Pralka parowa

Pralka parowa (z funkcja pary)

Para i woda tworzą skuteczny, uzupełniający się duet. Siła pary uzupełnia działanie wody podczas prania zachowując przy tym niesamowitą miękkość tkanin i maksymalne minimalizowanie zagnieceń. Pranie parowe zapewnia nie tylko bardzo dobre usuwanie bakterii i odświeżanie tkanin – dzięki niemu można również zaoszczędzić czas niezbędny do prasowania. Pralka parowa wykorzystuje moc pary na kilku etapach prania. Na rynku można znaleźć kilka interesujących modeli pralek parowych, ale zanim dokona się ostatecznego wyboru, warto sprawdzić jakie funkcje mają nowoczesne pralki i jakich efektów można od nich oczekiwać. Jaka pralka parowa będzie najlepsza dla Twojego domu?

Najlepsza pralka z funkcją pary

W przypadku najlepszych na rynku modeli, para wykorzystywana jest podczas kilku cyklów prania:

  • Faza prania wstępnego: Następuje gdy woda zapełnia wypełniony bęben, a para współpracuje z wodą, aby pomóc w dokładniejszym namoczeniu tkanin – tutaj dużą zaletą jest zmniejszenie zużycia wody na cykl.
  • W trakcie trwania programu: Para podnosi temperaturę podczas prania, aby poprawić moc czyszczenia, co również pomaga aktywować detergent. Dzięki funkcji pary – proszki i żele znacznie lepiej się rozpuszczają, przez co lepiej wnikają w tkaniny. To sprawia, że nawet zwykły proszek do prania zwiększa swoją skuteczność czyszcząca, a nawet najbardziej uporczywe plamy znikają, bez konieczności stosowania drogich odplamiaczy.
  • Po skończeniu prania: Działanie pary na uprane tkaniny nadaje wnętrzu pralki bardzo wysokich temperatur, przez co ubrania ulegają sterylizacji. Ten etap pomaga również w wygładzaniu zagnieceń, które powstały w trakcie prania. Kiedy niektóre tkaniny stają się mokre i gorące, ich właściwości się zmieniają. Chociaż ten stan umożliwia ich dokładne czyszczenie, oznacza również, że mogą stać się pogniecione i sztywne. Przenikające działanie pary po zakończonym cyklu prania przeciwdziała temu efektowi.

Jak działa dobra pralka parowa?

Dobra pralka parowa, stosuje właściwości pary na kilka różnych sposobów. W zależności od wyboru modelu, pralki dzielą się na takie, które najpierw podgrzewają wodę aby wytworzyć parę, lub odwrotnie – tworzą parę, która zwiększa temperaturę wody. Po przekształceniu wody w parę generator pary wysyła parę przez rurkę do dyszy. Dysza uwalnia czystą parę do bębna. Która metoda działa najlepiej? To już kwestia indywidualnych potrzeb. Jeśli prana odzież, często ma trudne do usunięcia plamy, które wymagają odplamiania, najlepiej jest wybrać taki model, który generuje parę o jak najwyższej temperaturze. Najlepsze pralki parowe mają dodatkową opcję dodawania pary do normalnych cykli prania (oprócz specjalnych cykli, które z założenia wykorzystują parę). Ktoś kto ceni sobie szybkość prania, powinien mieć jednak na względzie, że każde dodatkowe użycie funkcji pary wydłuża nieznacznie łączny czas prania.

Polecamy:  Pralka Samsung Eco Bubble

Pralka parowa – czy warto ją kupić?

Osoby, które mają alergie i małe dzieci oraz Ci, którzy cenią sobie wyjątkową czystość, a nawet sterylność odzieży – mogą skłaniać się ku tego typu modelom. Dobre pralki parowe mają zazwyczaj specjalny program dla alergików, który wykorzystuje parę wodną do dezynfekcji tkanin i skutecznie pozbywa się z nich takich rzeczy, jak roztocza i sierść zwierząt domowych. Wysokie temperatury skutecznie rozkładają praktycznie wszystkie alergeny. Pralki parowe są już od dłuższego czasu dostępne na rynku. To, co ważne – ich ceny stają się coraz bardziej przystępne. Jeszcze do niedawna pralka z funkcją suszenia, czyli tzw. suszarka lub pralko-suszarka charakteryzowały się dość wysokimi cenami. Dziś, dobry model jest dostępny nieomal w tej samej cenie, co zwykła pralka znanej marki. Podobnie jest z pralką parową. Jej cena nie zwala już z nóg, więc teoretycznie każdy może pozwolić sobie na jej zakup. Ceny pralek parowych różnią się w zależności od producenta i dostępnych opcji. Rozpatrując zakup, warto zastanowić się nad częstotliwością potencjalnego korzystania z funkcji pary. Jeśli szuka się dobrej pralki, która pomoże w odkażaniu tkanin – warto dopłacić nieznaczną sumę do najlepszej pralki parowej. Aby jednak dokładnie określić jej prawdziwą wartość, dobrze jest poznać jej podstawowe funkcje. Żeby usunąć ciężkie plamy, należy prać ubrania w temperaturze co najmniej 50 stopni Celsjusza. Co zatem zrobić jeśli temperatura wody nie jest wystarczająco wysoka, aby usunąć plamę? To idealne zadanie dla pralki parowej. Działanie pary, która nierzadko wynosi nawet 100 stopni Celsjusza, oznacza wyprodukowanie wystarczającej ilości ciepła – to pozwala na usunięcie trudnych plam, bez szkody na ubraniach. Inną zaletą korzystania z pralki parowej jest to, że para często pomaga zmiękczyć tkaniny w ubraniach, czyniąc je wygodniejszymi do noszenia i mniej podatnymi na podrażnienia skóry. Pralka parowa, wyglądem nie odbiega od tradycyjnych modeli pralek, jej wymiary również nie są tak duże, jak jeszcze do niedawna. Dzięki temu, można kupić całkiem niedużą, estetyczną pralkę parową o nowoczesnym wyglądzie. Zwolennicy naturalnych rozwiązań, mogą cenić sobie możliwość zminimalizowania lub całkowitego uniknięcia stosowania chemicznych detergentów takich, jak: odplamiacz i płyn do płukania. Dzięki działaniu pary, ubrania, pościel, zasłony i inne tkaniny będą miękkie i wolne od zapachów, co pozwala na niestosowanie zmiękczaczy, odplamiaczy i innych detergentów.

Dobra pralka z funkcją pary – jakie programy  powinna mieć?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wydajność energetyczna urządzenia. Najlepsza pralka parowa, dzięki zastosowaniu pary podczas jednego cyklu prania, może zwiększyć wydajność o nawet 20% przy jednoczesnym mniejszym zużyciu wody.

Programy dla alergików

Kolejnym ważnym aspektem jest opcja „sterylizacja” lub „program dla alergików”, które wykorzystują wysoką temperaturę pary do unieszkodliwiania alergenów i bakterii. Dzięki temu ubrania są nie tylko czyste, ale również odkażone. Większość zwykłych pralek nigdy nie osiągnie tej temperatury, co może wpłynąć na niedokładne usuwanie roztoczy i innych pasożytów. Roztocza i bakterie mogą być dla wrażliwych osób bardzo uciążliwe, a tradycyjne pranie ubrań i pościeli np. chorego członka rodziny nie zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby.

Polecamy:  Pralka wirnikowa typu frania

Wirowanie bez gniecenia, odplamianie parą

Najlepsze pralki prawie mają zwykle dość szeroki zakres ustawień, które pozwalają kontrolować temperaturę i intensywność prania. Większość nowoczesnych pralek ładowanych od przodu ma cykle wirowania około 1000 obr. Duża prędkość wirowania doskonale skraca czas suszenia, ale powoduje marszczenie się ubrań i więcej czasu zajmuje prasowanie. Program z funkcją pary zmniejsza ten efekt. Właściwości usuwania plam w pralkach parowych są świadectwem nowoczesnej technologii. Para rozpuszcza brud z włókien odzieży, ułatwiając usuwanie plam. Najlepsza pralka parowa będzie wyposażona w specjalny cykl odplamiania parą.

Tryb eko

Dobre pralki parowe mają specjalne programy mycia samą wodą, połączone z cyklami działania pary i wody, oraz cyklem odświeżania ubrań za pomocą pary. Te programy zużywają zazwyczaj znacznie mniej energii i wody niż pozostałe. Wynika to z faktu, że potrzeba tylko odrobiny wody do wytworzenia dużej ilości pary, która rozszerza się i zapewnia  objętość w bębnie. Ponieważ zużywa się mniej wody – potrzeba mniej energii elektrycznej. Pranie parowe jest zdecydowanie najbardziej intensywną formą czyszczenia, ponieważ cząsteczki pary są 1600 razy mniejsze od cząsteczek wody, co pozwala im wniknąć głęboko w tkaninę i mocniej oddziaływać na zabrudzeniach. Pralka parowa pomoże usunąć uporczywe plamy i brzydkie zapachy z wielu, potencjalnie trudnych do klasycznego prania tkanin.

Odświeżanie parą

Przy funkcji odświeżania ubrań za pomocą pary, nie trzeba używać żadnych detergentów, aby odzież była miękka i pozbawiona zapachów. Program odświeżania ubrań pozwala  również na wygładzenie zagnieceń i załamań na materiale. To dobry i szybki sposób na przygotowanie ubrania na „ostatnią chwilę”, wyjęte z szafy, nawet po długim czasie będzie jak nowe i gotowe do założenia.

Jaką pralkę z funkcją pary wybrać?

Porównują pralki parowe, należy zwrócić uwagę na czynniki takie, jak maksymalna temperatura osiągana przez funkcję pary i skuteczność usuwania plam. Zadanie tego pytania w sklepie może spowodować, że sprzedawca powie to, co chce się usłyszeć. Najlepszym sposobem jest sprawdzenie prawdziwych recenzji użytkowników przez Internet. Dobrze jest również porównać poszczególne specyfikacje, dostępne programy i ich działanie, aby lepiej zrozumieć produkt, który zamierza się kupić. Zakup pralki należy do tych na lata – warto więc wybrać mądrze. Dobrze jest również zwracać uwagę na klasę energetyczną urządzenia i to ile miejsca zajmuje. Właściciele małych powierzchni, cenią sobie kompaktowość urządzeń AGD, dlatego dobrze jest sprawdzić całkowite wymiary pralki.

Najlepsza pralka parowa będzie ekonomiczna w użytkowaniu i oszczędna w pobieraniu wody. Sprawi, że tkaniny będą nieomal sterylne – pozbawione zarazków, alergenów bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Pranie parowe zmiękcza i wygładza materiały -nie są tak pogniecione jak po tradycyjnym cyklu prania. Jaką pralkę parową wybrać? To kwestia uzależniona od zasobności portfela, określonych potrzeb (alergie, małe dziecko, zwierzęta). Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na programy prania, pobór wody i energii elektrycznej oraz to, czy funkcja pary jest stosowana podczas kilku etapów prania, czy tylko na początku/końcu.

Pralka parowa - Ranking 2022

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Pralka parowa, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Pralka parowa. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

Ranking Pralka parowa Producent Cena
1Electrolux EW2TN5061PElectroluxAktualna Cena
2Electrolux PerfectCare 600 EW6SN406BPIElectroluxAktualna Cena
3Bosch WAN2428EPL Serie 4BoschAktualna Cena
4Electrolux EW7TN3372SPElectroluxAktualna Cena
5Beko SteamCure WUE8626XBWSBekoAktualna Cena

Pralka parowa - Opinie i komentarze

  1. Pierwsze słyszę o takiej pralce. Naprawdę producenci nas zaskakują, ale to dobrze, bo takich sprzętów nie za wiele. Pierzemy, pierzemy i jednak widać jak technologia w tym pomaga. Czym wyróżnia się dobra pralka parowa? Teraz już trochę więcej wiem… Na razie swojej nie wymieniam, ale kto wie 🙂

  2. Zdecydowałam się na zakup i uważam, że dobra pralka parowa potrafi zdziałać cuda! Pranie z niej jest o wiele lepszej jakości, niezależnie jakich środków użyję. Widzę też, że ubrania dłużej zachowują świeżość i jakość, nie niszczą się tak szybko jak w przypadku prania w normalnej pralce. Ja korzystam z Electrolux PerfectCare. Pralka ma czarny kolor i mega się prezentuje 🙂

  3. Mi udało się wygrać Samsung AddWash i OHHHH 🙂 Bardzo dobra pralka parowa, naprawdę jestem zadowolona z jej działania. Ma masę programów, szybkich, długich. Dopiera doskonale, pranie jest mięciutkie, mniej zagnieceń… No i super się ta pralka prezentuje. Do nowoczesnych wnętrz jest idealna.

  4. Moim zdaniem Amica to bardzo dobra pralka parowa. My kupiliśmy z tej marki i bardzo sobie ją chwalę. Muszę powiedzieć, że pranie wyciągam o wiele lepszej jakości.

  5. Ja jestem w szoku, że pralka parowa tak świetnie sobie radzi z odplamianiem. Pracuję w restauracji i niestety brudzi się na potęgę. A pralka zawsze sobie radzi ze wszystkimi zabrudzeniami bez problemu. W domu mamy Samsunga i uważam, że to bardzo dobra pralka parowa w dobrej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *