Jak prać pościel?

Pościel jest jednym z elementów wyposażenia naszego domu, który ma docelowo służyć przez długi czas. Poza wyborem dobrej jakości kompletu pościeli, tym co zachowa ją w doskonałym stanie i jednocześnie przedłuży jej żywotność, jest prawidłowa konserwacja. Pranie pościeli powinno odbywać się według potrzeb, zalecane jest to jednak co najmniej dwa razy w miesiącu. Dla zachowania trwałości pościeli ważny jest nie tylko wybór sposobu prania, ale też dopasowanie odpowiednich środków – płynów i proszków, które zapewnią jej idealną czystość, a także nie zniszczą kolorów i struktury materiału. Czy na pewno wiesz jak prać pościel? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz, jak powinno odbywać się pranie pościeli!

W jakiej temperaturze prać pościel?

Wiele osób zastanawia się w ilu stopniach prać pościel. Dawniej pościel z białej bawełny wygotowywało się w wodzie z szarym mydłem, a na koniec do prania dodawano sody lub krochmalu, czyli mąki ziemniaczanej. Obecnie, prawie każdy ma dostęp do pralki automatycznej, opcjonalnie – pralni samoobsługowej, dzięki czemu ten czasochłonny proces może realnie skrócić.

Kolorowe pościele z delikatnych materiałów nie lubią się z wysokimi temperaturami. Piorąc pościel w temperaturze 90 stopni, możesz spodziewać się utraty jej koloru, zmiany rozmiaru (kurczenia się lub przeciwnie – dużego rozciągnięcia splotu).

W ilu stopniach prać pościel z bawełny?

W przypadku pościeli z wysokiej jakości bawełny o wysokiej gramaturze można spokojnie ustawić cykl na 60 stopni wzwyż. Jest to opcjonalna temperatura, która gwarantuje neutralizację grzybów, roztoczy i innych bakterii. Jeśli masz pościel lnianą – również nie musisz obawiać się wyższych temperatur prania. Inaczej sprawa wygląda jednak, kiedy masz do czynienia z pościelą z kory, satyny bawełnianej, jedwabiu, lub innych mieszanek (np. z dodatkiem poliestru). W jakiej temperaturze prać pościel z tych materiałów?

W ilu stopniach prać pościel z satyny bawełnianej?

Pościel z bawełny satynowej jest bardziej delikatna. Satyna bawełniana jest pozyskiwana ze 100% bawełny, a delikatny blask i niebywałą gładkość zawdzięcza specjalnym technikom produkcji. aby pościel z satyny bawełnianej zachowała swój kolor i delikatny blask zaleca się, by do jej prania nie stosować wysokich temperatur. To właśnie dlatego, optymalna temperatura prania pościeli z tego materiału wynosi 40-60 stopni.

Polecamy:  Jak prać kurtkę puchową?

W ilu stopniach prać pościel z kory?

Podobne zalecenia konserwacji dotyczą pościeli z kory bawełnianej. Tutaj również producenci sugerują, by temperatura prania nie przekraczała 60 stopni. Piorąc pościel z kory w 40 stopniach, utrzymasz ją w czystości i możesz mieć pewność, że nie straci charakterystycznych właściwości swojego materiału.

W ilu stopniach prać pościel flanelową?

Pościel z flaneli, czyli grubszej, cieplejszej bawełny jest bardziej odporna na działanie wysokich temperatur. W przypadku prania jej w pralce możesz zatem spokojnie ustawić temperaturę prania na 40-60 stopni.

W ilu stopniach prać pościel z dodatkiem sztucznych tkanin?

Czasami zdarza się, że twoja pościel nie jest z czystej bawełny i producent dodał do materiału domieszkę sztucznych materiałów. Do najczęściej występujących w komplecie bielizny pościelowej zalicza się poliester. Jest on lekki i delikatny. Szybko schnie i nie gniecie się, ale jest to materiał, który bardzo źle reaguje na wysokie temperatury. Pościel z dodatkiem poliestru należy zatem prać w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni. Rekomendowaną wartością prania będzie jednak około 30 stopni.

Jeśli zastanawiasz się w ilu stopniach prać pościel, możesz również sprawdzić metkę. Znajdziesz ją we wnętrzu poszwy na kołdrę i powinna być również po wewnętrznej stronie poszewek na poduszki. Tam znajdziesz dokładny skład pościeli i wytyczne co do jej konserwacji. Kiedy nie wiesz dokładnie, z jakiej dzianiny jest wykonana pościel, metka może być cenną wskazówką determinującą sposób jej prania. To powoli w zapobieganiu sytuacjom związanym np. z farbowaniem, zbiegnięciem lub ogólnie – zniszczeniem pościeli podczas prania.

Pranie pościeli – w czym prać najlepiej?

To, w czym będzie wyprana pościel, ma znaczenie nie mniejsze od samej temperatury prania. Do białej pościeli bawełnianej zaleca się wykorzystanie proszku, żelu lub kapsułek do prania ubrań białych. Jeśli twoja pościel jest poszarzała lub ma trudne do usunięcia plamy możesz użyć do prania wybielacza do tkanin lub wrzucić do bębna pralki  wybielającą chusteczkę. Wyższa temperatura w połączeniu z silniejszym detergentem gwarantuje śnieżną biel i perfekcyjną czystość. Na koniec, do zmiękczenia pościeli możesz dodać ulubiony płyn do płukania. Jeśli z kolei jesteś zwolennikiem sztywnej bielizny pościelowej – zrób domowej roboty krochmal, lub sięgnij po gotową mieszankę ze sklepu.

Polecamy:  Jak prać firanki?

Jeśli chcesz prać pościel z delikatniejszego materiału – satyny lub bawełny z domieszką – nie używaj silnych detergentów. W takim przypadku lepiej sięgnąć po płyn do delikatnych tkanin – również taki dedykowany do prania ręcznego. Jeśli pierzesz pościel dla alergika – zrezygnuj z płynu do płukania i detergentów. Częstym wyborem są w takiej sytuacji specjalne, ekologiczne orzechy piorące lub proszki przeznaczone do prania odzieży niemowlęcej. Zamiennikiem zmiękczacza do tkanin może być natomiast ocet.

Na jakim programie prać pościel?

W większości przypadków z uwagi na same gabaryty pościeli, jak i ogólnie – oszczędność czasu, rekomendowane jest pranie pościeli w pralce. Nowoczesne pralki mają wiele gotowych programów prania, ale też istnieje również dodatkowa możliwość dowolnej ich konfiguracji. Jeśli np. masz do czynienia z wyjątkowo gniotącym się materiałem, możesz zdecydować się na przykład na pranie bez wirowania lub specjalny program, który umożliwia odwirowanie pościeli bez jej gniecenia.

W innych przypadkach zaleca się dopasowanie programu i jego temperatury do rodzaju pościeli, czyli program do prania bawełny do pościeli bawełnianej, program do delikatnych tkanin do pościeli z dodatkiem syntetycznym lub do bawełny satynowej itd. Pranie ręczne, chociaż możliwe, z pewnością nie będzie tak dokładne, jak w pralce, a rodzi dodatkowe problemy z wyjęciem pościeli i jej wysuszeniem. Zatem na jakim programie prać pościel? Dopasuj go do rekomendacji producenta pościeli. To najprostszy sposób na utrzymanie bielizny pościelowej w doskonałej formie przez długi czas aktywnego użytkowania.

Jak widzisz, to jak prać pościel jest podyktowane wieloma czynnikami. Sposób prania należy dopasować nie tylko do typu materiału, ale też własnych preferencji – jeśli lubisz sztywną pościel – nie używaj płynu do płukania, a jeśli jesteś alergikiem, zrezygnuj z uczulających detergentów. Stosuj również proszki do prania i płyny dopasowane do koloru pościeli, a jeśli zajdzie taka potrzeba, do białej pościeli używaj wybielacza. Upraną i wysuszona pościel złóż w kostkę i przechowuj w suchej szafce. Dobrą wiadomością dla osób, które nie lubią prasowania, może być fakt, że dobrze wyprana pościel w odpowiednim programie pralki automatycznej nie wymaga prasowania! Wystarczy dokładnie rozciągnąć ją na suszarce i kiedy jest jeszcze mokra – usunąć wszelkie zagniecenia. Z kolei osoby, które cenią idealnie wyprasowaną pościel, powinny przestrzegać zaleceń z metki kompletu pościeli. Do efektywnego i szybkiego prasowania najwygodniej jest wykorzystać moc pary z żelazka.

Dodaj komentarz