Pralka to niewątpliwie jeden z ważniejszych sprzętów w każdym domu. Niełatwo wybrać odpowiedni model. Zadanie staje się jeszcze trudniejsze, kiedy ograniczają nas warunki. Dowiedzmy się zatem, jak wybrać najlepszą pralkę do zabudowy.
Pralka do zabudowy musi mieć odpowiednie wymiary. To nieco ogranicza nasz wybór. Oferta pralek jest jednak na tyle bogata, że bez względu na warunki, jakimi dysponujemy, bez problemu znajdziemy model dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Podpowiadamy, czym się kierować podczas zakupu dobrej pralki do zabudowy.
Pralka do zabudowy czy wolnostojąca?
Wiele osób zastanawia się, czy lepiej sprawdzi się pralka do zabudowy czy zwykła. Tak naprawdę tę decyzję musimy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Jeśli chcemy umieścić pralkę w kuchni, lepiej wybrać model do zabudowy. Pralka do zabudowy w kuchni sprawdzi się bowiem idealnie. Możemy ją dopasować do stylu pomieszczenia i sprytnie ukryć. Pralka do zabudowy wybierana jest również wówczas, gdy dysponujemy niewielką łazienką. Możemy ją zabudować meblami i zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania.
Warto wiedzieć, że wybór pralek do zabudowy jest zdecydowanie mniejszy niż modeli wolnostojących. Zakup odpowiedniego modelu nie powinien jednak stanowić większego problemu.
Pralka do zabudowy – co warto wiedzieć?
Pralki do zabudowy najczęściej umieszczane są pod blatem i zasłaniane drzwiczkami (maskownicą). Mogą być również zabudowane specjalną konstrukcją z szafkami. Jest kilka parametrów pralek do zabudowy, o których warto wiedzieć przed zakupem.
- Wymiary pralek do zabudowy – na rynku znajdziemy jeden standardowy wymiar pralek do zabudowy: o głębokości – 55 cm, szerokości – 60 cm oraz wysokości – 83/85 cm. Te wymiary mogą się nieznacznie różnić, w zależności od producenta. Jeśli interesuje Cię pralka do zabudowy o głębokości 45 cm, czyli inaczej pralka slim do zabudowy, niestety, musisz wybrać model wolnostojący. Tego typu urządzeń pod zabudowę w ofercie nie znajdziemy. To częsty problem. Klienci nierzadko poszukują tego rodzaju sprzętów. Interesuje ich mała pralka pod zabudowę, niska pralka pod zabudowę lub wąska pralka pod zabudowę. Tymczasem, producenci tworzą urządzenia wolnostojące według jednego schematu. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być zakup pralki wolnostojącej i zabudowanie jej meblami na wymiar. Nie będzie to jednak typowa zabudowa.
- Rodzaj ładowania – pralki do zabudowy zawsze są ładowane od frontu. W innym razie nie można ich zabudować.
- Wymiary szafki – to bardzo ważne, by idealnie dopasować maskownicę oraz blat pralki do zabudowy. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie korzystać z urządzenia, a po zamknięciu maskownicy, całość będzie się dobrze prezentować. Każdy z modeli do zabudowy posiada w instrukcji rysunek techniczny, gdzie są dokładnie opisane wymiary szafki oraz frontu.
- Umiejscowienie pralki – należy pamiętać, że pralka może stać maksymalnie 1,5 metra od miejsca podłączenia. W przypadku tego rodzaju sprzętu nie wolno bowiem używać przedłużaczy. W związku z tym trzeba dokładnie sprawdzić umiejscowienie gniazdek oraz podłączenie wody. Warto również pamiętać, że podczas wirowania pralka wibruje, dlatego nie powinna stykać się z innymi sprzętami czy meblami. Należy zatem przygotować zapas, po około 2 cm po bokach i 10 cm za pralką. Dzięki temu będzie można ją swobodnie podłączyć.
To najważniejsze kwestie techniczne podczas wyboru pralki do zabudowy. Pozostałe parametry nie różnią się od tych, z którymi mamy do czynienia w przypadku modeli wolnostojących.
Jak wybrać najlepszą pralkę do zabudowy?
Aby wybrać dobrą pralkę do zabudowy, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów:
- Pojemność – to bardzo ważny czynnik. Na rynku spotkamy pralki o pojemności od 3 do maksymalnie 10 kilogramów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że pojemność pralki do zabudowy będzie ograniczona. W ofercie znajdują się bowiem modele o ograniczonych wymiarach. Wśród nich są jednak urządzenia o pojemności nawet 9 kg. Najważniejsze, by ten czynnik dostosować do własnych potrzeb.
- Klasa energetyczna – w ofercie znajdziemy pralki do zabudowy o różnych klasach energetycznych. Parametr ten informuje nas o rocznym zużyciu energii. Pralka do zabudowy A+++ będzie miała najwyższą efektywność, a tym samym, pobierze najmniej energii. Pralka D charakteryzować się będzie natomiast najniższą efektywnością. Skala obejmuje 7 stopni. Trzeba jednak pamiętać, że im wyższa klasa energetyczna, tym (z reguły) wyższa cena.
- Pobór wody – kolejny czynnik, który wpłynie na wysokość rachunków. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami mogą być naprawdę duże, chociaż obecnie producenci starają się oferować jak najbardziej ekonomiczne rozwiązania. Nowoczesne pralki do zabudowy będą pobierać 39 litrów wody podczas jednego cyklu prania. Dla porównania, starsze modele potrafią zużyć blisko 100 litrów.
- Bęben – producenci prześcigają się w tworzeniu różnorodnych rozwiązań. Spotkamy się z nimi również w przypadku pralek do zabudowy. Możemy wybrać na przykład bęben o strukturze diamentu, który pierze skutecznie, ale delikatnie albo bęben o strukturze plastra miodu, zapobiegający mechaceniu i zaciąganiu się materiału.
- Poziom emitowanego hałasu – im ciszej pracuje urządzenie, tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że za taki komfort trzeba trochę dopłacić. Pralki do zabudowy mogą wytwarzać hałas na poziomie od 46 do 77 decybeli, a podczas wirowania od 72 do 79 decybeli. Trzeba mieć na uwadze, że pralka to sprzęt, który pracuje stosunkowo często, dobrze jest zatem zwrócić uwagę na ten czynnik. Pralka do zabudowy nierzadko umieszczana jest w kuchni, więc w tym wypadku szczególnie warto wybrać w miarę ciche urządzenie.
- Efektywność prania – ten parametr określa skuteczność usuwania przez urządzenie brudu oraz szybkość i dokładność wirowania. Skala obejmuje 9 stopni – od G (najniższy) do A+++ (najwyższy).
- Maksymalna prędkość wirowania – im wyższe obroty, tym pranie mniej ocieka wodą. Najlepiej wybrać pralkę do zabudowy, która oferuje prędkość wirowania na poziomie minimum 1200 obrotów na minutę.
Pralka do zabudowy – dodatkowe funkcje
W przypadku pralki do zabudowy możemy liczyć na podobne funkcje dodatkowe jak w przypadku urządzenia wolnostojącego. Wszystko zależy od producenta i konkretnego modelu pralki. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
- Programy prania – nowoczesne modele oferują szereg przydatnych programów. Obok standardowych, znajdziemy w nich również między innymi program prania delikatnego, eko, skróconego, specjalny program do prania koszul czy dla alergików. Warto ten wybór dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.
- Funkcja opóźnionego startu – umożliwia ustawienie prania na konkretną godzinę.
- Wyświetlacz elektroniczny – podnosi komfort użytkowania urządzenia. Wyświetla wybrany program prania, a także jego czas.
- Zabezpieczenie przed dziećmi – dzięki tej opcji dziecko nie może samodzielnie włączyć czy wyłączyć pralki.
- Automatyczny dobór wody i detergentu – urządzenie dostosowuje ilość wody oraz środka piorącego do wielkości wsadu. Dzięki tej funkcji nie musimy wypełniać całego bębna praniem. Urządzenie dostosuje wszystkie parametry prania do konkretnego wsadu, co jest, niewątpliwie, bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.
- Kontrola piany – dzięki tej funkcji pranie będzie zawsze dokładnie wypłukane. W razie zbyt dużej ilości detergentu, zostanie włączone dodatkowe płukanie.
- Pralka Eco Bubble – system ten wykorzystuje specjalny generator bąbelków i ogranicza zużycie ciepłej wody. Środek piorący zdecydowanie lepiej się rozpuszcza, dzięki czemu pranie jest efektywniejsze.
- Sterowanie smartfonem – coraz więcej nowoczesnych urządzeń oferuje taką funkcję. Dzięki temu możemy włączyć pralkę za pomocą smartfona lub z jego pomocą zdiagnozować usterkę.
Obok dodatkowych funkcji warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie pralki do zabudowy. Z pewnością przydadzą się na przykład specjalne podkładki czy gumowe nóżki, które nieco obniżą poziom emitowanego hałasu i sprawią, że urządzenie nie będzie się przesuwać. Mata antywibracyjna zmniejszy drgania, co w przypadku pralki do zabudowy może okazać się bardzo przydatne. Warto również zainwestować w specjalny wąż dopływowy, który zabezpieczy przed nieszczelnościami czy przelaniem. Przed wyborem takich dodatkowych gadżetów należy jednak dokładnie sprawdzić, czy zmieszczą się one w zabudowie.
Wybór odpowiedniej pralki do zabudowy nie jest łatwym zadaniem, ale powyższe wskazówki powinny w dużym stopniu je ułatwić.
Ranking pralek do zabudowy
Jest to lista najpopularniejszych obecnie pralek do zabudowy. Staramy się, aby ranking był zawsze aktualny. Ma on na celu ułatwienie wyboru najlepszego sprzętu w tej kategorii urządzeń.
Ranking | Pralka do zabudowy | Producent | Cena |
---|---|---|---|
1 | Whirlpool BI WDWG 961485 EU | Aktualna Cena | |
2 | Electrolux EW7W368SI | Aktualna Cena | |
3 | Candy CBD 485D1E/1-S | Aktualna Cena | |
4 | Amica AWDBIC7514ELiStO | Aktualna Cena | |
5 | Candy CBDO485TWME1S | Aktualna Cena |
Pralka do zabudowy Whirlpool BI WDWG 961485 EU
➾Szczegóły TOP1: Whirlpool BI WDWG 961485 EU
Trochę się bałam mieć taką pralkę, ale w końcu się zdecydowałam, bo mąż mnie na nią namówił. Kupiliśmy model WHIRLPOOL BI WMWG 71484E EU i jestem bardzo zadowolona. Jest to doskonała pralka pod zabudowę. Dobra pralka pod zabudowę, to zdecydowanie Whirlpool 🙂
Też posiadamy w mieszkaniu pralkę z Whirlpoola. Jeśli chodzi o taki rodzaj stosowania to ta firma jest the best. Moim zdaniem to najlepsza pralka pod zabudowę, jaką można kupić. Posiada 7 kilogramowy wsad, obroty na poziomie 1400 obr/min. Naprawdę super dopiera rzeczy, nie ma problemów z obciążeniem.. W takiej cenie, naprawde polecam ten model niezdecydowanym.
Jak ta pralka pracuje? Czy są zróżnicowane obroty bębna podczas prania?
Ja nie chciałam mieć typowej pralki pod zabudowę więc wybrałam po prostu pralkę ale zabudowaną w meblach. Taka zdecydowanie bardziej mi się podoba. Bardzo ciekawe rozwiązanie, które dość mocno ukrywa pralkę, ale jednocześnie nie jest typowo zabudowana.
Chciałabym teraz kupić pralkę do zabudowy i zastanawiam się nad dwoma firmami: Boshem i Electroluxem. Czy ma ktoś doświadczenie? Zależy mi najbardziej na tym, aby pralka była trwała i szybko się nie zniszczyła. Chcę zabudować ją w łazience.
Pralka do zabudowy, to super pomysł dla osób, które mają niewiele miejsca i ta zabudowa jest konieczna. U mnie pralka stoi w kuchni i nie wyobrażam sobie, żeby była ona widoczna. Kupiliśmy Siemensa i jestem z niej zadowolona. Nie huczy przy wirowaniu, ma fajne funkcje prania i przede wszystkim się sprawdza.