Pralka ładowana od góry

Pralka ładowana od góry

Pralki ładowane od góry są na ogół tańsze w zakupie, ważą mniej i piorą zazwyczaj dużo szybciej niż pralki ładowane od frontu. Ich wadą jest jednak brak możliwości zabudowy i utrudnione czynności konserwacyjne. Dobra pralka ładowana do góry jest jednak niezastąpiona w mniejszych pomieszczeniach i szczególnie ceniona przez osoby, które stawiają na kompaktowe rozwiązania.

Pralki ładowane górą – dla kogo są przeznaczone?

Pralki ładowane górą wybierają osoby, którym zależy na oszczędności miejsca. W przeciwieństwie do typowych pralek ładowanych od frontu, pralka ładowana od góry jest węższa. System jej ładowania nie wymaga zapewniania odpowiedniej przestrzeni do otwierania drzwi. Aby włożyć odzież do pralki wystarczy otworzyć pokrywę górną i znajdujący się we wnętrzu pralki – metalowy bęben. Pralki ładowane od góry zwykle nie mogą być zabudowane, ale mogą doskonale zagospodarować miejsce w niewielkiej łazience, małej pralni i wąskiej kuchni. Na rynku dostępnych jest wiele modeli pralek. Aby dopasować najlepszą pralkę ładowaną od góry – warto kierować się wielkością przestrzeni, którą się dysponuje, ładownością pralki i wieloma innymi funkcjami, o których szerzej poniżej.

Najlepsza pralka ładowana od góry – na co zwrócić uwagę?

Pierwsza kwestią, która zazwyczaj w znacznym stopniu zawęża obszar poszukiwań jest szerokość i długość pralki. Najczęściej spotykane wymiary wynoszą 40cm szerokości, 90cm wysokości i 60cm głębokości. Jeśli chodzi o wybór w zakresie tych wymiarów to najczęściej można mieć wpływ jedynie na jej wysokość. Wysokość pralki ładowanej od góry może wynosić 90cm, 89cm a nawet 85cm. Można zauważyć, że szerokość tego typu pralek jest co najmniej 10 centymetrów mniejsza niż tradycyjnych pralek automatycznych ładowanych od frontu. W przypadku chęci zagospodarowania trudnego w urządzeniu pomieszczania – to bardzo dużo.

Pojemność

Średnie pojemności pralek z ładowanie górnym mieszczą się w zakresie od około 4 kg do nawet 8 kg. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane modele mają maksymalną wielkość załadunku w wysokości 6 kilogramów. Podczas gdy większe pojemności pralek świetnie sprawdzą się w dużych gospodarstwach domowych lub do prania obszernych tkanin, takich jak pościel i zasłony, mniejsze doskonale spełnią swoją rolę w mieszkaniu osób starszych i singli. Aby doskonale oszacować pojemność najlepszej pralki ładowanej od góry, warto pamiętać o tym, że większość osób napełnia bęben pralki tylko do połowy. Średnia waga prania wynosi zatem 3,5 kilograma. Jeśli lubi się precyzję – można zważyć na wadze łazienkowej średnią wagę swojego codziennego prania. Średni, tygodniowy wynik będzie punktem wyjścia do określenia pojemności pralki jakiej naprawdę się potrzebuje. Teoretycznie, im mniejszą ładowność ma pralka, tym mniej wody zużywa w cyklu. Wielkość wsadu ma więc ekonomiczne znaczenie. Z kolei wybierając zbyt małą pojemność przy wysokim zapotrzebowaniu, pralka zamiast jednego cyklu, będzie odbywać ich dwa lub więcej – to również wpływa na końcowy wymiar opłat.

Polecamy:  Pralka Samsung Eco Bubble

Szybki czas cyklu

Najlepsze i najbardziej ekonomiczne programy, w które wyposażone są dobre pralki z ładowaniem od góry charakteryzują się programem „szybki” lub „eko”. Podczas tych programów pralka zużywa mniej wody i energii – całkowity czas cyklu może wynieść tylko 30 minut. Jeśli szuka się najlepszej pralki z ładowaniem od góry, warto sprawdzić w jej specyfikacji podobnych programów szybkiego prania. Należy jednak pamiętać, że mogą one nie spełniać swojej roli przy dużych, uporczywych zabrudzeniach. Zazwyczaj górną granicą temperatury programów eko jest 30 stopni. Program ten spisuje się doskonale przy lekkim praniu bluzek, spodni i innych części garderoby, które nie wymagają odplamiania. Powinno się również uwzględnić czas schnięcia. Krótsze cykle charakteryzują się również mniejszą ilością obrotów na minutę przez co dłużej schną.

Przestrzeń pomieszczenia na pralkę

Przy wyborze najlepszej pralki z górnym ładowaniem dobrze jest dokładnie zaplanować miejsce, w którym stanie. Trzeba sprawdzić ile powierzchni będzie się potrzebować do otwarcia pokrywy, która jest szersza i dłuższa niż typowe drzwiczki pralki ładowanej od frontu. Warto sprawdzić czy w wybranym miejscu jest zapewniony dostęp do niezbędnych punktów poboru energii i wody. Większość pralek z górnym ładowaniem zaprojektowano tak, aby pasowały do ​​standardowej przestrzeni szafek kuchennych, dzięki czemu można je również zainstalować przy blacie kuchennym.

Głośność pracy

Niestety w większości przypadków pralka ładowana od góry jest nieco głośniejsza od tradycyjnej. Zastanawiając się jaka pralka ładowana od góry będzie najlepsza, warto przemyśleć czy odgłosy prania nie będą przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli posiada się pomieszczenie gospodarcze lub pralnię – te parametry mogą nie mieć znaczenia. Niestety inaczej kształtuje się już wysokość decybeli pralki, kiedy stoi ona w otwartej kuchni lub łazience. Każdy z producentów, w specyfikacji uwzględnia wysokość decybeli – jeśli pralka ma być cicha – należy szukać jak najniższych wartości. Czasami nadmierny hałas i „wędrówka” pralki po całej łazience podczas wirowania wynika z bardzo prozaicznego powodu – braku zdjęcia specjalnej blokady. Niemniej jednak, średni zakres decybeli pralki ładowanej od góry wynosi od około 50 do 55 decybeli dB(A) podczas prania i od 60 do 75 decybeli dB(A) podczas wirowania.

Blokada rodzicielska

W przypadku pralki ładowanej od góry – ta funkcja, często dostępna w pralkach ładowanych od frontu, nie ma racji bytu. Sama budowa pralki – panel sterowania umieszczony poza zasięgiem dziecka i brak szybki – skutecznie zabezpieczają przez nieuprawnionym użyciem przez dziecko. Poszukiwanie tego programu w tym typie pralki  jest więc bezskuteczne.

Jaka pralka ładowana od góry będzie najlepsza? Przegląd nowoczesnych funkcji.

Dobra pralka ładowana od góry, oprócz standardowych programów, może być wyposażona w oszałamiający zestaw funkcji. Podczas gdy wiele z nich zapewnia lepszą wydajność prania, część może okazać się zupełnie nieprzydatna a podwyższa tylko cenę pralki. Przed wyborem, dobrze jest zastanowić się czy na pewno dodatkowe funkcje będą miały praktyczne zastosowanie.

 • Automatyczne wykrywanie poziomu wody – Ta funkcja pomaga oszczędzać wodę, energię i czas, ponieważ urządzenie automatycznie dostosowuje poziom wody do wielkości ładunku i / lub rodzaju tkaniny. Niektóre dobre pralki ładowane od góry dostosowują rodzaj prania do wielkości wsadu. Niestety mogą być mniej skuteczne niż jest to obiecywane. Dobrze jest sprawdzić w oświadczeniu producenta  kolumnę  „zużycie wody”  i porównać wynik z innym, tradycyjnym programem.
 • Delikatne/„Pranie ręczne”- Niektóre, dobre pralki z ładowaniem od góry są wyposażone w wyjątkowo delikatny cykl prania dla odzieży oznaczonej jako nadająca się tylko do prania ręcznego – w tym wełny, jedwabiu i kaszmiru.
 • Szybkie pranie – Opcja szybkiego prania przeznaczona jest do lekko zabrudzonych i / lub małych ładunków odzieży, zmniejsza długość wybranego programu lub jest szybszym cyklem samym w sobie. Programy szybkiego prania są świetne, jeśli spieszy się z praniem, ale mogą nie być odpowiednie dla dużych lub mocno zabrudzonych rzeczy.
 • Przeciw gnieceniu – Zabezpieczenie przed zagnieceniami działa na różne sposoby. Dobra pralka ładowana od góry, w tym programie,  nie spuszcza wody z ostatniego płukania, nie wiruje lub ma bardzo zwolnione obroty. Dzięki temu, ubrania się są pogniecione i może ominąć je prasowanie.
 • Możliwość wyboru prędkości wirowania – Jaka pralka ładowana od góry będzie najlepsza? Na pewno ta, w której można zmienić prędkość wirowania w niektórych programach. Wyższe prędkości wirowania wydobywają więcej wody z ubrań, skracając czas suszenia. Czasami może być potrzebna mniejsza prędkość wirowania dla delikatnych lub łatwo gniotących się tkanin.
 • Dodatkowe płukanie – Dodatkowe płukanie to kolejna funkcja, w którą powinna być wyposażona dobra pralka z ładowaniem od góry.  Jest ono przydatne, jeśli pranie nie usunęło całego detergentu i pozostawiło białe ślady na ubraniach.
 • Łączność Wi-Fi i sterowanie aplikacją – Niektóre wysokiej klasy pralek ładowanych od góry oferują teraz łączność Wi-Fi. Umożliwia ona monitorowanie postępu prania i otrzymywanie powiadomień po jego zakończeniu, pobieranie dodatkowych programów prania i zdalne zarządzanie pralką za pośrednictwem aplikacji producenta.
Polecamy:  Pralka dla dużej 4, 5 osobowej rodziny

Klasa energetyczna

Wszystkie pralki muszą mieć dokładnie opisaną etykietę, która obrazuje ich klasę energetyczną. Jest ona zwykle oznaczona dużą literą i plusem. W specyfikacji pralek znajduje się również informacja, która podaje całkowitą liczbę kilowatogodzin rocznie (kWh / rok), którą określona pralka wykorzystuje. Aby obliczyć roczne koszty eksploatacji pralki, trzeba pomnożyć stawkę za energię elektryczną przez kWh pralki (na przykład 600 kWh). Suma jest rocznym kosztem eksploatacyjnym pralki. Litery i plusy służą do oceny zużycia energii – im więcej plusów przy literze A, tym bardziej energooszczędna jest pralka. Można jednak porównać oceny tylko między pralkami o tej samej pojemności. Najlepsza pralka ładowana górą powinna mieć oznaczenie A +++

Jaka pralka ładowana od góry będzie najlepsza? Z pewnością ta najoszczędniejsza, wyposażona w programy, które będą miały zastosowanie w codziennym użytkowaniu. Czasami warto również rozszerzyć gwarancję producenta o kilka lat – za dodatkowa opłatą. Dzięki temu, nawet po kilku latach można liczyć na bezpłatny serwis pralki. Przy wyborze, po zapoznaniu się z wymiarami, warto sprawdzić średnie zużycie wody i klasę energetyczną. Najlepsze pralki ładowane górą są oszczędne! Wygoda również ma znaczenie – z biegiem czasu, pralki z pokrętłami, którymi wybiera się określone parametry prania zostają zastąpione tymi z elektronicznym panelem dotykowym. Niemniej jednak te pierwsze nadal cieszą się największym zainteresowaniem.

Ranking pralek ładowanych od góry

Jest to lista najpopularniejszych obecnie pralek ładowanych od góry. Dokładamy wszelkich starań, aby ranking był zawsze aktualny. Dzięki niemu wybór odpowiedniego modelu urządzenia był prostszy i sprowadzał się do porównania najlepszych modeli.

Pralka ładowana od góry - Opinie i komentarze

 1. W naszym domu mamy pralkę ładowaną od góry, ponieważ nasza łazienka jest bardzo wąska. Taka pralka bardzo dobrze się sprawdza. Ładowność jest taka sama jak przy normalnej pralce, ale skuteczność i praktyczność dla mnie większa, bo przynajmniej nie muszę mieć pralki w kuchni, a tego bardzo nie chciałam.

 2. Nie tak dawno kupowałam nową pralkę i wybrałam właśnie WHIRLPOOL MTDLR60212S, czyli tą od góry. Jest to najlepsza pralka ładowana od góry jaką widziałam w sklepie. Ładowność 6 km, maksymalne obroty 1200. Ma klasę A+++ więc bardzo dobra i energooszczędna. Do małego mieszkania czy małej łazienki nadaje się w sam raz.

 3. W naszym mieszkaniu była już pralka i była to ELECTROLUX EW6T5061P. Ten model bardzo mi się podoba. Jak najbardziej na plus do małych przestrzeni. Można prać 6 kg. Ale ma dość małe obroty, bo najwyższe 1000. Polecam jednak ten model, bo to dobra pralka ładowana od góry w tym przedziale cenowym.

 4. Ja kupując tego typu sprzęt, zdecydowałabym się na INDESIT . Marka dobrze mi znana i przeze mnie bardzo lubiana. Doskonale się sprawdza w małym mieszkanku. Ja mam malutką łazienkę. Dobra pralka ładowana od góry powinna mieć wszystko to co pralka, energooszczędna, ładowna i dobrze obudowana.

  1. Zdecydowałam się przy zakupie na Indesit właśnie. Nie znałam wcześniej tej marki, ale ryzyk fizyk 🙂 Obecnie jestem bardzo zadowolona. Dobrze pierze, fajnie wygląda, więc jest to dobra pralka ładowana od góry. Trzeba jedynie zwracać uwagę na to, żeby dobrze wytrzeć górę po użyciu, bo często zbiera się tam kurz i też resztki proszku. Trochę wygodniejsze są podajniki na dole, ale co zrobić.

  2. INDESIT to jedna z marek WIRLPOOL’a , podobnie jak POLAR. Miałem Indesita 20 lat temu przez 12 lat bezawaryjnie i po remoncie łazienki sprawną oddałem ale nie wiem jak z jakością obecnie. Rodzicom Polar właśnie się zepsuł po 9 latach, więc jak na pralkę ładowaną od góry to niezły wynik.

 5. JA KUPIŁEM PRALKE MIELE , NIE MA CO OSZCZEDZAC , POLECAM , PRALKA NAMBER 1

 6. U mnie na 3 osoby pralka na 6 kg to za mała pojemność, piorę codziennie.Dlatego muszę zmienić na ładowana od góry 7 lub 8 kg .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *