Kurtka puchowa to najpopularniejszy rodzaj zimowej odzieży wierzchniej. Większość z nas ma ją w swojej garderobie. Aby jednak cieszyć się jej wyglądem i właściwościami przez długi czas, należy o nią dbać. Tym razem podpowiadamy, jak prać kurtkę puchową.
Kurtki zimowe dostępne na rynku najczęściej wypełnione są mieszanką puchu i gęsiego lub kaczego pierza. Generalnie, im więcej puchu, tym kurtka jest cieplejsza i ma lepsze właściwości izolacyjne (najlepsze parametry to: 90% puchu i 10% pierza). Ważna jest jednak również jakość materiału wierzchniego. Musi być on nieprzemakalny, bo puch jest wyjątkowo podatny na wodę i pod jej wpływem staje się twardy i zbity. W ofercie spotkamy również kurtki wypełnione mieszanką puchu i syntetyku. W odróżnieniu od puchu, włókna syntetyczne nie tracą swoich właściwości pod wpływem wody.
Zanim przejdziemy do prania, sprawdźmy dokładnie metkę, między innymi skład procentowy kurtki puchowej. Producent zawsze umieszcza na niej najważniejsze informacje dotyczące prania czy suszenia odzieży. Warto z tych wskazówek skorzystać.
Jak prawidłowo i jak często prać kurtkę puchową?
Co bardzo istotne, kurtki puchowej nie można prać w pralni chemicznej. Możemy ją wyprać ręcznie lub w pralce automatycznej. Przed praniem, należy ją odwrócić na lewą stronę i zapiąć. Dzięki temu nie straci fasonu. Trzeba również odpiąć kaptur, kołnierz, podpinkę, pasek i wszystkie inne dodatkowe elementy, które posiada. Niewłaściwa pielęgnacja może zniszczyć delikatne wypełnienie kurtki. Warto o tym pamiętać.
Kurtkę puchową pierzemy, oczywiście, w zależności od częstotliwości użytkowania. Jeśli ma nieprzyjemny zapach, straciła sprężystość i posiada plamy, zdecydowanie warto ją uprać. Jeżeli jednak chcemy jedynie usunąć plamę czy inne powierzchniowe zabrudzenia, warto przetrzeć ją po prostu wilgtną gąbką i płynem do prania puchu. W tej sytuacji należy jednak przesunąć puch w inne miejsce, żeby nie wchłonął detergentu. Trudno będzie go bowiem dokładnie usunąć, a pozostawione resztki płynu mogą wpłynąć na pogorszenie właściwości puchu. Oszczędnie stosujmy i płyn i wodę, by nie zmoczyć nadmiernie wypełnienia.
Naturalny puch pierzemy regularnie, ale niezbyt często. Najlepiej raz w roku. Odpowiednie pranie przedłuży jego żywotność i przywróci sprężystość. Naturalny puch chłonie bowiem zapachy, a pod wpływem potu czy wilgoci zaczyna się zbijać i tracić swoje właściwości. Wypełnienie syntetyczne nie wymaga częstego prania. Odświeżamy je wtedy, gdy czujemy, że to konieczne. Syntetyki dłużej utrzymują świeżość i w mniejszym stopniu chłoną zapachy. Częste pranie może pogorszyć sprężystość i właściwości termoizolacyjne sztucznego puchu.
Jak prać kurtkę puchową w pralce?
Bez wątpienia, utrzymanie dobrych właściwości termoizolacyjnych puchu naturalnego wymaga od nas znacznie większej ostrożności niż utrzymanie odpowiedniej jakości wypełnienia syntetycznego. Wiele osób, zastanawia się, cz można prać kurtkę puchową w pralce. Na szczęście, tak. Pranie kurtki puchowej w pralce automatycznej nie jest niczym skomplikowanym. Musimy po prostu trzymać się kilku zasad.
- Przede wszystkim, tego rodzaju odzież zawsze pierzemy oddzielnie i przestrzegamy zaleceń umieszczonych na metce.
- Warto przed praniem namoczyć kurtkę, dzięki temu zmniejszymy jej objętość.
- W czym prać kurtkę puchową? Najlepiej w specjalnych płynach przeznaczonych do prania puchu. Lepiej nie stosować dodatkowych płynów zmiękczających, wybielaczy czy proszków. Im mniej detergentu, tym lepiej. Niewłaściwy płyn może powodować nieestetyczne zacieki.
- A w jakiej temperaturze prać kurtkę puchową? Optymalna tempertura to 30-40°C. Wybieramy program do prania tkanin delikatnych lub wełny.
- Aby zapobiec zbijaniu się pierza, warto wrzucić do prania kilka (około 4-5) piłeczek do tenisa. Pranie kurtki puchowej z piłkami tenisowymi to świetny sposób na utrzymanie jej w odpowiedniej formie.
Jak prać kurtkę puchową ręcznie?
Kurtkę puchową możemy także wyprać ręcznie. Nie zaleca się jednak prania ręcznego dużych kurtek, ponieważ mogą one ulec deformacji, a nawet zniszczeniu ze względu na spory ciężar.
Jeżeli pierzemy niewielką kurtkę, odwróćmy ją na lewą stronę. Przed przystąpieniem do prania właściwego, dobrze jest moczyć ją przez minimum godzinę. Woda, w której pierzemy kurtkę powinna mieć temperaturę na poziomie 30-40°C. Podczas prania ręcznego również używajmy specjalnych płynów do prania puchu. Ważne, by podczas ręcznego prania nie trzeć kurtki, jedynie delikatnie ją ugniatać. Po wypraniu należy dokładnie pozbyć się detergentu. Konieczne jest zatem wielokrotne płukanie, ale bez wykręcania! W innym razie puch może stracić swoją jakość. Kurtkę wyciskamy rozkładając ją w pozycji poziomej. Wypraną kurtkę możemy również (jeżeli mamy taką możliwość) włożyć do pralki i odwirować przy 400-600 obrotach.
Jak suszyć kurtkę puchową?
Kurtkę puchową możemy po praniu odwirować, ale liczba obrotów, jak już wspomnieliśmy, nie powinna być większa niż 400-600. Możemy ją również suszyć w automatycznej suszarce do prania, w delikatnym programie ze zredukowaną temperaturą. Jeżeli suszymy kurtkę w sposób naturalny, rozłóżmy ją na płasko i co jakiś czas rozbijajmy puch ręcznie. Trzeba ją dość często przewracać i delikatnie roztrzepywać, by rozbić sklejający się puch. Nie rozwieszamy kurtki, bo to może spowodować zbicie puchu. Nie suszymy jej również na kaloryferze.
Dodajmy, że w przypadku dużych kurtek, proces suszenia może trwać nawet kilka dni. Zadbajmy o odpowiedni przewiew w pomieszczeniu. W innym razie kurtka po wysuszeniu może mieć nieprzyjemny zapach.
Warto, oczywiście, na co dzień dbać o kurtkę, by faktycznie wrzucać ją do pralki jedynie raz w roku. Przechowujmy ją w suchym i przewiewnym miejscu. Jeśli odzież będzie wilgotna, pozwólmy jej dokładnie wyschnąć. Jeśli zamierzamy spakować naszą kurtkę w podróż, włóżmy ją do worka wykonanego z przewiewnego materiału. Nie przechowujmy jej zbyt długo w ciasnym worku, bo to odbije się na jej wyglądzie i jakości.