Czyszczenie pralki

Analizujemy parametry, porównujemy ceny, skrupulatnie oglądamy – do zakupu sprzętu domowego często solidnie się przykładamy. Chcemy, aby był wytrzymały i efektywny. Aby jednak cieszyć się pracą urządzeń jak najdłużej, należy o nie regularnie dbać. Tym razem zajmiemy się bardzo ważną sprawą, a konkretnie podpowiemy, jak wyczyścić pralkę.

W natłoku codziennych spraw często zapominamy o tym, że każde urządzenie wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli zależy nam, aby sprzęty działały długo i sprawnie, musimy się do tego zadania przyłożyć. Bez wątpienia, pralka jest jednym z najważniejszych domowych urządzeń. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej życia. Jej zakup wiąże się najczęściej z niemałym wydatkiem. Skoro zatem wybraliśmy dobry sprzęt, zadbajmy o jego żywotność. Podpowiadamy, jak wyczyścić pralkę i dlaczego w ogóle warto to robić.

Dlaczego warto regularnie czyścić pralkę?

We wnętrzu każdej pralki z biegiem czasu odkłada się kamień, który wpływa negatywnie na pracę urządzenia. Może na przykład powodować rozmaite usterki. Zaniedbany bęben pralki może natomiast wydzielać nieprzyjemny zapach. Jeśli zatem chcemy, aby nasz sprzęt działał sprawnie i zależy nam, by wydłużyć jego żywotność, powinniśmy regularnie go czyścić. Wystarczy to robić raz na 3 miesiące lub nawet raz na pół roku. Czyszczenie pralki może wydawać się skomplikowane, jednak w praktyce możemy się uporać z tym zadaniem całkiem sprawnie. Oto kilka rad, o które części pralki należy szczególnie zadbać i jak się do tego zabrać.

Jak czyścić obudowę pralki?

Warto dbać nie tylko o wnętrze pralki, ale również zewnętrzną jej część. Od czasu do czasu wystarczy przetrzeć obudowę wilgotną szmatką, by pozbyć się kurzu czy ewentualnych pozostałości po proszku czy płynie. Można użyć wody z octem lub innego naturalnego środka. Lepiej nie stosować w tym celu środków chemicznych. Podczas czyszczenia obudowy pralki nie zapominajmy o drzwiczkach, na których zbiera się sporo kurzu i innych zabrudzeń.

Polecamy:  Pralka do zabudowy

Jak czyścić uszczelkę w drzwiach pralki?

O uszczelkę w drzwiczkach pralki należy szczególnie dbać. Zbiera się tam bowiem sporo brudu, ale również niewielkich przedmiotów, które zdarzy nam się zostawić w kieszeni spodni (na przykład monety). Tutaj również sprawdzi się wilgotna ściereczka, którą bez trudu usuniemy wszelkie zabrudzenia. To w uszczelce nierzadko zbiera się brud, który nadaje praniu nieprzyjemny zapach.

Jak czyścić filtr odpływowy pralki?

Przede wszystkim nie od razu po zakończeniu prania, kiedy woda jest gorąca. Filtr odpływowy znajduje się w prawym, dolnym rogu urządzenia. Jeśli często używamy pralki, powinniśmy czyścić go raz na miesiąc lub dwa. W innym razie, wystarczy oczyszczać go raz na pół roku. Nim odkręcimy filtr, połóżmy na podłodze stary ręcznik lub szmatkę, ponieważ wypłynie z niego woda. Filtr należy wyjąć i dokładnie umyć wodą. Nie potrzebujemy do tego żadnych specjalnych środków. Jeśli filtr jest wyjątkowo brudny, można pomóc sobie starą szczoteczką do zębów i doczyścić trudniej dostępne miejsca. Wilgotną ściereczką przetrzyjmy również otwór filtra, a także całe otoczenie wraz z drzwiczkami zamykającymi. Zalegający w filtrze brud może utrudniać pracę urządzenia i prowadzić do rozmaitych awarii. Warto zatem poświęcić mu odrobinę uwagi.

Jak czyścić pojemnik na detergenty?

O tym miejscu często zapominamy, a wymaga ono szczególnej pielęgnacji. Nie jest to przyjemna czynność, ale konieczna, zwłaszcza, jeśli zależy nam, aby nasze pranie miało przyjemny zapach. Pojemnik należy wyjąć, umieścić w misce lub wannie i umyć dokładnie pod bieżącą wodą. Przyda się do tego gąbka, szmatka oraz stara szczoteczka do zębów przeznaczona do sprzątania. Dokładnie należy umyć również otwór, w którym znajduje się dozownik. Zbierają się tam bowiem resztki płynu i proszku do prania. Po umyciu wytrzyjmy pojemnik oraz otwór do sucha. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o to miejsce, może pojawić się w nim pleśń.

Polecamy:  Pralka turystyczna

Jak czyścić wąż dopływowy oraz filtr w zaworze?

Jeśli mamy w miarę łatwy dostęp do tych części pralki, warto je wyczyścić przynajmniej raz na pół roku. W tym celu należy odkręcić zawór znajdujący się z tyłu pralki i dokładnie go oczyścić, na przykład przy pomocy szczoteczki do zębów.

Jak wykonać pranie konserwacyjne pralki?

Jeśli chcemy, aby nasza pralka jak najdłużej nam służyła, raz na 3 miesiące ustawmy pranie bez ubrań. Wybierzmy wówczas program z najwyższą temperaturą. Niektórzy polecają wsypać do takiego pustego prania odrobinę sody oczyszczonej lub trochę octu. Specjaliści jednak niekoniecznie takie praktyki pochwalają, proponują raczej specjalne środki do tego przeznaczone.

Czym czyścić pralkę?

W sklepach znajdziemy całą masę różnorodnych środków przeznaczonych do czyszczenia pralki. Coraz częściej możemy spotkać ekologiczne, naturalne specyfiki, które dbają o nasze urządzenie skutecznie, ale delikatnie. Niektórzy polecają do czyszczenia pralki domowe środki, takie jak ocet, kwasek cytrynowy czy sodę oczyszczoną. Zdania w tym temacie są jednak podzielone. Część specjalistów uważa, że takie zabiegi mogą zaszkodzić pralce. My mino wszystko polecamy stosować środki do tego przeznaczone.

Jak na co dzień dbać o pralkę?

Obok regularnego czyszczenia pralki, warto pamiętać, by po każdym praniu zostawiać otwarte drzwiczki oraz wysunięty pojemnik na detergenty. Dzięki temu wnętrze pralki oraz dozownik szybciej wyschną i w urządzeniu nie rozwinie się pleśń. Jeśli wyjątkowo nie lubimy czyścić pojemnika na płyn i proszek, detergenty możemy wrzucać bezpośrednio do bębna pralki.

Poświęćmy chwilę naszej pralce, a odwdzięczy się efektywną pracą i dłuższą żywotnością.

5 komentarzy do “Czyszczenie pralki”

  1. Zawsze zwracam uwagę na to, żeby moja praleczka była czyściutka i gotowa do nowego prania. To bardzo ważne, bo odpowiednie czyszczenie sprawia, że pralka świetnie pierze przez długie lata. Dodatkowo wydaje mi się, że na pytanie jak wygląda czyszczenie pralki odpowiednio odpowiedzieliście 🙂

    Odpowiedz
  2. W mojej łazience takimi sprawami zajmuje się mój mąż. Zdecydowanie wie co robić w przeciwieństwie do mnie. Niestety ja tego nie wiem i chyba nie chcę wiedzieć. Nie wiem gdzie są te filtry, gdzie co czyścić. Sama ogarniam tylko bęben i dozowniki proszku i płynu. Ale wiem, że dobrze czyszczenie pralki przedłuża jej żywotność, dlatego regularnie wysyłam do niej męża 😉

    Odpowiedz
  3. Kurczę, przyznam szczerze, że nie lubię tej czynności. Czyszczenie pralki jest strasznie problematyczne i wydaje mi się, że zdecydowanie częściej trzeba czyścić te pralki, które są ładowane od góry. Nie wiem z czego to wynika, ale ja mam taką pralkę i muszę ją czyścić częściej niż moja mama, która ma pralkę otwieraną standardowo.

    Odpowiedz
  4. Zdecydowanie trzeba zdecydować się na czyszczenie pralki regularnie. Ja o tym kiedyś zapomniałam i to przeniosło się na ubrania, a dodatkowo z pralki unosił się nieprzyjemny zapach. Nie ma co takich rzeczy zostawiać na później. Ja oprócz czyszczenia wrzucam do pralki woreczek z ryżem, który łapie wilgoć.

    Odpowiedz
  5. No niestety pralka to nie jest bezobsługowe urządzenie i co jakiś czas trzeba ją wyczyścić. Najgorsze jest to, że to nie wystarczy wyczyścić tylko pojemnik na proszek, filtr na spodzie pralki i gumę u wejścia do bębna pralki. U mnie to nie pomogło, pralka cały czas przerywała pranie. Okazało się, że skarpetka utknęła we wnętrzu pralki. Trzeba było odkręcić wąż odpływowy i wyczyścić ten element do którego on był przyłączony, tam była skarpeta. Ale obyło się bez specjalisty 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz