Jak prać firanki?

Firanki, mimo trendów na “gołe” skandynawskie okna, nadal cieszą się dużą popularnością. Co więcej, niektórzy nie wyobrażają sobie bez nich wyposażenia mieszkania. Firanki – niezależnie od swojej formy i wyglądu zapraszają do pomieszczenia światło jednocześnie chroniąc prywatność lokatorów. Aby jednak wyglądały efektownie, konieczne jest zachowanie zasad ich prawidłowej pielęgnacji. Jak prać firanki, by zachowały swój kolor, formę i nie wymagały prasowania? Jak powinno wyglądać przepisowe pranie firanek? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Co ile i jak prać firanki?

Firanki,  chociaż wyglądają lekko i zwiewnie są prawdziwymi łapaczami kurzu. Niestety krążące w powietrzu drobinki, a także np. smog  i inne zanieczyszczenia z ulicy wpadają przez okno i osadzają się na firanach. Podobnie jest z dymem papierosowym i nikotyną, która wchodzi w tkaninę, powodując jej zażółcenie. Aby utrzymać firanki w higienicznej czystości i zapewnić im czysty blask konieczne jest ich regularne pranie. Zakłada się, że firanki i zasłony pierze się w miarę potrzeb. Sugeruje się, aby pranie firan nie odbywało się rzadziej niż co 4-6 miesięcy. Alergicy i palacze z pewnością powinni przeprowadzać ten proces częściej. Częstotliwość prania firanek zależy również od pomieszczenia, w którym są zawieszone. Jeśli masz w kuchni okna i wiszą w nich firany lub krótsze zazdrostki – tłuszcz z gotowania może osadzać się na materiale, powodując widoczne zabrudzenia i brak wizualnej lekkości typowy dla czystych, świeżych firanek.

Pranie firanek w pralce czy ręcznie?

Firanki są stosunkowo delikatne i zazwyczaj wykonane z włókien syntetycznych. To w głównej mierze od składu firan będzie zależeć to, w jakiej temperaturze prać firanki, a także jaki proszek do prania firanek zastosować. Jeśli masz stosunkowo nowe firanki, wskazówką do ich konserwacji są wytyczne z metki wszytej w nie przez producenta. Jeśli natomiast na twoich firankach nie ma metki – pozostaje podejść do czyszczenia prewencyjnie i wykorzystać jak najdelikatniejszy program i płyn do prania.

Jak wyprać firany ręcznie?

Pranie ręczne firanek, chociaż czasochłonne i problematyczne, może okazać się dobrym rozwiązaniem, kiedy masz firanki z wyjątkowo lekkiego i delikatnego materiału (np. z woalu). Pranie ręczne jest również rekomendowane, kiedy masz firanki z koronki, z dekoracyjnymi haftami, tiulu, a nawet z lnu. Ten ostatni jeśli jest stuprocentowy – po wyjęciu z pralki automatycznej będzie tak pognieciony, że konieczne może okazać się ponowne pranie ręczne i rozwieszenie całkowicie mokrych firan do wyschnięcia.

Polecamy:  Szafa odświeżająca

Podczas prania ręcznego firanek pamiętaj, by możliwie jak najbardziej oszczędzić im nadmiernego pocierania, czy zagniatania. Nalej do wanny lub dużej miski ciepłej wody z dodatkiem delikatnego płynu do prania (może być taki, który jest dedykowany stricte firanom), włóż firany do wody i pozostaw je do dokładnego namoczenia. Po tym czasie wylej wodę i napełnij zbiornik ponownie.

Jeśli masz firany z woalu, przed praniem w płynie lub proszku możesz namoczyć je w samodzielnie przygotowanej mieszance proszków do prania i specjalnej soli do firan, która pomoże usunąć z tkaniny przebarwienia, jednocześnie chroniąc delikatny materiał przed zniszczeniem.

Po wstępnym namoczeniu i wypraniu firan, wylej brudną wodę i czynność prania powtarzaj aż do momentu, w którym będzie ona czysta. Po dokładnym wypraniu firanek możesz dodać ponownie odrobinę płynu do płukania, wypłukać materiał i rozwiesić równo firanki do ocieknięcia i wyschnięcia. Staraj się nie gnieść i nie wyżymać mocno firan. Jeszcze wilgotne, ale już niekapiące możesz zawiesić na szynie lub karniszu.

Jak wyprać firanki w pralce?

A co jeśli naprawdę nie masz czasu ani ochoty na pranie ręczne? Nowoczesne pralki mają w swoich opcjach wiele różnorodnych programów – w tym programy prania tkanin delikatnych, jedwabiu, a także firan. Na jakim programie prać firanki?

Nawet jeśli zdecydujesz się na pranie firanek w pralce, przed włożeniem ich do bębna dokładnie je namocz w chłodnej wodzie. Pozostaw je tak na kilka godzin. Do wody możesz opcjonalnie dodać odrobinę delikatnego proszku lub płynu do prania, a nawet wybielacza. Jeśli nie wiesz, w czym moczyć firanki w białym kolorze i boisz się, że chlor będzie dla nich zbyt mocny — sięgnij po gotowy wybielacz do firanek ze sklepu.

Jeśli twoje firany są mocno zażółcone, do wody możesz dodać opakowanie sody oczyszczonej z odrobiną płynu do mycia naczyń. To drugie rozwiązanie świetnie się sprawdzi w przypadku firan kuchennych, ponieważ płyn do naczyń usuwa skutecznie nagromadzony w ich włóknach tłuszcz.

Polecamy:  Czyszczenie pralki

Na jakim programie prać firanki?

Najbezpieczniejsze jest wybranie niskiej temperatury i pranie w 30, maksymalnie 40 stopniach. Przed włożeniem firan do bębna pralki najlepiej jest je starannie złożyć, co ma zapobiec nadmiernemu gnieceniu. Kolejnym z ważnych elementów prania firanek w pralce jest dbanie o to, by liczba obrotów podczas wirowania była jak najniższa. Możesz nawet wyjąć mokre firanki z pralki i rozwiesić je do wyschnięcia. Istotne jest również, aby nie przeładować bębna pralki, czyli można przyjąć, że pierzemy wykorzystując połowę wsadu – a na pewno nie upychamy dużo firan do pralki.

Jeżeli chodzi o program na pralce, to szukać należy: pranie delikatne, pranie ręczne, pranie firanek (czasem się zdarza).

Jak wybielić firanki?

Chociaż na rynku dostępnych jest wiele kolorów firan, zdecydowane podium popularności zajmują te w kolorze białym lub ecru. Biały kolor ma tendencje do szarzenia z czasem. To właśnie dlatego, by zachować śnieżny blask firan, można do cyklu prania – czy to ręcznego, czy automatycznego – dodać odrobinę środka wybielającego. Mogą to  być np.:

  • chusteczki wybielające do prania
  • płyn do białych tkanin z dodatkiem wybielacza optycznego
  • klasyczny wybielacz na bazie chloru
  • proszek wybielający do firanek
  • soda oczyszczona

Wybielanie można przeprowadzić zarówno podczas namaczania, w misce z wodą lub w wannie, jak też po prostu dodać wybielacza do płynu podczas prania.

Prasowanie – tak czy nie?

A co jeśli po praniu firany nadal są pogniecione? Możesz je wyprasować, ale z głową! Najlepszym urządzeniem do prasowania firan będzie żelazko z dużym wyrzutem pary, stacja parowa lub steamer. Nie ustawiaj wysokich temperatur, bo włókna syntetyczne ich nie lubią. Firana pod wpływem gorącego żelazka może się stopić!

Mamy nadzieję, że wiesz już jak wyprać firanki i w jakiej temperaturze wyprać firanki, by nie straciły swoich walorów estetycznych. Pamiętaj, że niezależnie od wyboru metody prania – higienicznie czyste firanki zapewniają nie tylko przyjemna atmosferę w domu, ale również odświeżają powietrze i zapewniają lepszy dostęp światła.

Dodaj komentarz