Pralka a wymiary

Kupując pralkę zwracamy uwagę na różne parametry – sposób ładowania, klasę energetyczną, rodzaj bębna czy liczbę dostępnych programów. Niezwykle ważne również jest dokładne przeanalizowanie wymiarów pralki. Jak zatem wybrać idealny model?

Wymiary pralki mają szczególne znaczenie, gdy dysponujemy niewielką powierzchnią. Obecnie na rynku dostępne są rozmaite modele, w różnych rozmiarach. Nie powinniśmy mieć zatem problemu z doborem odpowiedniej wielkości urządzenia. Podpowiadamy, na jakie wymiary zwrócić uwagę kupując pralkę.

Pralka – wymiary standardowe czy niestandardowe?

Głębokość standardowej pralki mieści się w przedziale od 50 do 65 centymetrów. Szerokość natomiast wynosi z reguły 50-60 centymetrów. Standardowa wysokość pralki to z kolei 85-90 centymetrów. Takie parametry z reguły pozwalają na umieszczenie urządzenia w klasycznej łazience. Bywa jednak, że dysponujemy niewielką powierzchnią i musimy zdecydować się na sprzęt w niestandardowym rozmiarze.

Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują obecnie urządzenia w rozmaitych wymiarach. Dzięki temu nawet w małym mieszkaniu nie musimy rezygnować z wygodnych urządzeń. W ofercie znajdziemy na przykład pralki pod zabudowę, które możemy idealnie wkomponować w meble. Dostępne są również małe pralki slim czy super slim. Bez względu na to, czy potrzebujesz małą, wąską, szeroką, głęboką czy płytką pralkę, bez trudu znajdziesz odpowiedni model.

Co istotne, przed zakupem pralki dobrze zmierz powierzchnię przeznaczoną na pralkę. Pamiętaj, że przyłącze wody ma zwykle około 6-8 centymetrów długości, w związku z czym urządzenie nie będzie opierało się o ścianę. Producenci podają wymiary sprzętu bez dodatkowych elementów.

Wymiary pralki uzależnione są między innymi od sposobu jej ładowania. Możemy wyróżnić pralki ładowane od góry oraz urządzenia ładowane od przodu.

Polecamy:  Pralka turystyczna

Pralka ładowana od góry – wymiary

Na górze pralki umieszczona jest specjalna klapa, przez którą wrzucamy pranie do bębna. Pralki ładowane od góry mają często mniejsze wymiary niż urządzenia ładowane od frontu. Nie różnią się jednak od nich parametrami. I w jednej i w drugiej grupie znajdziemy lepsze i nieco słabsze modele.

Standardowa pralka ładowana od góry ma szerokość od 40-45 centymetrów, głębokość 60 centymetrów i wysokość na poziomie około 85 centymetrów. Dzięki takiej konstrukcji urządzenie można wpasować nawet w wąską wnękę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że potrzebne jest jeszcze dodatkowe miejsce (około 30-40 centymetrów) na otwieranie pokrywy. Takiego modelu zatem nie zabudujemy. Pralka ładowana od góry sprawdzi się przede wszystkim w niewielkich mieszkaniach.

Pralka ładowana od przodu – wymiary

Modele ładowane od przodu cieszą się największa popularnością wśród użytkowników. Pranie wrzucamy do nich przez drzwiczki zamontowane na przodzie urządzenia. Pralki ładowane w ten sposób są nieco szersze, a przez to bardziej pojemne. Można je bez trudu umieścić pod blatem i zabudować. Tego rodzaju urządzenia sprawdzą się szczególnie w większych mieszkaniach, a także w przypadku dużej rodziny.

Standardowa pralka ładowana od przodu ma szerokość od 50 do 60 centymetrów oraz głębokość na poziomie 50-65 centymetrów. Ta rozpiętość jest dość duża, więc spokojnie można dobrać odpowiedni do indywidualnych potrzeb model. Wysokość takiego urządzenia wynosi około 85 centymetrów.

Co ciekawe, na rynku spotkamy również pralki w wyjątkowo małych rozmiarach, tak zwane pralki slim czy super slim. Ich głębokość mieści się w przedziale od 33 do około 45 centymetrów. Pralka slim wymiary ma tak dopasowane, by bez trudu umieścić ją nawet w bardzo małym i wąskim pomieszczeniu. Zawdzięcza to swojej specjalnej konstrukcji. Przy okazji, oferuje zbliżone parametry do pralek o standardowych wymiarach. Posiada mnóstwo programów oraz funkcji i wbrew pozorom, może mieć całkiem sporą pojemność. Najmniejsza pralka na rynku potrafi wyprać jednorazowo nawet 4 kilogramy wsadu.

Polecamy:  Czyszczenie pralki

Pralka do zabudowy – wymiary

Na rynku znajdziemy jeden standardowy wymiar pralek do zabudowy: o głębokości – 55 cm, szerokości – 60 cm oraz wysokości – 83/85 cm. Te wymiary mogą się nieznacznie różnić, w zależności od producenta. Jeśli interesuje Cię pralka do zabudowy o głębokości 45 cm, czyli inaczej pralka slim do zabudowy, niestety, musisz wybrać model wolnostojący. Tego typu urządzeń pod zabudowę w ofercie nie znajdziemy.

Trzeba również wziąć pod uwagę, że pojemność pralki do zabudowy będzie nieco ograniczona. W ofercie znajdują się bowiem modele w konkretnych, ograniczonych wymiarach. Wśród nich są jednak urządzenia o pojemności nawet 9 kilogramów. Taki model będzie wystarczający również dla dużej rodziny.

Wymiary pralki mają spore znaczenie. Aby idealnie dopasować urządzenie do łazienki czy kuchni, należy dokładnie zmierzyć powierzchnię, którą dysponujemy. Oferta pralek jest obecnie tak bogata, że na pewno znajdziemy odpowiedni model, o wymarzonych parametrach i funkcjach.

Tabela wymiarów pralek

Poniżej poglądowa tabela z wymiarami pralek podzielonych na 4 typy. Często w tabelach na różnych stronach podawane są większe przedziały co do szerokości czy wysokości. Natomiast jest to bardzo mylące, bo pralek ładowanych od przodu (standardowa, slim, super slim) o szerokości albo wysokości innej niż w tabeli poniżej, jest znikoma ilość (kilka niszowych modeli może się znajdzie). Wymiary te mogą się różnić o około 1 cm. Podobnie w przypadku wymiarów pralek ładowanych od góry, są to standardowe wymiary dla prawie wszystkich modeli wartych uwagi.

Typ pralkiGłębokośćSzerokośćWysokość
Standardowa50 – 656085
Slim40 – 496085
Super slim32 – 396085
Ładowana od góry604089-90
Do zabudowy54 – 556082 – 85
Wymiary pralek w cm

Dodaj komentarz