Wybór odpowiedniej pralki nie jest łatwy, zwłaszcza, gdy ogranicza nas przestrzeń. Na szczęście, producenci na każdy problem znajdą rozwiązanie. W niewielkim pomieszczeniu idealnie sprawdzi się pralka slim. Jak jednak wybrać najlepszy typ, model pralki typu slim?
Standardowa pralka zajmuje dość dużo miejsca i nie każdy może sobie pozwolić na tego typu sprzęt. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie pralka slim. Wybór tego rodzaju urządzeń jest jednak całkiem spory. Na co zwrócić uwagę kupując taki sprzęt? Jak wybrać dobrą pralkę slim? Między innymi na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym tekście.
Pralka slim a pralka standardowa
Nim kupimy odpowiednią pralkę powinniśmy dokładnie zmierzyć przestrzeń, którą dysponujemy. Co istotne, pralka slim nie odbiega szerokością od standardowych modeli. Szerokość ta wynosi około 60 centymetrów. Oczywiście, w ofercie znajdziemy również urządzenia węższe (około 40 centymetrów). Nie jest to jednak domeną pralek typu slim.
Co zatem oznacza pralka slim? Tego typu sprzęt oferuje niewielką głębokość, najczęściej nie więcej niż 45 centymetrów. Na rynku dostępne są również pralki super slim o głębokości nawet 30 centymetrów. Dzięki temu bez trudu można umieścić je w niewielkiej łazience czy w kuchni. Trzeba jednak pamiętać, że pojemność takiej pralki będzie znacznie mniejsza od pojemności standardowego urządzenia, chociaż w ofercie dostępne są już pralki slim o pojemności nawet 6 kg (czyli dość standardowo i w wielu przypadkach wystarczająco).
Dobra pralka slim będzie tak samo skuteczna jak urządzenie standardowe. Większość modeli oferuje bogaty zakres programów oraz rozmaite funkcje prania. Warto jednak dodać, że nie znajdziemy raczej w ofercie pralko-suszarki slim. Najmniejsze pralko-suszarki mają głębokość powyżej 50 centymetrów.
Pralka slim ładowana od góry czy od przodu?
W ofercie znajdziemy zarówno pralki slim ładowane od góry jak i pralki slim ładowane od przodu. Wszystko zależy od naszych preferencji. Jeśli jednak zależy nam na wyjątkowo małej głębokości, powinniśmy skupić się na modelach ładowanych od góry.
Bez wątpienia, pralka slim ładowana od frontu zajmie nam więcej miejsca. Musimy też wziąć pod uwagę swobodę jej otwierania. Tego typu model pozwala jednak kontrolować proces prania. Taki wybór jest konieczny, jeśli na przykład pralka slim ma być w zabudowie, na przykład w kuchni. Dodajmy jednak, że znalezienie pralki slim do zabudowy to niełatwe zadanie. W takim wypadku często lepszą opcją jest po prostu zabudowanie wolnostojącego modelu.
Pralka slim ładowana od góry zajmie mniej miejsca, ale nie da nam możliwości kontrolowania prania. Jej zaletą jest to, że nie trzeba się do niej schylać. Jest to w naszej opinii jednocześnie wada, bo pralka góra pralki często stanowi funkcjonalną półkę, a pralka ładowana od góry uniemożliwia takie zagospodarowanie tej przestrzeni.
Jak wybrać dobrą pralkę slim?
Przed zakupem najlepszej pralki slim musimy przeanalizować kilka parametrów urządzenia.
Wymiary i pojemność
Wymiary to jeden z najważniejszych parametrów w przypadku pralek slim. Zanim wybierzemy odpowiedni sprzęt musimy dokładnie zmierzyć wnękę, w której chcemy umieścić urządzenia. Trzeba pamiętać, że część miejsca zajmą odpowiednie przyłącza, więc wybrany model nie może być dobrany na styk. Weźmy pod uwagę również swobodę korzystania z urządzenia. Jeśli decydujemy się na pralkę slim ładowaną od przodu, musimy mieć odpowiednio dużo miejsca, by swobodnie otwierać drzwiczki. W przypadku modelu ładowanego od góry również o odpowiednią przestrzeń musimy zadbać. Warto dostosować urządzenie do własnych potrzeb, na przykład do wzrostu osoby obsługującej sprzęt. Przy zbyt wysokiej pralce możemy mieć problem z jej załadunkiem, przy niskiej możemy nadwyrężać kręgosłup. Pralki slim, podobnie jak pralki standardowe, mają najczęściej szerokość około 60 centymetrów. Jeśli chodzi o głębokość, to waha się ona od 30 do 45 centymetrów. Najmniejsze modele nazywane są pralkami super slim.
Większość dostępnych na rynku pralek slim oferuje pojemność około 5-6 kilogramów. To całkiem przyzwoite parametry jak na tak „odchudzone” urządzenie. Znajdziemy, oczywiście, modele o ładowności 3-4 kg. Wszystko zależy, jak często i jak dużo pierzemy. Jeśli decydujemy się na bardziej pojemny model, sprawdźmy, czy ma opcję prania połowy wsadu.
Klasa energetyczna, pobór wody
Klasa energetyczna – jeśli zależy nam na tym, by pralka zużywała jak najmniej energii, na ten czynnik zwróćmy szczególną uwagę. Klasa energetyczna informuje o rocznym zużyciu energii – wyrażana jest w kW/h. Skala obejmuje 7 stopni – od D (najmniejsza efektywność) do A+++ (największa efektywność). Wybierajmy pralki typu slim (i nie tylko) z klasą energetyczną co najmniej A+. Najczęściej, im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym wyższa jego cena.
Pobór wody – ten czynnik również wpłynie na wysokość rachunków. Starsze modele pralek potrafią zużyć prawie 100 litrów wody podczas jednego cyklu prania. Nowoczesne – 39 litrów. Na etykiecie energetycznej pralki znajdziemy najczęściej szacunkowe, roczne zużycie wody. Warto wybrać pralkę slim z opcją prania połowy wsadu. Wówczas również możemy zaoszczędzić wodę.
Wirowanie i efektywność prania
Efektywność prania – obok klasy energetycznej i zużycia wody, znajdziemy również oznaczenie efektywności prania oraz odwirowania (skuteczność usuwania brudu oraz dokładność i szybkość wirowania). Klasyfikacja obejmuje aż 9 stopni – najniższy G do najwyższego A+++.
Jeśli chcemy, by nasze pranie po wyjęciu z pralki nie ociekało wodą, powinniśmy wybrać model, który oferuje prędkość wirowania minimum 1000 obrotów na minutę. Im więcej obrotów, tym bardziej suche pranie.
Głośność
Pralka to dość głośne urządzenie, ale znajdziemy w ofercie modele, które oferują stosunkowo cichą pracę. Starsze modele mogą wytwarzać hałas na poziomie 77 decybeli, nowoczesne urządzenia natomiast emitują hałas około 46 decybeli. Ten poziom wzrasta, oczywiście, podczas wirowania. W nowszych modelach do 72, a w starszych do 79 decybeli. Generowany przez pralkę hałas uzależniony jest w głównej mierze od rodzaju silnika, ale również od odpowiedniego wypoziomowania urządzenia.
Rodzaj bębna
Producenci pralek prześcigają się w tworzeniu coraz nowszych rozwiązań. W ofercie znajdziemy pralki slim z klasycznym bębnem, ale również urządzenia z bębnem o strukturze diamentu, plastra miodu czy kształcie kropli wody. Tego rodzaju unowocześnienia umożliwiają delikatniejsze, ale jednocześnie skuteczne pranie.
Ile kosztuje dobra pralka slim?
Cena pralki slim uzależniona jest od wielu parametrów, od jakości oraz renomy producenta. Średniej jakości pralka slim będzie nas kosztować około 1000 złotych. Za bardziej zaawansowane urządzenie zapłacimy przynajmniej dwa razy tyle.
Większość dostępnych na rynku pralek ma kolor biały, ale znajdziemy również modele czarne lub srebrne.
Pralka slim – zakres programów oraz funkcje dodatkowe
Kupując najlepszą pralkę slim warto zwrócić uwagę na jej funkcje dodatkowe oraz zakres programów. Jakie programy mogą okazać się przydatne? Obok prania standardowego, intensywnego czy delikatnego, warto również postawić na:
- Pranie z połową wsadu – zużywa mniej wody i pozwala zaoszczędzić na rachunkach. Nowoczesne pralki slim dostosowują ilość wody oraz środka piorącego do wielkości wsadu.
- Program krótki – zazwyczaj trwa nie więcej niż 30 minut.
- Program dla alergików – skutecznie eliminuje bakterie, roztocza i inne zanieczyszczenia.
- Pranie firanek – jest zdecydowanie delikatniejsze od standardowego.
- Program do prania dziecięcych ubranek – w tym wypadku ważne jest, by detergent został dokładnie wypłukany.
- Program do prania koszul – ułatwiający prasowanie.
- Program do prania ubrań sportowych
- Program do jedwabiu – niezwykle delikatny.
Wśród najważniejszych funkcji pralki slim wymienić należy:
- Obsługa za pomocą jednego przycisku
- Elektroniczny wyświetlacz
- Opóźnienie startu – możemy ustawić konkretną godzinę włączenia się pralki.
- Kontrola piany – urządzenie włącza dodatkowe płukanie, by skutecznie pozbyć się detergentu, jeśli jest go za dużo.
- Zabezpieczenie przed dziećmi – uniemożliwia wyłączenie pralki przez dziecko czy otwarcie drzwiczek podczas cyklu prania. Bardziej zaawansowane modele mogą mieć więcej systemów zabezpieczeń, między innymi wykrywających awarię sprzętu.
- Aqua Spray – funkcja zraszania ubrań. Umożliwia równomierne rozprowadzenie detergentu.
- Eco Bubble – technologia ograniczająca zużycie ciepłej wody. Pralki Eco Bubble wykorzystują generator bąbelków – dokładnie mieszają środek piorący z wodą i pozwalają mu szybciej wniknąć w ubrania. Dzięki temu detergent lepiej się rozpuszcza, a pranie jest skuteczniejsze.
- Diagnostyka błędów i uszkodzeń – nowoczesne urządzenia samodzielnie diagnozują błąd lub uszkodzenie. Służy do tego specjalna aplikacja, na przykład na smartfona. Aplikacja łączy się z pralką i przekazuje informacje o problemie.
Pralka slim – wyposażenie
Dobra pralka slim powinna mieć w zestawie odpowiednie wyposażenie, między innymi:
- Mata antywibracyjna – zmniejsza drgania.
- Podkładki oraz gumowe nóżki pod pralkę – dzięki nim pralka nie będzie przesuwać się po podłożu. Zmniejszy się również poziom generowanego przez nią hałasu.
- Wąż dopływowy z funkcją Aqua Stop – zabezpieczenie przed rozmaitymi nieszczelnościami i przelaniem. Chroni również przed zalaniem łazienki.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Pralka slim
1. Electrolux EW6SN306SPX
Dane techniczne:
Ładowanie | Od przodu |
Wymiary | 84,3x59,5x41,1 cm |
Pojemność | 6 kg |
Obroty/min | 1000 |
Zużycie energii / cykl | 0,65 kWh |
Zużycie wody / cykl | 42 l |
Klasa energetyczna | D |
Klasa efektywności prania | A |
Rodzaj | Parowa |
Kolor | Szary |
Roczne zużycie energii | 65 kWh |
Programy prania | antyalergiczny (parowy), bawełna, delikatny, dziecięcy, eco 40-60, jeans, jedwab, outdoor (odzież Nieprzemakalna), płukaNie, sport, syntetyki, szybki 14 min, wełna, wirowaNie |
Kierunek otwierania drzwi | W lewo |
Klasa skuteczności wirowania | B |
Poziom hałasu prania | 74 dB |
Poziom hałasu wirowania | 76 dB |
Silnik inwerterowy | Tak |
Funkcje dodatkowe | możliwość skrócenia czasu prania, dodatkowe płukaNie, praNie intensywne (odplamiaNie), start/pauza, praNie wstępne |
Sterowanie smartfonem | Nie |
Opóźnienie startu pracy | Tak |
Zastosowane technologie | automatyka prania Electrolux SensiCare, równomierne rozprowadzeNie płynu zmiękczającego Electrolux/AEG SoftPlus, skróceNie czasu prania Electrolux TimeManager |
Nowa klasa energetyczna | D |
Klasa poziomu hałasu | B |
Sterowanie | Elektroniczne, dotykowe, pokrętło |
Wyświetlacz | Tak |
Zdejmowany blat | Nie |
Gdzie kupić:
2. Electrolux Slim PerfectCare 600 EW6SN226SPI
Dane techniczne:
Ładowanie | Od przodu |
Wymiary | 84,3x59,5x37,8 cm |
Pojemność | 6 kg |
Obroty/min | 1200 |
Zużycie energii / cykl | 0,56 kWh |
Zużycie wody / cykl | 40 l |
Klasa efektywności prania | A |
Rodzaj | Parowa |
Kolor | Biały |
Roczne zużycie energii | 56 kWh |
Programy prania | antyalergiczny (parowy), bawełna, delikatny, dziecięcy, eco 40-60, jeans, jedwab, outdoor (odzież nieprzemakalna), płukanie, sport, syntetyki, szybki 14 min, wełna, wirowanie |
Kierunek otwierania drzwi | W lewo |
Klasa skuteczności wirowania | B |
Poziom hałasu prania | 77 dB |
Poziom hałasu wirowania | 77 dB |
Silnik inwerterowy | Tak |
Funkcje dodatkowe | Dodatkowe płukanie, Łatwe prasowanie, Skrócenie czasu prania, System płukania zapobiegający powstawaniu piany, Tryb nocny |
Sterowanie smartfonem | Nie |
Opóźnienie startu pracy | Tak |
Zastosowane technologie | automatyka prania Electrolux SensiCare, skrócenie czasu prania Electrolux TimeManager |
Nowa klasa energetyczna | C |
Klasa poziomu hałasu | C |
Sterowanie | Elektroniczne |
Wyświetlacz | Tak |
Zdejmowany blat | Nie |
Gdzie kupić:
3. Pralko-suszarka BOSCH WNC254ARPL
Dane techniczne:
Obroty/min | 1390 |
Zużycie energii / cykl | 0,52 kWh |
Zużycie wody / cykl | 50 l |
Rodzaj | Pralka wolnostojąca |
Kolor | szary |
Programy prania | Automatyczne, Bawełna, Delikatny, Dodatkowe programy, Eco 40-60°C, Iron Assist, Płukanie, Sport/Fitness, Super krótki 15', Syntetyki, Wełna, Wirowanie+odpompowanie |
Kierunek otwierania drzwi | W lewo |
Klasa skuteczności wirowania | B |
Poziom hałasu wirowania | 70 dB |
Silnik inwerterowy | Tak |
Funkcje dodatkowe | ActiveWater Plus, AntiVibration Design, AutoDry, Automatyczny system odplamiania, Home Connect, Hybrid FlexAir, Kontrola wyważenia urządzenia, Oświetlenie bębna, Silnik EcoSilence Drive, SpeedPerfect, Start/Pauza z opcją dołożenia prania, Sygnał akustyczny informujący o zakończeniu programu, System automatycznego czyszczenia wymiennika ciepła, VarioDrum |
Sterowanie smartfonem | Tak |
Opóźnienie startu pracy | Tak |
Nowa klasa energetyczna | D |
Klasa poziomu hałasu | A |
Sterowanie | Elektroniczne |
Wyświetlacz | tak |
Gdzie kupić:
Najtańsze produkty: Pralka slim
1. Electrolux EW6TN4261P
Dane techniczne:
Ładowanie | Od góry |
Wymiary | 89x40x60 cm |
Pojemność | 6 kg |
Obroty/min | 1200 |
Zużycie energii / cykl | 0,65 kWh |
Zużycie wody / cykl | 40 l |
Klasa efektywności prania | A |
Rodzaj | Pralka |
Kolor | Biały |
Roczne zużycie energii | 137 kWh |
Programy prania | Antyalergiczny, Baby, Bawełna, Denim, ECO 40-60, Jedwab, Krótki 14 min., Odzież zewnętrza, Płukanie + wirowanie, Sport, Syntetyki, Woolmark |
Kierunek otwierania drzwi | Do góry |
Klasa skuteczności wirowania | B |
Poziom hałasu prania | 57 dB |
Poziom hałasu wirowania | 78 dB |
Silnik inwerterowy | Nie |
Funkcje dodatkowe | 2 regulowane nóżki, Eco TimeManager, Kontrola wyważenia, Połowa załadunku, SensiCare, SoftPlus |
Sterowanie smartfonem | Nie |
Opóźnienie startu pracy | Tak |
Zastosowane technologie | AntyAlergia, Certyfikat Woolmark Blue, Fuzzy Logic, SensiCare, SoftPlus, Time Manager |
Nowa klasa energetyczna | D |
Klasa poziomu hałasu | C |
Sterowanie | Elektroniczne, pokrętło, przyciski |
Ilość programów | 14 |
Wyświetlacz | Tak |
Zdejmowany blat | Nie |
Gdzie kupić:
2. Electrolux EW6SN306SPX
Dane techniczne:
Ładowanie | Od przodu |
Wymiary | 84,3x59,5x41,1 cm |
Pojemność | 6 kg |
Obroty/min | 1000 |
Zużycie energii / cykl | 0,65 kWh |
Zużycie wody / cykl | 42 l |
Klasa energetyczna | D |
Klasa efektywności prania | A |
Rodzaj | Parowa |
Kolor | Szary |
Roczne zużycie energii | 65 kWh |
Programy prania | antyalergiczny (parowy), bawełna, delikatny, dziecięcy, eco 40-60, jeans, jedwab, outdoor (odzież Nieprzemakalna), płukaNie, sport, syntetyki, szybki 14 min, wełna, wirowaNie |
Kierunek otwierania drzwi | W lewo |
Klasa skuteczności wirowania | B |
Poziom hałasu prania | 74 dB |
Poziom hałasu wirowania | 76 dB |
Silnik inwerterowy | Tak |
Funkcje dodatkowe | możliwość skrócenia czasu prania, dodatkowe płukaNie, praNie intensywne (odplamiaNie), start/pauza, praNie wstępne |
Sterowanie smartfonem | Nie |
Opóźnienie startu pracy | Tak |
Zastosowane technologie | automatyka prania Electrolux SensiCare, równomierne rozprowadzeNie płynu zmiękczającego Electrolux/AEG SoftPlus, skróceNie czasu prania Electrolux TimeManager |
Nowa klasa energetyczna | D |
Klasa poziomu hałasu | B |
Sterowanie | Elektroniczne, dotykowe, pokrętło |
Wyświetlacz | Tak |
Zdejmowany blat | Nie |
Gdzie kupić:
3. Candy CSTG 47TME/1-S
Dane techniczne:
Ładowanie | Od góry |
Pojemność | 7 kg |
Obroty/min | 1400 |
Zużycie energii / cykl | 0,52 kWh |
Zużycie wody / cykl | 42 l |
Rodzaj | Pralka wolnostojąca |
Kolor | Biały |
Roczne zużycie energii | 52 kWh |
Programy prania | Bawełna, Syntetyki, Delikatne, Wełna/PraNie ręczne, Eco 40-60, Szybki (30 min.), PłukaNie, Szybki (14 min.), WypompowaNie wody i wirowaNie, Sportowy Plus 39, Higiena Plus 59, Mieszane i Kolorowe 59, Idealna Bawełna 59, Specjalny, Dżins, Szybki (44 min.) |
Kierunek otwierania drzwi | Do góry |
Klasa skuteczności wirowania | B |
Poziom hałasu wirowania | 79 dB |
Silnik inwerterowy | Tak |
Sterowanie smartfonem | Nie |
Nowa klasa energetyczna | B |
Klasa poziomu hałasu | C |
Sterowanie | Elektroniczne |
Wyświetlacz | Tak |
Zdejmowany blat | Nie |
WITAM
wybór jest duży i trudny .Nie chce popełnić trzeci raz tego samego błędu kopić pralki jednorazówki ,która ma bęben w którym są wklejone łożyska.MOŻNA naprawić tylko przez wymianę całościowa .Cena tej części to 900pln co stanowi ponad 60% ceny nowego ELE………….XA. w dodatku rdzewiejący przy szufladzie.
Myślę ze uległem marketingowej paplaninie wydajać spore pieniądze żeby sprzęt wytrzymał tyle ile wytrzymywały NASZE DAW NE pralki POLARY ,TATRA MATY
NIE powinniśmy kupować JEDNORAZÓWEK KTÓRE STERTAMI ZALEGAJĄ NA WYSYPISKACH NISZCZĄC ŚRODOWISKO
Proszę o wskazanie pralki slim ,która ma krótkie programy prania w temp 30,40 ,60. nie rdzewieje ma wymienne łożyska pompę wytrzyma okres 10 lat .W przedziale cenowym 2,5 tys
pozdrawiam ANDRZEJ
Electrolux ma kilka fajnych modeli również w opcji slim. Sama wiem jaki to trudny wybór jak szuka się nowej pralki.
Fajnie, że trafiłam na tę stronę ponieważ planuję zakup. Długo szukam opinii na temat tego jaka pralka slim będzie dla mnie najlepsza. Teraz już wiem na co mogę się zdecydować i chyba wiem, jaką pralkę kupić do nowej łazienki. W końcu mogę ze spokojem iść do sklepu i nie będę musiała się rozglądać nerwowo po wszystkich modelach.
Pierwsze słyszę o tym, że są pralki slim. Nie wiedziałam o czymś takim. Myślałam, że mogą się one różnić jedynie kilkoma centymetrami… Ale okazuje się, że jednak nie 🙂 To bardzo ciekawe. A jeśli już, to jaka pralka slim będzie najlepsza? Czy jest taka z większą ładownością?
Oczywiście, że są tego typu pralki. Najczęściej uznawało się, że slimy to te ładowane od góry. Teraz jednak jest lepiej 🙂 Dobra pralka slim może być też ładowana od przodu. Ja mam taką pralkę, bo moja wnęka na pralkę jest mała. Zdecydowałam się z mężem na Beko i jestem zadowolona. Super pierze, jest cichutka, energooszczędna… Nic, tylko brać.
Jeśli mówicie o Beko MWTV7632XCM to jak najbardziej jestem na TAK! To najlepsza pralka slim jaka może być. Ma dość dużą ładowność bo 7 kg – jak na taką pralkę mniejszych gabarytów to jak najbardziej polecam. Obroty są duże, więc można korzystać do woli z programów różnego typu. Jest funkcja parowania i jest też energooszczędność A+++.
Kupiliśmy ostatnio kawalerkę, w której jest naprawdę mikro łazienka. Ale powiedziałam, że muszę mieć w niej pralkę. Kuchnia jest otwarta, więc pralki tam mieć nie chciałam. Zdecydowałam się na zakup slima od Samsunga. Bardzo wąska praleczka, która super się prezentuje. Oprócz tego dobrze pierze i jest cicha. To model WF60F4EF.