Pralko suszarka

Pralko suszarka

Twoja pralka chodzi niemal bez przerwy? Brakuje Ci miejsca na wieszanie kolejnych partii ubrań? Może czas zainwestować w pralko-suszarkę? To urządzenie może znacznie ułatwić Ci życie. Jak jednak wybrać najlepszy model w tym gąszczu różnorodnych sprzętów? Przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, czym się kierować podczas zakupu dobrej pralko-suszarki.

Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, możesz zdecydować się na zakup oddzielnej pralki i suszarki do prania. Jeżeli jednak brakuje Ci metrów kwadratowych na kolejne sprzęty, zafunduj sobie pralko-suszarkę, czyli urządzenie typu „2 w 1”. Pewnie znasz to powiedzenie, że, jeśli coś jest do wszystkiego to najpewniej jest do niczego, jednak w przypadku pralko-suszarek zupełnie się ono nie sprawdza. Przyjrzeliśmy się ofercie dostępnych modeli i prezentujemy nasze spostrzeżenia. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszej pralko-suszarki.

Czy warto kupić Pralko suszarkę?

Pralko-suszarka to połączenie dwóch funkcji – prania i suszenia. Jest niezwykle przydatnym urządzeniem, zwłaszcza w niedużych mieszkaniach czy przy kilkuosobowych rodzinach. Jeśli nie nadążasz z rozwieszaniem prania, zdecydowanie docenisz ten sprzęt. Zaoszczędzisz czas, a także sporo miejsca. Przyznasz, że suszarka z rozwieszonym praniem nie jest najlepszą ozdobą Twojego mieszkania, a przy okazji znacznie ogranicza przestrzeń. Oczywiście, pralko-suszarka jest droższa niż tradycyjna pralka, zużywa więcej wody i prądu, ale, mimo wszystko, to urządzenie, w które warto zainwestować. Przed zakupem należy jednak dobrze zapoznać się z ofertą i dowiedzieć się, na jakie parametry zwrócić uwagę.

Pralko suszarka – najważniejsze parametry

Jest kilka istotnych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu pralko-suszarki:

 • Pralko-suszarka – głębokość – na samym początku musisz zdecydować, czy interesuje Cię urządzenie wolnostojące czy do zabudowy. W pierwszym przypadku do dyspozycji masz zdecydowanie większy zakres głębokości. Wymiary pralko-suszarek są bardzo zbliżone do rozmiarów standardowych pralek ładowanych od przodu: wysokość: 85-97 cm, szerokość: 59-65 cm i głębokość: 44-80 cm. Należy jednak w tym miejscu wyróżnić dwa rodzaje pralko-suszarek:
 • Pralko-suszarka standardowa – o szerokości powyżej 50 cm.
 • Pralko-suszarka slim – o szerokości poniżej 50 cm. Idealna do niewielkich pomieszczeń.
 • Pralko-suszarka – ładowność bębna – producenci pralko-suszarek wprowadzają rozróżnienie na ładowność bębna podczas prania i podczas suszenia.
 • Ładowność bębna – pranie – w ofercie znajdziesz pralko-suszarki o załadunku od 5 kg do 10 kg. Pierwsza opcja jest wystarczająca dla 3-4 osobowej rodziny, druga sprawdzi się podczas prania kołder i większych rzeczy oraz w przypadku rodzin wielodzietnych.
 • Ładowność bębna – suszenie – ładowność bębna podczas suszenia jest zazwyczaj dwa razy mniejsza niż podczas prania (2,5-6 kg). Pranie trzeba podzielić na dwie części.
 • Pralko-suszarka – klasa efektywności energetycznej – podobnie jak przy pralkach, również w przypadku pralko-suszarek wyróżniamy różne klasy energetyczne – od A (najmniejsze zużycie prądu) do G (największe zużycie prądu). Najczęściej spotkamy się z pralko-suszarkami klasy A oraz B.
 • Pralko-suszarka – klasa efektywności prania i wirowania – określa skuteczność usuwania brudu oraz dokładność i szybkość wirowania. Klasyfikacja obejmuje skalę od A (najwyższa) do G.
 • Pralko-suszarka – prędkość wirowania – czyli inaczej – liczba obrotów bębna na minutę. Im wyższa, tym pranie mniej ocieka wodą. Na rynku dostępne są pralko-suszarki z prędkością wirowania do 1600 obrotów na minutę. Co ważne, przed cyklem suszenia pranie musi być odwirowane z prędkością minimum 800 obrotów na minutę. Im lepiej odwirowane będzie pranie, tym suszenie będzie krótsze.
 • Pralko-suszarka – pobór wody – wadą pralko-suszarek jest zdecydowanie większy (nawet dwukrotnie) pobór wody w porównaniu do pralek. Dotyczy to sytuacji, kiedy korzystasz zarówno z funkcji prania, jak i suszenia. Wówczas Twoje urządzenie podczas jednego cyklu prania i suszenia może pobrać nawet 130 litrów wody.
 • Pralko-suszarka – poziom hałasu – pralko-suszarki nie generują większego hałasu niż tradycyjne pralki. Na etykiecie znajdziesz określenie głośności prania oraz wirowania.
Polecamy:  Pralka parowa

Pralko suszarka ładowana od góry

Jeśli interesuje Cię urządzenie ładowane od góry, musimy Cię zmartwić. Pralko-suszarki dostępne obecnie na rynku ładowane są wyłącznie od frontu.

Pralko-suszarka z funkcją pary wodnej

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń wykorzystujących innowacyjne technologie. Do nich zaliczymy między innymi pralko-suszarki z funkcją pary wodnej, które umożliwiają parowe odświeżenie ubrań. Dzięki temu zagniecenia tkanin są zredukowane do minimum – łatwiej się je prasuje. Część modeli oferuje również pranie parowe – polecane szczególnie alergikom. Pranie parowe jest krótsze i skuteczniejsze. Niszczy wszystkie roztocza i drobnoustroje. Dzięki pralko-suszarce z funkcją pary wodnej zaoszczędzisz na rachunkach, szybciej wypierzesz swoje ubrania, nie będziesz musiał ich prasować, ale również ochronisz je przed uszkodzeniami. Za tego typu sprzęt musisz jednak więcej zapłacić.

Pralko-suszarka – zużycie prądu i wody

Nie ma co ukrywać, że pralko-suszarka zużyje więcej prądu i pobierze więcej wody niż tradycyjna pralka. Podczas samego prania te parametry niewiele będą się od siebie różnić, jednak jednoczesne pranie i suszenie może zwiększyć pobór prądu nawet 4- czy 5-krotnie, a pobór wody niemal dwukrotnie.

Pralko-suszarka – funkcje i wyposażenie

Na jakie wyposażenie i funkcje warto zwrócić uwagę podczas zakupu pralko-suszarki?

 • Programy prania – ich liczba zależna jest od producenta i modelu pralko-suszarki. Programów prania zwykle jest od kilku do kilkunastu. Niemal każde urządzenie ma podstawowe tryby prania (wełna, bawełna, syntetyki). Oprócz tego można również spotkać dodatkowe opcje, takie jak na przykład: pranie delikatne, pranie jedwabiu, koszul, ubrań sportowych, krótkie pranie, pranie bąbelkowe czy odświeżenie parowe.
 • Programy suszenia – najczęściej spotkamy się z dwoma podstawowymi programami suszenia: do szafy (ubrania nie wymagają prasowania) oraz do prasowania. Wśród opcji dodatkowych warto wyróżnić: program przeciwwirusowy, delikatne suszenia lub autosuszenie (dostosowanie cyklu suszenia do stopnia wilgotności wsadu). Niektóre modele pralko-suszarek posiadają nawet kilkanaście różnorodnych programów suszenia.
 • Opóźniony start – umożliwia ustawienie prania i suszenia na konkretną godzinę.
 • Regulacja prędkości wirowania – manualna lub automatyczna. Pozwala dostosować prędkość wirowania do rodzaju pranych tkanin.
 • Kontrola piany – dla lepszej efektywności prania i skuteczniejszego wypłukania środka piorącego.
 • Automatyka wagowa – pralko-suszarka wyposażona w tę funkcję waży wsad i automatycznie dobiera odpowiedni program prania.
 • Wyważenie wsadu – umożliwia równomierne rozłożenie prania przed wirowaniem, co zwiększa jego skuteczność.
 • Dodatkowe zabezpieczenia – przed dziećmi, przed zalaniem czy przed poparzeniem – warto zwrócić uwagę na takie dodatkowe opcje. Jeśli zależy Ci, aby pralka skutecznie pozbywała się bakterii oraz drobnoustrojów i gwarantowała sterylną czystość ubrań, wybierz model z warstwą antybakteryjną (wnętrze posiada powłokę z jonów srebra).
Polecamy:  Pralka ładowana od góry

Ile kosztuje pralko-suszarka?

Ceny pralko-suszarek zaczynają się mniej więcej od 1500 złotych. Za sprzęt najwyższej klasy zapłacimy nawet 7-8 tysięcy złotych. Wszystko zależy od naszych potrzeb, a także finansowych możliwości.

Ranking pralko suszarek

Jest to lista najpopularniejszych obecnie pralko suszarek. Staramy się, aby ranking był zawsze aktualny. Ma on na celu ułatwienie wyboru najlepszego sprzętu w tej kategorii urządzeń.

Pralko suszarka - Opinie i komentarze

 1. Mi podoba się pralko-suszarka Candy. Znajomi kupili i bardzo zachwalają. A przy dużej rodzinie, to bardzo przydatne, że nie ma problemu z suszeniem prania. Do tego dużo przydatnych programów i bardzo pojemny bęben.

 2. Podoba mi się takie urządzenie. Przy dzieciach wydaje mi się, że pralko suszarka by mi się przydała. Już nie mówię o tym, że pranie długo schnie, ale trzeba się namęczyć żeby wszystko rozłożyć a później znowu ściągać. A tak, wysuszyłoby się i wystarczyłoby wyjąć. Może sobie kiedyś taką kupię. Na razie podziwiam u koleżanki.

 3. Analizuje zakup pralko-suszarko ale czy ktoś jest wstanie powiedzieć czy znacząco wzrósł pobór wody i prądu przy suszeniu?

  1. Author

   To oczywiście zależy od konkretnego modelu pralko-suszarki.
   Ale aktualnie wygląda to mniej więcej tak:
   – zużycie prądu w cyklu prania z suszeniem jest średnio 4-5 razy większe niż przy samym praniu. Przy obecnych cenach prądu jest to około 0,60 zł za samo pranie, około 2,50-3,00 zł za pranie z suszeniem. Teraz łatwo można sobie policzyć koszt miesięczny biorąc pod uwagę własne ilości. Na przykład przy 15 pełnych cyklach pranie-suszenie w miesiącu będzie to około 45 zł.
   – zużycie wody jest średnio 2 razy większy przy praniu-suszeniu niż w przypadku samego prania (oczywiście zależy od modelu).

 4. Moim zdaniem jeżeli macie dzieci, to pralko-suszarka jest najlepszym wyborem. U mnie przy drugim dziecku już musiał pojawić się ten sprzęt, bo w swoim mieszkaniu nie miałam miejsca na rozwieszanie całego prania. Dwie suszarki czasami były zawalone, a ubranek brakowało. Taka suszarka to super wybór, szczególnie, że można postawić na pralce, co jest świetnym rozwiązaniem.

 5. Dla uzupełnienia, podstawowe różnice w zakresie suszenia różnych typów pralko suszarek:
  a). suszarka z grzałkami, gdzie gorąca para wydostaje się na zewnątrz o ile nie ma specjalnego odprowadzenia
  b). z grzałkami i zbieraniem wilgoci dzięki wężownicy zimnej wody, gdzie zużycie wody olbrzymie
  c). z pompą ciepła, działa na zasadzie osuszaczy przemysłowych. Woda zbierana jest do pojemnika, a ubrania nie są nadmiernie wygrzewane
  Ze swojej strony polecam zatem pralkosuszarki z pompą ciepła.

 6. Mam pralko suszarkę od kilku lat.
  Świetne urządzeni, szczególnie zimą. Ręczniki mięciutkie i pachnące, nawet stare zużyte. Trochę drożej, ale nie przesadzajmy. Luksus zawsze kosztował, a dla 3 osobowej rodziny nie zauważyłem szczególnie różnicy.
  Miałem Indesit i odradzam. Po 3 latach zaczęła wariować, zawieszać się. Na gwarancji wymieniona pompa wody, podobno wada fabryczne tego modelu.
  Kupiłem właśnie urządzenie z funkcjami parowymi, zobaczę czy warto.
  Przed zakupem sprawdźcie czy jest i jak działa czyszczenie bębna, bo po suszeniu np. Ciemnych ręczników, jak włożycie od razu białe koszule do prania, to łatwiej je będzie wyrzucić niż wyczyścić z pozostałości po poprzednim suszeniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *