Są tacy, którzy potrafią w niewielkim plecaku zamknąć wszystko, co potrzebne podczas kilkudniowej podróży. Nie brakuje jednak osób, które lubią czuć się na wakacjach jak w domu. W przypadku kilkuosobowych rodzin odpowiednio skomponowany bagaż to podstawa. W takiej sytuacji niemal koniecznością jest na przykład możliwość sprawnego przeprania ubrań. W tym tekście odpowiemy zatem na pytanie, jak wybrać dobrą pralkę turystyczną.
Na rynku znajdziemy coraz więcej typowo turystycznych produktów – suszarka, kuchenka, kabina prysznicowa, a nawet pralka. Dzięki takim sprytnym gadżetom nie musimy rezygnować z codziennych wygód, bez względu na to, w jakich warunkach się znajdziemy. Wybór odpowiedniego sprzętu warto jednak dobrze przemyśleć. Tym razem zajmiemy się zakupem najlepszej pralki turystycznej.
Pralka turystyczna – co to takiego?
Pralka turystyczna nie jest zbyt powszechnym urządzeniem. Na rynku znajdziemy ją pod takimi hasłami jak: mini pralka, mini wirówka czy pralka kempingowa. To model, z którym można podróżować. Idealnie sprawdzi się na przykład na działce, na kempingu czy w domku letniskowym. Pralkę turystyczną kupimy już za mniej niż 200 złotych. Oczywiście, w ofercie dostępne są również bardziej zaawansowane, a tym samym droższe, modele.
Pralkę turystyczną znajdziemy jedynie wśród niszowych urządzeń wirnikowych. Wystarczy wspomnieć popularną kiedyś „Franię”. Tego typu sprzęt wyróżnia się kompaktowym kształtem, dzięki czemu jest dość mobilny. To rodzaj pralek, w których bęben się nie porusza. Pranie odbywa się tutaj za pomocą wirnika, który obraca się wokół własnej wsi. Proces ten nie jest tak zautomatyzowany jak w nowoczesnych urządzeniach, dlatego wymaga od nas większego wysiłku i zaangażowania.
Pralka turystyczna – wirnikowa posiada stosunkowo prostą konstrukcję, dlatego jest właściwie niezawodna. Nawet, jeśli coś się zepsuje, z reguły, bez trudu, można samodzielnie naprawić usterkę. Tego typu urządzenia są lekkie i mają zazwyczaj niewielkie rozmiary, dzięki czemu sprawdzą się w małych pomieszczeniach, a także w podróży. To również dobra alternatywa dla osób, które mają problemy z bieżącą wodą – nie mają do niej dostępu albo ciśnienie nie pozwala obsłużyć pralki automatycznej.
Jak działa pralka turystyczna?
Działanie pralki wirnikowej znacząco różni się od działania urządzeń automatycznych. Najprostsze modele posiadają jedynie zbiornik na wodę wyposażony w specjalny wirnik, który wprawia urządzenie w ruch. Nie znajdziemy w nich elementów przyłączeniowych do sieci. Musimy je napełniać i opróżniać ręcznie za pomocą węża. Najprostsze pralki wirnikowe posiadają jedynie włącznik. Nie są wyposażone w żadne dodatkowe funkcje.
Na rynku w ostatnich latach pojawiło się jednak sporo unowocześnionych modeli pralek wirnikowych. To bardziej rozbudowane urządzenia, oferujące wiele udogodnień. Są one wyposażone między innymi w elementy doprowadzające wodę z sieci oraz odprowadzające wodę. Posiadają wbudowaną wirówkę oraz grzałkę. Tego typu wyposażenia w tradycyjnej „Frani” nie znajdziemy. W nowoczesnych pralkach turystycznych opcję podgrzewania wody można wyłączyć, w zależności od potrzeb.
Warto podkreślić, że większość modeli wirnikowych odprowadza wodę w sposób grawitacyjny, dlatego należy zadbać o to, by woda miała gdzie spływać.
Większość współczesnych pralek wirnikowych posiada wirówkę. Jest to zwykle osobna komora (nieco mniejsza od komory przeznaczonej do prania). Taka wirówka to bardzo przydatne wyposażenie. W nowoczesnych modelach pracuje ona z prędkością 1400 obrotów na minutę, dzięki czemu skutecznie odsącza pranie z wody. W takie wirówki wyposażone są również dobre pralki turystyczne.
Zalety pralki turystycznej
Pralki wirnikowe w zasadzie odchodzą pomału do lamusa. Skutecznie wypierają je nowoczesne modele automatyczne. Są jednak sytuacje, w których doskonale zdają egzamin. Warto też zaznaczyć, że nasza poczciwa „Frania” doczekała się na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat godnych następców i współczesne pralki wirnikowe niejednokrotnie potrafią zaskoczyć swoją funkcjonalnością.
Niepodważalną zaletą pralek turystycznych jest ich cena. Najtańsze modele można kupić za niecałe 200 złotych. Do ich zalet zaliczymy również prostą konstrukcję, niewielką wagę, bezawaryjność, możliwość stosowania bez podpięcia do sieci wodociągowej, łatwość obsługi, szybkość działania i stosunkowo niskie zużycie wody oraz detergentów. Można ich używać nie tylko na wakacjach, ale też w niewielkich mieszkaniach.
Takie urządzenie nie jest jednak bez wad. Na pewno jego obsługa wymaga większego wysiłku i więcej czasu. Pralki turystycznie nie posiadają zwykle żadnych dodatkowych funkcji i mają mniejszą pojemność (w porównaniu do pralek automatycznych). Nadal dostępne są na rynku modele, które nie posiadają grzałki, wirówki oraz opcji odprowadzania wody.
Jaką pralkę turystyczną wybrać?
Taki sprzęt należy, oczywiście, dobrać do swoich indywidualnych potrzeb. Jak już wspomnieliśmy, na rynku znajdziemy obecnie mniej lub bardziej zaawansowane urządzenia. Jeśli zależy nam na tym, by nie tracić zbyt dużo czasu na pranie podczas wakacji, lepiej postawić na nowocześniejszy sprzęt. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu najlepszej pralki turystycznej?
- Pralka turystyczna – moc – im większa moc urządzenia, tym większa wydajność. Moc pralek wirnikowych dostępnych obecnie na rynku zaczyna się od 120 W. Taką mocą charakteryzują się zazwyczaj typowe pralki turystyczne. Bardziej zaawansowane urządzenia oferują moc na poziomie 400 W.
- Pralka turystyczna – rozmiar, waga i pojemność – waga i rozmiar takiego urządzenia to niezwykle ważna kwestia. Najmniejsze pralki turystyczne ważą około 4 kilogramów i potrafią jednorazowo wyprać około 3 kilogramów odzieży. Dla porównania, najmniejsza pralka automatyczna mieści 4 kilogramy prania. Model turystyczny charakteryzuje się niewielkimi wymiarami. Szerokość i głębokość takiej pralki wynosi około 35 centymetrów, natomiast wysokość – 50 centymetrów. Większe urządzenia, z osobną komorą do wirowania, mają zdecydowanie większe rozmiary (70cm x 40cm x 80cm). Tego typu pralka waży nawet 20 kilogramów, ale potrafi wyprać jednorazowo 7 kilogramów odzieży.
- Pralka turystyczna – programowanie – pralka turystyczna wyposażona jest w specjalne pokrętła, które umożliwiają odpowiednie sterowanie sprzętem. Urządzenia tego typu różnią się funkcjami. Jedne oferują ich więcej, inne mniej. Bardziej zaawansowane pralki turystyczne posiadają pokrętła do ustawiania długości prania, jego intensywności, a także temperatury wody. Oddzielnie ustawia się również wirówkę. Wybrane modele wyposażone są w automatyczny wyłącznik. Warto wybrać pralkę turystyczną, która ma trzy poziomy napełniania wodą. To wpływa na bardziej oszczędne użytkowanie urządzenia.
Podsumowując, nowoczesne pralki turystyczne potrafią zaskoczyć swoją funkcjonalnością. Takie urządzenie należy jednak dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli z pralki chcemy korzystać nie tylko podczas wyjazdów, ale również ma być pomocniczym (albo podstawowym) sprzętem w domu, warto wybrać bardziej zaawansowany model. Dzięki temu pranie będzie znacznie szybsze i wygodniejsze. Niewątpliwie, w przypadku pralki turystycznej najważniejszymi parametrami są wielkość oraz waga. Taki sprzęt powinien być mobilny i nie powinien zajmować zbyt wiele miejsca. Dzięki temu będzie mógł nam towarzyszyć w różnych sytuacjach.
Ranking | Pralka turystyczna | Producent | Cena |
---|