Pralka wirnikowa typu frania

Pralka wirnikowa typu frania

Kiedyś określano je mianem produktów luksusowych. Wprowadzenie ich na rynek było prawdziwą rewolucją. Pralki typu Frania, bo o nich mowa, cieszyły się ogromną popularnością. Ułatwiły życie wielu osobom. Do dziś można je spotkać, również w unowocześnionych wersjach. Mają sporo zalet i wcale nie takie małe grono fanów. Przyjrzeliśmy się bliżej tego rodzaju produktom i podpowiadamy, jak wybrać najlepszą pralkę wirnikową?

Pralki wirnikowe są alternatywą dla osób, które mają ograniczony budżet i nieco mniejsze potrzeby. Przy kilkuosobowej rodzinie niekoniecznie zdadzą egzamin. Sprawdzą się natomiast na przykład w domku letniskowym. Zanim w latach 80. XX wieku na rynku pojawiły się pralki automatyczne, Frania święciła prawdziwe triumfy. Dzisiaj nadal jest produkowana. Ma także godnych następców. Wybór odpowiedniego urządzenia wcale nie jest prosty. Czym się kierować podczas zakupu dobrej pralki wirnikowej?

Jak działa Pralka wirnikowa?

Podstawowa wersja pralki wirnikowej ma bardzo prostą konstrukcję. Składa się ze zbiornika na wodę  z wirnikiem, który wprawia ją w ruch. Taki model napełnia się wodą ręcznie i opróżnia przy pomocy węża. Posiada jedynie przycisk uruchamiający i zatrzymujący pranie. Nie jest wyposażony w żadne dodatkowe funkcje, jak na przykład odwirowywanie czy podgrzewanie wody. Na rynku pojawiają się jednak nowocześniejsze modele, które mają znacznie więcej udogodnień, w tym między innymi doprowadzanie wody, odprowadzanie jej, wirówkę oraz grzałkę. Tego typu pralki wirnikowe są jednak droższe.

Pralka wirnikowa – dla kogo?

Pralka wirnikowa sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu, w domu singla czy w przypadku starszej, samotnej osoby, która sporadycznie włącza pralkę. Nie sprosta raczej oczekiwaniom większej rodziny. Zaspokoi natomiast potrzeby osób lubiących urządzenia w stylu retro. Przeznaczona jest również dla tych, którzy nie mają dostępu do bieżącej wody albo ciśnienie wody jest niewystarczające, by obsłużyć pralkę automatyczną. Frania to prawdziwa ikona dawnych czasów. Jest niewielka, stosunkowo lekka, a przy tym bardzo wytrzymała, prosta w obsłudze i bezawaryjna.

Pralka wirnikowa – zalety i wady

Pralka wirnikowa jest, przede wszystkim, znacznie tańsza od modelu automatycznego, a także zdecydowanie łatwiejsza w obsłudze. Niewiele waży i nie wymaga podpięcia do sieci wodociągowej. Przy tym znacznie szybciej i dokładniej pierze. Zużywa mniej wody (chociaż tutaj zdania są podzielone). Niewątpliwą zaletą pralek wirnikowych jest ich bezawaryjność, a jeśli dojdzie już do usterki, zwykle samodzielnie jesteśmy w stanie ją naprawić. Obsługa takiej pralki, mimo że prosta, wymaga jednak większego zaangażowania. Tego rodzaju produkt nie ma dodatkowych funkcji. Starsze modele nie posiadają wirówki i grzałki, co znacznie wydłuża i utrudnia proces prania. Częstą wadą tego typu urządzeń jest również głośne działanie.

Polecamy:  Pralka ładowana od góry

Pralka wirnikowa a oszczędzanie

Wiele osób podkreśla, że pralki wirnikowe są bardziej oszczędne niż nowoczesne urządzenia automatyczne. Czy tak faktycznie jest? W pewnym stopniu tak, bowiem samodzielnie dostosowujemy ilość wody oraz detergentu do ilości prania, jednak należy pamiętać, że poziom wody nie może być zbyt niski. W innym razie ubrania nie będą swobodnie wirowały. Starsze modele nie posiadają grzałki, więc zużywają mniej prądu, ale musimy je za to napełnić ciepłą wodą, by skutecznie doprać ubrania. Kupując pralkę wirnikową na pewno oszczędzamy na starcie, bowiem ich ceny są nieporównywalnie niższe niż ceny modeli automatycznych.

Pralka wirnikowa – rozmiar oraz pojemność

Na rynku dostępne są różnorodne modele pralek wirnikowych. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Najmniejsze urządzenia ważą jedynie 4 kilogramy – to tak zwane pralki wirnikowe turystyczne, które wypiorą jednorazowo około 3 kilogramów ubrań. Charakteryzują się niewielką szerokością i głębokością – około 35 centymetrów i wysokością na poziomie 50 centymetrów. Część modeli turystycznych posiada nawet opcję wirowania. Większe modele, wyposażone w osobną komorę do prania i wirowania, ważą nawet 20 kilogramów, a ich wymiary wynoszą w przybliżeniu 70 cm x 40 cm x 80 cm. Tego rodzaju urządzenia mogą wyprać jednorazowo 7 kilogramów ubrań. Pomiędzy takim modelem, a wersją turystyczną istnieją jeszcze urządzenia pośrednie. Możemy je spokojnie dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.

Jak prać w pralce wirnikowej?

Nowoczesne modele pralek wirnikowych mają funkcję pobierania wody, podgrzewania jej, odprowadzania, a także wirowania ubrań. Większość urządzeń posiada dwie komory: jedną do prania, drugą – mniejszą – do wirowania. Niektóre modele osiągają prędkość wirowania do 1400 obrotów na minutę.

Należy pamiętać, że pralki wirnikowe posiadają grawitacyjne odprowadzanie wody, dlatego nierzadko należy urządzenie umieścić na podwyższeniu, by woda mogła swobodnie spływać. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt przed zakupem.

Pralki wirnikowe są proste w obsłudze. Starsze modele posiadają jedynie włącznik i wyłącznik prania. Nowsze wyposażone są w kilka pokręteł – do ustawiania długości prania, wyboru jego intensywności czy temperatury wody. Wirówka ma swoje osobne ustawienia. Część urządzeń jest wyposażona w automatyczny wyłącznik prania oraz funkcję ustawiania poziomu wody. W nowoczesnych modelach mamy do wyboru trzy poziomy napełnienia wodą, co wpływa na oszczędniejsze użytkowanie sprzętu.

Polecamy:  Pralka turystyczna

Ile kosztuje dobra pralka wirnikowa?

Najprostsze modele pralek wirnikowych możemy kupić już za nieco ponad 200 złotych. Pralki wirnikowe turystyczne są jeszcze tańsze. Dobrze wyposażony sprzęt będzie nas kosztował około 300 złotych. Oczywiście, znajdziemy również w ofercie modele za 500-600 złotych.

Pralka wirnikowa – najpopularniejsze modele

W ofercie znajdziemy obecnie szeroką gamę rozmaitych pralek wirnikowych. Przyjrzeliśmy się trzem najpopularniejszym modelom od znanych i cenionych na rynku producentów.

  • Światowit MD-15A – czyli jeden z modeli popularnej Frani. Pralka ta ma średnicę 40 centymetrów, 73 centymetry wysokości i pojemność 14 litrów. Posiada gładkie wnętrze, pokryte emalią oraz wąż odpływowy. Pralka ma kilka trybów działania: pranie, pranie z grzaniem oraz samo grzanie. Pozwala jednorazowo wyprać 1,2 kilograma odzieży. Jest energooszczędna (klasa energetyczna A). Skutecznie pierze i jest bezawaryjna. Przy tym charakteryzuje się cichym działaniem, co nie jest często spotykane wśród pralek wirnikowych. Jest stosunkowo lekka i wytrzymała.
  • Ravason XPB72 – LP – to model wyposażony w dwie oddzielne komory: osobną do prania i osobną do wirowania. Pozwala jednorazowo wyprać 4,2 kilogramy ubrań i wirować 3 kilogramy prania. Jego wymiary to: 38 cm x 66 cm x 76 cm. Możemy ustawić długość prania oraz wirowania, w zależności od potrzeb. Pralka ta ma dwa wlewy wody i grawitacyjny system jej odprowadzania. Posiada klasę energetyczną A. Skutecznie pierze i wiruje (800 obrotów na minutę). Jest prosta w obsłudze i niezwykle rzadko ulega awariom, ale działa dosyć głośno.

  • Luxpol Lusia XPB68-668SA2 – Luxpol Lusia to kolejna znana marka produkująca dobrej jakości pralki wirnikowe. Ten model jest jednym z większych (i droższych) na rynku. Wypierze jednorazowo aż 6,8 kilogramów odzieży. Posiada oddzielną komorę do wirowania. Sprzęt waży 19 kilogramów, jego wymiary to: 74 cm x 42 cm x 87,7 cm. Zaletą tego modelu jest między innymi wirówka o wysokich obrotach (1400 na minutę). Pralka ta wyposażona jest w cztery pokrętła, które ułatwiają obsługę. Według użytkowników pobiera jednak sporo energii, chociaż producent zapewnia, że to energooszczędne urządzenie (klasa energetyczna A).

Pralka wirnikowa typu frania - Opinie i komentarze

 1. Najlepsza pralka wirnikowa jaką pamiętam to ta, które stała u mojej babci w łazience. Pierwsza tego typu pralką jaka była w mieścinie, i pierwsza jaką ja widziałam i z której mogłam korzystać. Naprawdę ciekawe doświadczenie, którego chyba nigdy nie zapomnę. Nie wiem czy teraz jeszcze jest potrzebna, ale w sumie wiem, że babcia długo za nią tęskniła, więc może ktoś kupuje tego typu sprzęt.

 2. Pralka wirnikowa typu frania to sprzęt starych dobrych czasów! Miało się kiedyś taką w domu i regularnie na niej prało. Fajnie jest powspominać. Nie wiedziałam, że nadal tego typu pralki są produkowane. Jednak przyzwyczaiłam się do nowocześniejszego sprzętu i już bym się nie zamieniła.

 3. Pralka wirnikowa typu frania to moje dzieciństwo! Pamiętam ją z domu babci, pamiętam z mojego rodzinnego domu. Sama chciałabym teraz taką mieć, ale za bardzo niej mam miejsca. Jednak co mnie zdziwiło ostatnio, nie wiedziałam, że dalej je produkują!

  1. Dokładnie tak! Ja również pamiętam ją jak stała w domu dziadków. Moja babcia miała ją w kuchni i pamiętam jaka byłam zawsze ciekawa jak ona pierze 🙂 Jakie później było moje zdziwienie jak zauważyłam w domu inną pralkę. Ale pamiętacie jaka pralka wirnikowa typu frania była skuteczna? To pranie było zdecydowanie lepszej jakości.

 4. Przeglądając ostatnio ogłoszenia widziałam kilka pod tytułem Pralka wirnikowa typu frania i byłam zaskoczona jak wiele się ich jeszcze zachowało! Teraz myślę, czy by jej nie kupić, bo naprawdę to relikt 😉 Nie kupiłabym takiej nowej do domu, ale na pamiątkę czemu nie.

 5. A może ktoś wie gdzie można kupić silnik do pralko wirówki firmy Sigma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *