Pralka dla dużej 4, 5 osobowej rodziny

Pralka dla dużej 4 5 osobowej rodziny

W rodzinach 4-, 5-osobowych pralka działa niemal bez przerwy. Jeszcze nie zdążysz dobrze rozwiesić jednej partii ubrań, bęben jest już w połowie wypełniony nową porcją ciuchów i czeka na kolejny cykl. Znasz ten problem? Aby nieco ułatwić sobie życie, warto postawić na dobre urządzenie. Czym jednak kierować się podczas wyboru pralki dla dużej rodziny? Spieszymy z pomocą.

Sprzęt AGD należy dostosować do własnych potrzeb. Dla singla czy samotnej, starszej osoby absolutnie wystarczająca będzie niewielka pralka, maksymalnie do 5 kilogramów. Rodziny z dziećmi powinny skupić się na większych modelach, ze względów zarówno praktycznych, jak i ekonomicznych. Czym powinna charakteryzować się dobra pralka dla dużej rodziny? Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Najlepsza pralka dla 4-, 5-osobowej rodziny

Pranie w kilkuosobowej rodzinie to nie lada wyzwanie, również dla pralki. Warto zatem postawić na solidny sprzęt, który posłuży nam przez długi czas. Jakie parametry, wyposażenie i dodatkowe funkcje powinny szczególnie nas zainteresować?

Najważniejsze parametry w pralce dla dużej rodziny

W pierwszej kolejności należy zdecydować, czy interesuje nas pralka ładowana od góry czy od frontu. Trzeba wziąć pod uwagę, że częstotliwość prania będzie raczej duża, więc jeśli na przykład mamy problemy z kręgosłupem, wybierzmy pierwszą opcję. Najbardziej popularne są jednak urządzenia ładowane od przodu. Tych też znajdziemy na rynku najwięcej.

Drugą istotną kwestią jest pojemność pralki, która ściśle wiąże się z jej wielkością. Tutaj w dużym stopniu ogranicza nas przestrzeń, którą dysponujemy. W ofercie znajdują się urządzenia o pojemności od 3 do 10 kilogramów. Pralka dla 4-, 5-osobowej rodziny powinna mieć co najmniej 7 kilogramów pojemności. Jeśli masz sporą przestrzeń przeznaczoną na pralkę, możesz wybrać sprzęt, który przyjmie jednorazowo 9-kilogramowy ładunek. W praktyce jednak taka pojemność przydaje się tylko podczas prania większych rzeczy: kocy, pościeli czy zasłon. Trzeba także pamiętać, że taki sprzęt będzie miał już konkretne rozmiary. Ten aspekt należy dostosować zarówno do potrzeb rodziny, jak i metrażu mieszkania.

Biorąc pod uwagę, że pralka w przypadku dużej rodziny jest mocno eksploatowana, warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Skala obejmuje 7 stopni – od D (najniższa efektywność) do A+++ (najwyższa). Warto skupić się na modelach z najwyższą klasą energetyczną, a na pewno minimum A+. Oczywistym jest, że im wyższa klasa energetyczna, tym wyższa cena, ale taka inwestycja szybko nam się zwróci. Pralki z najwyższą klasą energetyczną zużywają bowiem znacznie mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki. Obok klasy energetycznej, warto również zerknąć na efektywność wirowania (aktualnie nie istnieje takie określenie jak efektywność prania – każda pralka ustawowo musi mieć co najmniej klasę A), czyli skuteczność szybkość/dokładność wirowania. Do wyboru mamy sprzęty o efektywności od G (najniższa) do A (najwyższa).

Polecamy:  Suszarka do prania

Pozostając w temacie oszczędności, powinniśmy również zwrócić uwagę na pobór wody. Starsze modele pralek potrafią zużyć nawet 100 litrów wody przy jednym cyklu prania, podczas gdy nowoczesne urządzenia pobierają jej mniej niż 40 litrów. Odczuwalna różnica.

Ważny jest również poziom hałasu, który generuje urządzenie. W nowszych modelach to około 46 dB podczas prania i około 72 dB podczas wirowania. Ze względu na dużą częstotliwość prania ten aspekt może mieć znaczenie. Warto wziąć go pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy pralka ma być ustawiona w kuchni.

Sprawą drugorzędną jest w tym wypadku wybór między pralką wolnostojącą a tą do zabudowy. Jeśli jednak decydujemy się na model o pojemności 9 kilogramów, lepiej wybrać tę pierwszą opcję.

Przy dużej rodzinie warto rozważyć zakup pralko-suszarki. Na pewno będzie to znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Zamiast nieustannie rozwieszać ubrania, można po prostu ustawić odpowiedni program suszenia i odłożyć rzeczy bezpośrednio do szafy. Jeśli wybieramy tylko pralkę, zwróćmy uwagę na prędkość wirowania (liczba obrotów bębna na minutę). Jeśli zależy nam, aby pranie szybciej było suche, wybierzmy jak największą prędkość. W takim wypadku jednak musimy liczyć się ze sporymi zagnieceniami. Najbardziej popularne są pralki z prędkością wirowania 1000-1200 obrotów na minutę, chociaż w ofercie znajdziemy również urządzenia wirujące z prędkością 1600 obrotów na minutę.

Pralka dla dużej rodziny – przydatne funkcje

Nowoczesne pralki mają masę różnorodnych funkcji, które znacznie poprawiają jakość prania, a także wpływają na większy komfort użytkowania urządzenia. Niewątpliwie, im więcej zaawansowanych funkcji, tym wzrasta cena. Warto jednak zainwestować, jeśli z urządzenia mamy często korzystać. Podpowiadamy, które funkcje szczególnie powinny być brane pod uwagę podczas zakupu pralki dla dużej rodziny.

System automatycznego dozowania proszku oraz płynu – bardzo przydatna opcja. Do specjalnego zbiornika wlewamy określoną ilość płynu do prania (na przykład 1,5 litra) i podobną ilość płynu do płukania. Pralka sama dozuje środki, dostosowując je do rodzaju prania oraz jego wagi. Stopień dozowania detergentów możemy sami ustalić. Kiedy pojemnik na środki piorące jest pusty, urządzenie nas o tym informuje.

Polecamy:  Pralka turystyczna

Przydatne programy prania – ten aspekt należy dostosować do własnych potrzeb. Jeśli na przykład często chodzimy w eleganckich ubraniach, przyda się specjalny program do prania koszul. Jeżeli mamy w domu alergika, wybierzmy pralkę, która posiada tryb dla alergików. Inne przydatne programy to: pranie ręczne, eko czy szybkie (na przykład 15-minutowe).

Możliwość dodania prania – bardzo wygodne rozwiązanie. Możemy dorzucić ubrania w trakcie cyklu prania.

Opóźnienie startu – pozwala ustawić pranie na konkretną godzinę.

Obsługa jednym przyciskiem – przydatne, jeśli mamy na przykład starsze dzieci, które samodzielnie robią pranie. Jednym przyciskiem mogą uruchomić zaprogramowany, najczęściej wybierany cykl.

Elektroniczny wyświetlacz – podnosi komfort użytkowania urządzenia. Wyświetla program prania oraz jego czas.

Zabezpieczenie przed dziećmi – istotne, zwłaszcza, jeśli mamy w domu małe dzieci. Uniemożliwia wyłączenie i włączenie urządzenia oraz otwarcie drzwiczek podczas prania.

Połowa wsadu i automatyczny dobór wody – jeśli nie zawsze bęben pralki jest wypełniony po brzegi, ta opcja pozwoli zaoszczędzić na rachunkach. Pralka dostosuje ilość wody i proszku do wielkości wsadu.

Eco Bubbleta funkcja również pozwala oszczędzić na rachunkach. Ogranicza bowiem zużycie ciepłej wody. Powoduje, że detergent łatwiej się rozpuszcza, a pranie jest szybsze i skuteczniejsze.

Dodatkowym udogodnieniem będzie również obsługa urządzenia za pomocą smartfona. Taką możliwość oferują nowoczesne modele pralek.

Ile kosztuje Pralka dla 4, 5 osobowej rodziny i gdzie ją kupić?

Dobra pralka dla dużej rodziny to niemały wydatek, chociaż kupimy solidny sprzęt już za 1500-2000 złotych. Wszystko zależy, jakim budżetem dysponujemy i jakie mamy potrzeby oraz oczekiwania.

Ranking pralek o dużej ładowności

Jest to lista najpopularniejszych obecnie pralek o dużej ładowności od 7 kg do 9 kg. Staramy się, aby ranking był zawsze aktualny. Ma on na celu ułatwienie wyboru najlepszego sprzętu w tej kategorii urządzeń.

Pralka dla dużej 4, 5 osobowej rodziny - Opinie i komentarze

  1. Najlepsza pralka dla dużej 4, 5 osobowej rodziny to moim zdaniem Samsung. My mamy rodzinę 2 + 2 i doskonale wiem, ile w takiej rodzinie jest prania i co ile się je robi. Naprawdę trzeba mieć dobry sprzęt, który podoła tym pracom i zrobi idealne pranie. Nie wszyscy się tym mogą cieszyć. Ja na szczęście wybrałam dobrą pralkę, która ma bardzo dobry, pojemny wsad.

  2. Wybór pralki dla tak dużej rodziny nie jest łatwym zadaniem. Sama mam w domu trójkę dzieci i dość często piorę. Też szukam pralki ale ostatecznie z mężem postanowiliśmy że będzie to pralko- suszarka zdecydowaliśmy się na markę Candy. W okresie zimowym bardzo się przyda. A jak wiadomo w zimie nie łatwo jest suszyć pranie.

  3. Tego rzeczywiście jest bardzo dużo, ale jakbym miała coś wybierać to następną pralkę jakąś kupię będzie bianca z candy, według mnie ma ogromny wsad bo aż 9 kg! a w dodatku suszy 6 kg, szacunek za taką pojemność od wszystkich mam 🙂

  4. My nie tak dawno kupiliśmy nową pralkę. Zdecydowaliśmy się też na Samsunga i całkiem dobrze pierze. Moim zdaniem nasz model jest pojemny. Ma dużo programów, wcale nie trzeba nastawiać długiego prania. Czasami przy dzieciach pierze się naprawdę dużo, więc trzeba trafić na dobry model

  5. U nas w domu mieszkamy w 5 osób. Dwie osoby dorosłe i 3 dzieci. Na szczęście zmieniliśmy w końcu pralkę i teraz nie mam już tego problemu. Kupiliśmy pralkę 9 kg. Doskonale się sprawdza przy tak częstym praniu jakie wykonuję. Najlepsza pralka dla dużej 4 5 osobowej rodziny to według mnie ELECTROLUX EW6S306SPX PerfectCare. Swoje kosztuje ale warto wydać te 1500 złotych i cieszyć się wysoką jakością prania. Ładuję teraz pranie i nie muszę już prać codziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *