Suszarka do prania

Suszarka do prania

Kupowanie suszarki do ubrań jest co prawda nieco prostsze niż kupowanie pralki, ale w nowoczesnych modelach najlepszych suszarek do prania jest o wiele więcej opcji niż jeszcze do niedawna. Dobre suszarki do ubrań oferują szeroką gamę funkcji uzupełniających działanie pralki. Przed zakupem warto zapoznać się z zasadami działania suszarki do ubrań i jej głównymi funkcjami, nie zapominając o realnych potrzebach gospodarstwa domowego. Jaka suszarka do prania okaże się najlepsza? Ta o dużej pojemności, czy mniejsza z większą liczbą nowoczesnych opcji?

Pralko-suszarka czy suszarka do prania?

Główną zaletą zakupu zestawu – oddzielnej pralki i osobno – suszarki, jest to, że w takiej sytuacji posiada się dwa niezależne od siebie urządzenia. W przypadku awarii jednego z niech, drugie będzie sprawne. Poza tym, samodzielna suszarka do prania ma wiele dodatkowych funkcji, których nie posiada pralko-suszarka. Średnia żywotność suszarki jest również statystycznie dłuższa od działania pralki i wynosi nawet 13 lat. Osoby, które maja małą powierzchnię na ustawienie sprzętu AGD i uważają, że dwie oddzielne maszyny się nie zmieszczą są w błędzie. Wiele osób, które nie dysponują dużą powierzchnią, stawiają po prostu suszarkę na pralce. Jest to wygodne i estetyczne rozwiązanie, uwarunkowane jednak bardzo zbliżonymi wymiarami obu urządzeń. Niektórzy producenci specjalnie projektują wymiary swoich urządzeń tak, aby suszarka na ubrania mogła stanąć wyłącznie na pralce własnej marki…

Jak działa suszarka do prania?

Suszarki najczęściej można spotkać w tradycyjnej wersji z bębnem z przodu urządzenia, ale są również te, ładowane od góry. Ich rozmiary mogą wahać się od naprawdę kompaktowych o głębokości około 45 cm do większych o głębokości, które mogą przekraczać 60 cm. Tradycyjne suszarki wywiewne są zwykle tańsze, oferują szeroki zakres rozmiarów, wiele ustawień temperatury i różne opcje cyklu. Rozmiary pojemności mogą się wahać od załadunku 6 do nawet 12 kg. Suszarki parowe oferują cykl, w którym para wodna odświeża odzież poprzez usuwanie zagnieceń i wszystkich zapachów. Te modele są jednak droższe, a niektóre wymagają podłączenia do odpływu wody.

Osoby, które cenią sobie oszczędności mogą zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia i skłaniać się ku modelom klasy A+++, przy których roczne zużycie prądu może być nawet o kilkaset złotych niższe od innych modeli, które nie zajmują wysokiego miejsca w klasie energetycznej. Suszarka może okazać się jednym z najbardziej pożerających prąd urządzeń w domu, wykorzystując od 2,75 kWh do 9,25 kWh na jeden cykl.

Ale mimo tego suszarka do prania to niezwykle praktyczne urządzenie, które wykorzystując ruch bębna i gorące powietrze – suszy mokre ubrania i chroni je przez zagnieceniami. Po wyjęciu z suszarki – większość odzieży naprawdę nie wymaga prasowania. Tkaniny są miękkie i pachnące. Gorące powietrze usuwa również część zarazków i alergenów, jednak nie tak skutecznie jak np. pralka parowa. W zależności od ustawionego programu, dzięki suszarce do prania można szybko i wygodnie wysuszyć swoją odzież, bez marnowania czasu na jej rozwieszanie. Dodatkowym atutem jest to, że posiadanie suszarki nie ogranicza przestrzeni domowej dotychczas przeznaczonej na stojące suszarki z metalu lub suszarki sufitowe. Najlepsza suszarka do prania to doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych pomieszczeń, w których zawieszenie sufitowej suszarki psuje koncepcję projektanta i małych mieszkań, w których każdy metr jest na wagę złota.

Polecamy:  Pralka ładowana od góry

Automatyczna suszarka do prania – Opcje i funkcje specjalne

 • Najlepsze suszarki do prania z wbudowanymi czujnikami wilgoci zwykle skracają czas suszenia i zapobiegają przesuszeniu, które może skrócić żywotność odzieży.  
 • Najważniejszą „opcją” suszarki do ubrań jest sposób podłączenia suszarki do systemu wentylacji w domu. Węże z białego plastiku lub takie w formie harmonijki są bardzo awaryjne i często ulegają zapychaniu. Dobrym dodatkiem do suszarki jest inwestycja w metalowy lub sztywny plastikowy wąż odpowietrznika suszarki, który należy regularnie czyścić.
 • Ładowność suszarki tez jest dość pożyteczną funkcją, która może zaoszczędzić czas i pieniądze. Dobrym pomysłem jest dopasowanie pojemności suszarki do ładowności pralki. Waga pojemności odnosi się oczywiście do suchych ubrań.
 • Aby zapobiec powstaniu zbyt wilgotnego środowiska, które sprzyja rozwijaniu się pleśni i grzyba, należy zapewnić skuteczne usuwanie wilgotnego, gorącego powietrza z suszarki z prania. Ustawienie suszarki w pobliżu otwartego okna lub użycie wentylatora wyciągowego może co prawda pomóc, ale jeśli z uwagi na warunki mieszkaniowe nie jest to możliwe, prawdopodobnie potrzebny będzie specjalny zestaw odpowietrzający. Niektóre suszarki mają go w komplecie – w przypadków innych modeli jest to dodatek, w który warto jednak zainwestować.
 • Niektóre modele są wyposażone w stojak, który można zamontować wewnątrz suszarki. To dobry gadżet przydatny do suszenia butów lub delikatnej odzieży.
 • Automatyczny program umożliwia samoczynne zakończenie programu, kiedy suszarka wykryje, ze jej załadunek jest całkowicie suchy. Programy automatyczne wyłączają suszarkę po zakończeniu suszenia, oszczędzając energię i zapobiegając ryzyku uszkodzenia odzieży przez nadmierne suszenie.
 • Niesłychanie atrakcyjną opcją jest funkcja odświeżania, która w ekspresowy sposób pozwala na odświeżenie ubrań, pozbycie się załamań, zagnieceń i nieprzyjemnych zapachów.

Rodzaje suszarek do prania

Na rynku można wyróżnić 3 rodzaje suszarek automatycznych. Ich wybór uzależnia poniekąd umiejscowienie suszarki w domu. Niektóre muszą być podłączone do rury odpowietrzającej, co z góry nakłada pewne ograniczenia przestrzenne.

Suszarka do prania kondensacyjna

Suszarka do prania kondensacyjna to najnowocześniejszy model, który powoli wypiera z rynku pozostałe rodzaje suszarek. Do swojej pracy wykorzystuje zjawisko fizyczne zwane kondensacją. Oznacza ona zmianę stanu skupienia z wody w parę – zazwyczaj pod wpływem intensywnego, gorącego powietrza. Kondensacja ma miejsce bezpośrednio we wnętrzu bębna, a woda która jest pozostałością suszenia, zbiera się w zbiorniku, który należy opróżnić lub w zależności od wyboru modelu – jest odprowadzana wężykiem na zewnątrz suszarki. To pierwsze rozwiązanie pozwala na ustawienie kondensacyjnej suszarki na pranie w dowolnym miejscu. Modele z wężykiem muszą być zamontowane blisko odpływu wody. Właściciele małych pomieszczeń, którzy cenią każdy centymetr powierzchni użytkowej, mogą zamontować kompaktową suszarkę do prania na ścianie. Najlepsza suszarka kondensacyjna nie wymaga od użytkownika ustawiania określonych parametrów za pomocą kilku pokręteł, ponieważ sama analizuje i dopasowuje cykl do zawartości wsadu.

Polecamy:  Pralka do zabudowy
Ranking Kondensacyjna suszarka do prania Producent Cena
1Bosch WTR87TW0PLBoschAktualna Cena
2Beko DS7433RXBekoAktualna Cena
3Samsung DV90TA240TESamsungAktualna Cena
4Electrolux EW8H458BPElectroluxAktualna Cena
5Beko Slim DF7424RTDCXBekoAktualna Cena
Kondensacyjna suszarka do prania

Kondensacyjna suszarka do prania Bosch WTR87TW0PL

➾Szczegóły TOP1: Bosch WTR87TW0PL

Suszarka do prania z pompą ciepła

Dobre suszarki do prania z pompą ciepła są efektywne i bardzo wydaje. W zestawieniu z innymi modelami, może się okazać, ze zużywają nawet połowę mniej energii! Sposób ich działania jest dość prosty. Wykorzystanie pompy cieplnej sprawia, że w następujących po sobie fazach cyklu suszenia, gorące powietrze ogrzewa zimne i tym sposobem suszy ubrania przy stosunkowo niskiej temperaturze (ok 50 stopni). Podobną funkcję wykorzystuje np. klimatyzator (tylko działa w druga stronę i chłodzi zamiast ogrzewać). To rozwiązanie dobrze się sprawdza przy suszeniu wymagających specjalnego traktowania, delikatnych tkanin.

Ranking Suszarka do prania z pompą ciepła Producent Cena
1Bosch WTR87TW0PLBoschAktualna Cena
2Beko DS7433RXBekoAktualna Cena
3Samsung DV90TA240TESamsungAktualna Cena
4Electrolux EW8H458BPElectroluxAktualna Cena
5Beko Slim DF7424RTDCXBekoAktualna Cena
Suszarka do prania z pompą ciepła

Suszarka do prania z pompą ciepła Bosch WTR87TW0PL

➾Szczegóły TOP1: Bosch WTR87TW0PL

Suszarka do prania wywiewowa

Ten model równie skutecznie suszy odzież i tkaniny wszelkiej maści, ale w odróżnieniu od suszarki kondensacyjnej – po zakończonym cyklu suszenia, wyprowadza gorące powietrze specjalną rurą. Ta funkcja wymaga więc specjalnego podłączenia do szybu wentylacyjnego lub przewodu kominowego skąd wyprowadzana będzie para wodna, która powstała w trakcie cyklu suszenia. Minusem suszarki do prania wywiewowej jest to, że jej umiejscowienie jest ściśle podyktowane wylotem wentylacji i długością kabla. Średniej długości rura wywiewowa suszarki wynosi jednie 150 cm. Jednak wielu użytkowników decyduje się na ten rodzaj maszyny z uwagi na jej bardzo atrakcyjną cenę i wysoką skuteczność suszenia.

Podsumowanie

Jaka suszarka do prania będzie najlepsza? Na rynku obecnie prym wiodą suszarki kondensacyjne i te bardzo oszczędne w eksploatacji z pompą ciepła. Nie oznacza to jednak, że suszarka do prania wywiewowa nie zda swojego egzaminu. Korzystanie z suszarki ma same zalety – zmiękcza odzież, chroni przez przed gromadzeniem się elektryczności statycznej, działa jako naturalny i ekologiczny płyn do zmiękczania tkanin i zdecydowanie ułatwia prasowanie (część rzeczy nawet może zostać ominięte podczas prasowania). Suszarka może jednak  zmniejszać właściwości absorpcyjne ręczników, pieluch i tkanin z mikrowłókien. Trzeba się również liczyć z koniecznością systematycznego czyszczenia filtra (nawet po każdym suszeniu). Najlepsze suszarki do prania są estetyczne, zużywają mało energii i nie wymagają od użytkowania programowania, ponieważ same ustalają odpowiedni czas i rodzaj suszenia dla załadowanego do bębna wsadu. Dobra suszarkę do prania wywiewową można kupić nawet za niecały 1000 zł. Nowoczesne modele suszarek z funkcją kondensacji mogą kosztować ponad 2000 złotych i więcej. Przy dokonaniu wyboru należy najpierw rozważyć swoje potrzeby, sprawdzić gdzie ma stanąć suszarka (może na pralce, może na ścianie?), zweryfikować możliwość ewentualnego przyłącza i określić swój budżet. Zawsze lepiej wybrać suszarkę z możliwością nieco większego załadunku (szczególnie w przypadku większych rodzin) – to gwarancja oszczędności elektrycznej, która w skali roku może okazać się naprawdę spora.

Suszarka do prania - Ranking 2022

Polecamy sprawdzić najlepsze produkty w kategorii Suszarka do prania. Ranking ten aktualizowany jest każdego dnia na podstawie popularności i opinii o produktach. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

Ranking Suszarka do prania Producent Cena
1Bosch WTR87TW0PLBoschAktualna Cena
2Beko DS7433RXBekoAktualna Cena
3Samsung DV90TA240TESamsungAktualna Cena
4Electrolux EW8H458BPElectroluxAktualna Cena
5Beko Slim DF7424RTDCXBekoAktualna Cena

Suszarka do prania - Opinie i komentarze

 1. Ciągle zastanawiam się jaka dobra suszarka do prania będzie dla mnie odpowiednia. Nie mam zbyt dużego doświadczenia w tym temacie, ale ostatnio nieco bardziej się zainteresowałam i stwierdziłam, że będzie mi bardzo bardzo potrzebna. Więc teraz tylko wybrać. Ranking trochę mi pomógł i teraz mam 3 wybrane, z których muszę trafić w faworyta.

  1. Jestem ciekawa jaką wybrałaś. Dla mnie najlepsza suszarka do prania to Whirlpool STU92EEU, którą kupiłam pół roku temu. Idealnie spełnia swoje zadanie. Jest trochę głośna ale mi to nie przeszkadza, bo mam pomieszczenie gospodarcze. Programy trwają około 2 godzin.

 2. Moim zdaniem dobra suszarka do prania będzie z Boscha. Mam swoją od niedawna i jestem zadowolona z efektów. Teraz komfort prania jest znacznie inny, wyższy oczywiście. Wcześniej kiedy czegoś takiego nie miałam, to męczyłam się strasznie. A przy dzieciach to sprzęt naprawdę konieczny.

 3. Przy dzieciach to obowiązkowy sprzęt. Ja odkąd mam suszarkę to zdecydowanie szybciej idą mi obowiązki domowe. Zawsze to rozwieszanie prania mnie denerwowało strasznie. A teraz chwila na przerzucenie i już 🙂 Dobra suszarka do prania, to naprawdę luksus 🙂

  1. Zdecydowanie się zgadzam. Mając dzieci, dobra suszarka do prania to sprzęt obowiązkowy, który naprawdę się przydaje! My zdecydowaliśmy się pół roku temu na Electroluxa i to był mega dobry wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *