofertą i dowiedzieć się, na jakie parametry zwrócić uwagę.

Pralko suszarka – najważniejsze parametry

Jest kilka istotnych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu pralko-suszarki:

 • Pralko-suszarka – głębokość – na samym początku musisz zdecydować, czy interesuje Cię urządzenie wolnostojące czy do zabudowy. W pierwszym przypadku do dyspozycji masz zdecydowanie większy zakres głębokości. Wymiary pralko-suszarek są bardzo zbliżone do rozmiarów standardowych pralek ładowanych od przodu: wysokość: 85-97 cm, szerokość: 59-65 cm i głębokość: 44-80 cm. Należy jednak w tym miejscu wyróżnić dwa rodzaje pralko-suszarek:
 • Pralko-suszarka standardowa – o szerokości powyżej 50 cm.
 • Pralko-suszarka slim – o szerokości poniżej 50 cm. Idealna do niewielkich pomieszczeń.
 • Pralko-suszarka – ładowność bębna – producenci pralko-suszarek wprowadzają rozróżnienie na ładowność bębna podczas prania i podczas suszenia.
 • Ładowność bębna – pranie – w ofercie znajdziesz pralko-suszarki o załadunku od 5 kg do 10 kg. Pierwsza opcja jest wystarczająca dla 3-4 osobowej rodziny, druga sprawdzi się podczas prania kołder i większych rzeczy oraz w przypadku rodzin wielodzietnych.
 • Ładowność bębna – suszenie – ładowność bębna podczas suszenia jest zazwyczaj dwa razy mniejsza niż podczas prania (2,5-6 kg). Pranie trzeba podzielić na dwie części.
 • Pralko-suszarka – klasa efektywności energetycznej – podobnie jak przy pralkach, również w przypadku pralko-suszarek wyróżniamy różne klasy energetyczne – od A (najmniejsze zużycie prądu) do G (największe zużycie prądu). Najczęściej spotkamy się z pralko-suszarkami klasy A oraz B.
 • Pralko-suszarka – klasa efektywności prania i wirowania – określa skuteczność usuwania brudu oraz dokładność i szybkość wirowania. Klasyfikacja obejmuje skalę od A (najwyższa) do G.
 • Pralko-suszarka – prędkość wirowania – czyli inaczej – liczba obrotów bębna na minutę. Im wyższa, tym pranie mniej ocieka wodą. Na rynku dostępne są pralko-suszarki z prędkością wirowania do 1600 obrotów na minutę. Co ważne, przed cyklem suszenia pranie musi być odwirowane z prędkością minimum 800 obrotów na minutę. Im lepiej odwirowane będzie pranie, tym suszenie będzie krótsze.
 • Pralko-suszarka – pobór wody – wadą pralko-suszarek jest zdecydowanie większy (nawet dwukrotnie) pobór wody w porównaniu do pralek. Dotyczy to sytuacji, kiedy korzystasz zarówno z funkcji prania, jak i suszenia. Wówczas Twoje urządzenie podczas jednego cyklu prania i suszenia może pobrać nawet 130 litrów wody.
 • Pralko-suszarka – poziom hałasu – pralko-suszarki nie generują większego hałasu niż tradycyjne pralki. Na etykiecie znajdziesz określenie głośności prania oraz wirowania.

Pralko suszarka ładowana od góry

Jeśli interesuje Cię urządzenie ładowane od góry, musimy Cię zmartwić. Pralko-suszarki dostępne obecnie na rynku ładowane są wyłącznie od frontu.

Pralko-suszarka z funkcją pary wodnej

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń wykorzystujących innowacyjne technologie. Do nich zaliczymy między innymi pralko-suszarki z funkcją pary wodnej, które umożliwiają parowe odświeżenie ubrań. Dzięki temu zagniecenia tkanin są zredukowane do minimum – łatwiej się je prasuje. Część modeli oferuje również pranie parowe – polecane szczególnie alergikom. Pranie parowe jest krótsze i skuteczniejsze. Niszczy wszystkie roztocza i drobnoustroje. Dzięki pralko-suszarce z funkcją pary wodnej zaoszczędzisz na rachunkach, szybciej wypierzesz swoje ubrania, nie będziesz musiał ich prasować, ale również ochronisz je przed uszkodzeniami. Za tego typu sprzęt musisz jednak więcej zapłacić.

Pralko-suszarka – zużycie prądu i wody

Nie ma co ukrywać, że pralko-suszarka zużyje więcej prądu i pobierze więcej wody niż tradycyjna pralka. Podczas samego prania te parametry niewiele będą się od siebie różnić, jednak jednoczesne pranie i suszenie może zwiększyć pobór prądu nawet 4- czy 5-krotnie, a pobór wody niemal dwukrotnie.

Pralko-suszarka – funkcje i wyposażenie

Na jakie wyposażenie i funkcje warto zwrócić uwagę podczas zakupu pralko-suszarki?

 • Programy prania – ich liczba zależna jest od producenta i modelu pralko-suszarki. Programów prania zwykle jest od kilku do kilkunastu. Niemal każde urządzenie ma podstawowe tryby prania (wełna, bawełna, syntetyki). Oprócz tego można również spotkać dodatkowe opcje, takie jak na przykład: pranie delikatne, pranie jedwabiu, koszul, ubrań sportowych, krótkie pranie, pranie bąbelkowe czy odświeżenie parowe.
 • Programy suszenia – najczęściej spotkamy się z dwoma podstawowymi programami suszenia: do szafy (ubrania nie wymagają prasowania) oraz do prasowania. Wśród opcji dodatkowych warto wyróżnić: program przeciwwirusowy, delikatne suszenia lub autosuszenie (dostosowanie cyklu suszenia do stopnia wilgotności wsadu). Niektóre modele pralko-suszarek posiadają nawet kilkanaście różnorodnych programów suszenia.
 • Opóźniony start – umożliwia ustawienie prania i suszenia na konkretną godzinę.
 • Regulacja prędkości wirowania – manualna lub automatyczna. Pozwala dostosować prędkość wirowania do rodzaju pranych tkanin.
 • Kontrola piany – dla lepszej efektywności prania i skuteczniejszego wypłukania środka piorącego.
 • Automatyka wagowa – pralko-suszarka wyposażona w tę funkcję waży wsad i automatycznie dobiera odpowiedni program prania.
 • Wyważenie wsadu – umożliwia równomierne rozłożenie prania przed wirowaniem, co zwiększa jego skuteczność.
 • Dodatkowe zabezpieczenia – przed dziećmi, przed zalaniem czy przed poparzeniem – warto zwrócić uwagę na takie dodatkowe opcje. Jeśli zależy Ci, aby pralka skutecznie pozbywała się bakterii oraz drobnoustrojów i gwarantowała sterylną czystość ubrań, wybierz model z warstwą antybakteryjną (wnętrze posiada powłokę z jonów srebra).

Ile kosztuje pralko-suszarka?

Ceny pralko-suszarek zaczynają się mniej więcej od 1500 złotych. Za sprzęt najwyższej klasy zapłacimy nawet 7-8 tysięcy złotych. Wszystko zależy od naszych potrzeb, a także finansowych możliwości.

Ranking pralko suszarek

Jest to lista najpopularniejszych obecnie pralko suszarek. Staramy się, aby ranking był zawsze aktualny. Ma on na celu ułatwienie wyboru najlepszego sprzętu w tej kategorii urządzeń.

Pralko suszarka - Opinie i komentarze

 1. Mi podoba się pralko-suszarka Candy. Znajomi kupili i bardzo zachwalają. A przy dużej rodzinie, to bardzo przydatne, że nie ma problemu z suszeniem prania. Do tego dużo przydatnych programów i bardzo pojemny bęben.

 2. Podoba mi się takie urządzenie. Przy dzieciach wydaje mi się, że pralko suszarka by mi się przydała. Już nie mówię o tym, że pranie długo schnie, ale trzeba się namęczyć żeby wszystko rozłożyć a później znowu ściągać. A tak, wysuszyłoby się i wystarczyłoby wyjąć. Może sobie kiedyś taką kupię. Na razie podziwiam u koleżanki.

 3. Analizuje zakup pralko-suszarko ale czy ktoś jest wstanie powiedzieć czy znacząco wzrósł pobór wody i prądu przy suszeniu?

  1. Author

   To oczywiście zależy od konkretnego modelu pralko-suszarki.
   Ale aktualnie wygląda to mniej więcej tak:
   – zużycie prądu w cyklu prania z suszeniem jest średnio 4-5 razy większe niż przy samym praniu. Przy obecnych cenach prądu jest to około 0,60 zł za samo pranie, około 2,50-3,00 zł za pranie z suszeniem. Teraz łatwo można sobie policzyć koszt miesięczny biorąc pod uwagę własne ilości. Na przykład przy 15 pełnych cyklach pranie-suszenie w miesiącu będzie to około 45 zł.
   – zużycie wody jest średnio 2 razy większy przy praniu-suszeniu niż w przypadku samego prania (oczywiście zależy od modelu).

 4. Moim zdaniem jeżeli macie dzieci, to pralko-suszarka jest najlepszym wyborem. U mnie przy drugim dziecku już musiał pojawić się ten sprzęt, bo w swoim mieszkaniu nie miałam miejsca na rozwieszanie całego prania. Dwie suszarki czasami były zawalone, a ubranek brakowało. Taka suszarka to super wybór, szczególnie, że można postawić na pralce, co jest świetnym rozwiązaniem.

 5. Dla uzupełnienia, podstawowe różnice w zakresie suszenia różnych typów pralko suszarek:
  a). suszarka z grzałkami, gdzie gorąca para wydostaje się na zewnątrz o ile nie ma specjalnego odprowadzenia
  b). z grzałkami i zbieraniem wilgoci dzięki wężownicy zimnej wody, gdzie zużycie wody olbrzymie
  c). z pompą ciepła, działa na zasadzie osuszaczy przemysłowych. Woda zbierana jest do pojemnika, a ubrania nie są nadmiernie wygrzewane
  Ze swojej strony polecam zatem pralkosuszarki z pompą ciepła.

 6. Mam pralko suszarkę od kilku lat.
  Świetne urządzeni, szczególnie zimą. Ręczniki mięciutkie i pachnące, nawet stare zużyte. Trochę drożej, ale nie przesadzajmy. Luksus zawsze kosztował, a dla 3 osobowej rodziny nie zauważyłem szczególnie różnicy.
  Miałem Indesit i odradzam. Po 3 latach zaczęła wariować, zawieszać się. Na gwarancji wymieniona pompa wody, podobno wada fabryczne tego modelu.
  Kupiłem właśnie urządzenie z funkcjami parowymi, zobaczę czy warto.
  Przed zakupem sprawdźcie czy jest i jak działa czyszczenie bębna, bo po suszeniu np. Ciemnych ręczników, jak włożycie od razu białe koszule do prania, to łatwiej je będzie wyrzucić niż wyczyścić z pozostałości po poprzednim suszeniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *